Викрадають самі себе: про новий вид злочину заради наживи

Екатерина Якименко. Фото: instagram.com

Викрасти самого себе — злочин досить рідкісний і вимагає певних навичок. Інакше замість викупу отримаєш тюремний термін, а про таку ймовірність 23-річна харків'янка Катерина не подумала.

Дівчина, заявивши про своє викрадення, зажадала 4,5 млн грн викупу і спокійно попрямувала відпочивати разом зі спільником. Як відбувалася інсценізація, на чому спіймали шахрайку та що буває за подібні "витівки" — про це в розслідуванні журналістів програми "Право на право" телеканалу "Дом".

Викрала саму себе

Студентка Харківського національного економічного університету Катерина завжди мріяла стати моделлю. Набувала корисних знайомств, досить часто брала участь в фотосесіях. Про своє життя вона розповідала в соцмережах, ведучи активний блог. Постійно на фотографіях були наявні дорогі автомобілі — Porsche ("Порше") і Bentley ("Бентлі"), якими вона володіла.

І ось в розпал літа містом поширилася страшна новина — блогерку викрали. Першим про це розповів її знайомий, також харківський блогер Євген Зуб.

"Тиждень тому до райвідділу прийшла заява, що Катерину викрали. Всі в шоці: молода дівчина, володіє величезною сумою грошей, живе в елітному будинку міста Харкова", — розповідає Євген.

Правоохоронцям про зникнення заявила подруга дівчини. Вона не могла додзвонитися на мобільний телефон Каті. Удома теж нікого не виявилося. Поліція порушила за вказаним фактом кримінальну справу за статтею "умисне вбивство" з позначкою "зникнення особи безвісти". Почалися пошуки.

"Після того, як надійшла заява від подруги, що Катерину вкрали, працівники поліції почали проводити слідчі дії. Після реалізації всіх необхідних заходів була отримана інформація, що дівчина вільно пересувається територією України. Користується власними кредитними картками в продуктових магазинах, пересувається на приватних автомобілях між містами", — повідомив прессекретар Харківської обласної прокуратури Дмитро Чубенко.

Дмитро Чубенко. Фото: kanaldom.tv

Уже під час пошуків дівчини почали приходити вимоги про грошову винагороду. Як викуп просили 5 біткоїнів, а це — 4,5 млн грн. Вимоги зловмисники пред'явили хлопцю дівчини, який допомагав їй фінансово. Але забрати гроші не вийшло. Зниклу дівчину разом з її 29-річним спільником поліція затримала у Львівській області.

"У Катерини в Росії є коханець. Дуже заможна людина. Він купив їй "Порше", "Бентлі", в Еміратах нерухомість. А тут у Катерини з'явився молодик, в якого вона закохалася. Разом з ним і було сплановане викрадення, щоб "розвести" коханця на біткоїни", — говорить харківський блогер Євген Зуб.

Інсценувальникам повідомили про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 4 ст. 190 Кримінального кодексу України, — шахрайство. Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на термін від 5 до 12 років з конфіскацією майна. 3 липня суд обрав підозрюваним запобіжний захід у вигляді утримання під вартою строком на 60 діб — з правом внесення застави розміром 3 млн грн.

"Поки що заставу не сплачено, дівчина під вартою в слідчому ізоляторі. На моїй пам'яті з подібних справ це найбільш резонансна. Подібні справи не надто часто виникають і не дуже часто люди намагаються інсценувати своє викрадення", — говорить прессекретар Харківської обласної прокуратури Дмитро Чубенко.

Хто і навіщо викрадає людей

Вже мало кого здивуєш крадіжками неповнолітніх з вимогою викупу, які в результаті виявляються помилковим кіднепінгом.

Кілька років тому одній мешканці Хмельницького підкинули записку з вимогою викупу — 7 тис. дол. за 13-річного сина. Батьки звернулися до правоохоронців, і під час передавання викупу виявилося, що викрадачів немає зовсім. Восьмикласник, надихнувшись бойовиками, сам усе й інсценував.

У 2020 році у Львівській області поліцейські також отримали повідомлення про викрадення людини. 22-річний племінник заявника таким чином намагався уникнути виплат за кредитами.

У всіх цих випадках винні відповідали за статтями Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП). Класичної статті про самовикрадення як такої в Кримінальному кодексі не існує. Самовикрадення за фактом — це інсценована крадіжка людини з певними цілями. І залежно від того, які цілі ставлять зловмисники, так і буде кваліфікуватися злочин.

"Якщо мета викрадення — отримання якихось матеріальних активів, отримання вигоди, то це буде шахрайство. Якщо самовикрадення роблять неповнолітні, то все залежить від віку цих дітей. За деякими статтями вони несуть відповідальність з 16 років, за деякими — з 18 років. Найчастіше за таких "викрадачів" несуть відповідальність батьки, і не за Кримінальним кодексом, а за КУпАП за неналежне виховання дітей", — розповідає адвокат Віталій Собкович.

Заради грошей і не тільки

Ще один спосіб шахрайства з самовикрадення пов'язаний з отриманням страхових виплат. Часто таке роблять з автомобілем. Заявляють про крадіжку, а тим часом машину розбирають на запчастини.

"Таких викрадачів називають термітами. Машину за добу розбирають на запчастини та продають через сайти оголошень. Окремо ще викрадачі отримують страхове відшкодування. Але страхова компанія, перед тим як призначити таке відшкодування, заявляє в поліцію. Поліція проводить розслідування, шукає, куди автомобіль міг пропасти", — говорить адвокат Віталій Собкович.

Віталій Собкович. Фото: kanaldom.tv

Інсценування викрадення відбувається і тоді, коли батьки не можуть поділити дитину. Наприклад, мати не дає бачитися з сином батькові, й той — з метою змінити рішення суду або затягнути процес про місце проживання дитини — викрадає його у матері. Коли заявляють про крадіжку підлітка, то найчастіше виявляється, що він просто пішов з дому.

Покарання для "викрадачів"

Замислюючись над подібними злочинами, слід пам'ятати про наслідки.

"Найчастіше люди не розуміють, як працює слідство. Немає поняття, як будуть шукати людину." Викрадачам "здається, що ніхто не буде перевіряти ще раз, ніхто не буде шукати", — говорить адвокат Собкович.

У випадку з харківською блогеркою — дівчина легковажно недооцінила роботу поліції. Не розуміючи, що можна відстежити її переміщення за мобільним телефоном або за камерами відеоспостереження. І навіть покази свідків підтвердять, що ніякого викрадення не було. Найближчим часом суд визначить, як покарати шахрайку.

Прямий ефір