Перший Бостонський марафон та Всеукраїнський національний конгрес — 19 квітня в історії

Зустрічаємо п'ятницю, 19 квітня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

19 квітня 1897 року відбувся перший Бостонський марафон. Тоді у ньому взяли участь 15 осіб. Нині на дистанцію щороку виходять майже 30 000 людей. Забіг традиційно проводять третього понеділка квітня, коли у США відзначають державне свято День патріота. Бостонський марафон — один з найстаріших і найпрестижніших у світі. Спершу в ньому брали участь тільки чоловіки. Панувала думка, що такі змагання не жіноча справа, хоча у правилах забігу не було жодних гендерних обмежень. 1972 року американка Кетрін Швітцер стала першою дівчиною, яка офіційно взяла участь у Бостонському марафоні.

Цього дня 1917 року в Києві розпочався Всеукраїнський національний конгрес. Це був перший представницький форум українців. Його скликала Українська Центральна Рада. Конгрес, який відбувався в Національній філармонії України, зібрав майже 1 500 делегатів з усієї держави. Зустріч тривала три дні. Головний її результат — Центральна Рада отримала загальноукраїнську легітимність й стала представницьким органом України.

19 квітня 1920 року вітання "Слава Україні!" офіційно затвердили в Армії Української Народної Республіки. Воно з'явилося на межі 19-20 століття у Харкові в середовищі студентської молоді вже більш розповсюдженим стало за часів УНР. Від початку повномасштабного вторгнення росіян — 2022 року, про нього дізнався весь світ. Саме ці слова президент США Джо Байден написав торік у гостьовій книзі Маріїнського палацу. Гасло "Слава Україні!" — є символом запеклої боротьби українців за незалежну державу.

Цього дня 1930 року у Харкові завершився судовий процес над членами так званої "Спілки визволення України". Щоправда, такої організації, яка начебто об'єднувала навколо себе антирадянськи налаштовану інтелігенцію, не існувало. Справа була сфабрикована. Вигадала це радянська влада, котра хотіла дискредитувати провідних діячів української культури та громадського життя. Судилище тривало понад місяць. Серед підозрюваних були академік Сергій Єфремов, студент Микола Павлушков, представник УАПЦ Володимир Чехівський. Вирок — ув'язнення терміном від одного до 10 років. Загалом за сфабрикованою справою "Спілки визволення України" були заарештовані, ув'язнені, заслані або розстріляні понад 30 000 осіб.

Голлівудська кінозірка Кейт Хадсон відзначає цього дня 45-річчя. Вона народилася в Челсі у сім'ї знаменитої актриси Голді Хоун та співака Білла Хадсона. Розквіт акторської кар'єри Кейт припав на 2000 рік. Тоді глядачі побачили фільм "Майже знамениті", де Хадсон зіграла роль фанатки відомої рок-групи. Ця робота принесла актрисі "Золотий глобус". Здебільшого білява красуня грає у романтичних комедіях та мелодрамах, а також активно займається музичною кар'єрою. Цьогоріч вона випустила дебютну пісню.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір