Підписання Емського указу та страта Жанни д'Арк — 30 травня в історії

Фото: kanaldim.tv

Зустрічаємо вівторок, 30 травня, разом із "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

30 травня 1431 року в Руані привселюдно спалили національну героїню Франції Жанну д'Арк. Вона була однією з головних командувачів французькими військами у Столітній війні. Її взяли в полон бургундці у битві при Комп'єні. В ув'язненні Орлеанська діва провела пів року, після чого дівчину продали англійцям, котрі звинуватили її в єресі та чаклунстві.

Жанна д'Арк стверджувала, що надіслана небом для порятунку Франції. В неї часто траплялися видіння, в яких дівчина бачила святих і чула їхні голоси. Суд над 19-річною Жанною д'Арк тривав кілька місяців. Її засудили до страти. 1456 року її реабілітували. Згодом католицька церква зарахувала її до лику святих.

Цього дня 1876 року був підписаний Емський указ. Таємне розпорядження російського імператора Олександра II було спрямоване на знищення української культури. Емський указ доповнював основні положення Валуєвського циркуляру 1863 року, яким було заборонене видавництво значної частини книжок українською мовою.

Також не дозволялось влаштовувати концерти української пісні та викладати українською мовою у початковій школі. Ба більше, на підставі документа було припинене видання газети "Київський телеграф", ліквідовані громади, звільнені багато українських професорів Київського університету.

Своїми діями Москва намагалась не лише викорінити державну мову України, а й заперечити факт існування українського народу. У різні роки Емський указ доповнювали новими заборонами. Тільки 1905 року документ втратив чинність, хоча формально не був скасований.

30 травня 1911 року стартували найстаріші автоперегони у світі "Індіанаполіс 500". Заїзд відбувався на американському автодромі "Індіанаполіс Мотор Спідвей", який досі приймає змагання. Учасниками дебютних перегонів стали 40 пілотів, але перше місце посів американець Рей Харун.

Щороку за перегонами наживо стежать майже 400 тисяч людей. За історію "Інді 500" було чимало трагедій. Ці змагання забрали понад 70 життів пілотів, мотогонників, механіків, персоналу, треку та навіть глядачів.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір