Поява перших фото Чорної діри та Конвенції про заборону біологічної зброї — 10 квітня в історії 

Зустрічаємо середу, 10 квітня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

Цього дня 1847 року народився американський видавець і журналіст Джозеф Пулітцер. Передусім відомий як родоначальник жанру жовтої преси. У власних матеріалах журналіст робив акцент на викритті політичної корупції, сенсаційних кримінальних новинах та злободенних коментарях і був одним з тих, хто зберігав незалежність від уряду та обстоював право журналістів писати правду. Свої статки, а це 2 мільйони доларів, заповів на фінансування однієї з найпрестижніших нагород у США в галузі літератури, журналістики, музики й театру. 

10 квітня 1925 року вийшов друком відомий роман "Великий Гетсбі". За словами автора Френсіса Фіцджеральда, він прагнув створити щось нове, незвичайне і красиве, але водночас просте. Великий Гетсбі — це яскрава американська історія 1920-х років з розкішними вечірками й любовними трикутниками. Історію неодноразово екранізували, а фільм База Лурмана з Леонардо Ді Капріо в головній ролі отримав два "Оскари". 

Цього дня 1972 року була укладена Конвенція про заборону біологічної зброї — однієї з найнебезпечніших та найнеконтрольованіших. Наразі підписантами документа є майже 200 держав світу, які зобов'язалися не розробляти, не виробляти й не накопичувати біологічну зброю. Україна також дотримується положень Конвенції. Утім, відсутність механізму перевірок наявності біологічної зброї у різних країнах обмежує ефективність виконання положень документа. Тож час від часу з'являється інформація, що деякі держави, зокрема Росія, всупереч Конвенції, продовжують працювати над створенням біологічної зброї. 

10 квітня 2010 року польський урядовий літак "Ту-154" зазнав авіакатастрофи поблизу російського Смоленська. Жертвами трагедії стали всі 96 осіб, які перебували на борту. Серед них президентське подружжя Лех та Марія Качинський, високопоставлені чиновники, політики, представники духовенства. Делегація прямувала до Катині для участі у меморіальних заходах, присвячених 70 роковинам масового розстрілу радянськими спецслужбами майже 22 000 польських військовополонених. Після трагедії Росія всіляко перешкоджає розслідуванню, ускладнює доступ до фрагментів літака, технічної документації та переговорів пілотів. 

П'ять років тому показали перше в історії фото Чорної діри. Загадкове космічне явище вчені знайшли в далекій галактиці М-87 за 55 мільйонів світлових років від Землі. Для цього знадобилося вісім телескопів, які були розташовані в різних точках світу і два роки на обробку результатів. Чорна діра діаметром понад 40 мільярдів кілометрів у три мільйони разів більша за Землю. 

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір