Подібний фарс повторюється тричі: експерти розповіли про наслідки "виборів" на окупованих Росією територіях

"Вибори" на тимчасово окупованих територіях. Скриншот: kanaldim.tv

У 2024 році Кремль планує провести президентські вибори й на окупованих територіях. Подібний фарс повторюється тричі, кажуть експерти. Адже до цього росіяни вже провели місцеве і парламентське так зване голосування. Чи можливо покарати за це росіян? Чи достатньо зібраних Україною доказів? Як росіяни поводяться з місцевими на окупованих територіях? Ці питання журналісти "Ранку Вдома" поставили експертам. 

На окуповані території Путін їздить не часто. Був лише одного разу — у Маріуполі. Інспектував будівництво того, що самі зруйнували. 

"Це найбільш задокументована війна в історії людства. В рамках ініціативи "Трибунал для Путіна" ми задокументували 59 000 епізодів воєнних злочинів. Це доробок громадської ініціативи. Українська прокуратура розслідує понад 110 000 кримінальних проваджень", — заявила правозахисниця Олександра Матвійчук.

Серед злочинів — незаконні вибори, які росіяни проводили на тимчасово окупованих територіях. Результати таких "виборів" приголомшують. 

"60% тих, хто начебто стали депутатами Держдуми — люди з Сибіру. Тобто це навіть не місцеві жителі. Цього разу росіяни завозили автобусами агітаторів та організаторів цього фарсу під назвою вибори", — пояснив міський голова Мелітополя Іван Федоров.

Адже місцеві жителі брати участі у них не хочуть, а колаборанти перебувають під загрозою ліквідації. Тож і організаторів, і журналістів, та й самих кандидатів, доводиться привозити автобусами, бо залізницею небезпечно. 

"Сили спротиву почали передавати привіти тим людям, хто начебто погоджувався співпрацювати з ворогом щодо організації цих фейкових заходів. Навіть ті, хто одразу погоджувався співпрацювати з ворогом, одразу відмовлялися. Є випадки, коли колаборанти покидати тимчасово окуповану територію після того, як їм передавали "привіт" сили спротиву", — додав Іван Федоров.

Втім, для росіян головне картинка, а не результат. Результати "намалюють". За даними британської розвідки, вибори на окупованій території будуть сфальсифіковані, адже це потрібно режиму. 

"Путін протягом довгих десятиліть розповідав своєму стаду, що південь України, або й вся Україна, це територія, яка точно хоче до складу РФ. Сьогодні йому треба шукати елементи підтвердження цієї пропаганди. Саме тому він хоче проводити вибори на тимчасово окупованій території", — вважає Іван Федоров. 

Чи можливо зупинити псевдо голосування? Чи існують інструменти стримування Росії або хоча б покарання за ці дії? 

"Якщо ми хочемо зупинити війни на планеті, то треба карати людей, які ці війни розпочинають. У нас був єдиний в історії людства прецедент покарання за агресивну війну — це Нюрнберзький трибунал. Всі інші — югославські, руандійські, змішані суди, були судами за воєнні злочини, за злочини проти людяності, за геноцид, але не за розв'язання агресивної війни", — пояснила правозахисниця Олександра Матвійчук. 

Проти Путіна теж є справа — за викрадення українських дітей. Це не єдиний злочин. На окупованих Росією територіях триває примусова паспортизація. Вже з нового року всі, хто не отримає російську посвідку, вважатимуться іноземцями.

"Якщо вона працює на якомусь підприємстві, то їй платитимуть на 30% меншу заробітну плату, тому що оподаткування для іноземців більше, ніж для громадян РФ. Ворог обіцяє, що він буде робити публічні депортації, а їхні фейкові поліцейські постійно зупиняють транспорті засоби й вимагають власників оформляти російські номери. Для цього тобі потрібен російський паспорт і, звичайно, російське водійське посвідчення", — резюмував міський голова Мелітополя Іван Федоров.  

Путін намагається "перетравити" всі захоплені землі. Зупинити цей процес юридично — постановами ООН, неможливо. Вихід — один. 

"Коли мене представники міжнародних організацій, колеги та депутати питали мене, як допомогти захистити права людини, я відповідала: "Дайте Україні зброю", — резюмувала правозахисниця Олександра Матвійчук.

Захід продовжує її надавати. Про нові збройні пакети допомоги заявили країни Північної Європи. Швеція та Данія передадуть бронетехніку на 240 мільйонів євро. 

Читайте також: Нові Bushmaster та "Операція Куду": Австралія продовжить допомагати Україні у боротьбі проти російської агресії

Прямий ефір