Переселенці з Донбасу назвали умови, за яких готові повернутися додому: результати опитування

Переселенці. Фото: volynnews.com

Близько 42% опитаних переселенців визнали, що не збираються повертатися додому на території Донецької та Луганської областей, які нині тимчасово непідконтрольні Україні. Переважна більшість внутрішньо переміщених осіб (ВПО) розглядає таку можливість, але за деяких умов. Про це йдеться у моніторинговому звіті "Житлові потреби, наміри та можливості ВПО. Дніпропетровська, Запорізька і Харківська області", який було підготовлено спеціалістами благодійного фонду "Право на захист" і оприлюднено сьогодні, 1 квітня, інформує "Дом".

За даними звіту, ті, що вагалися, найчастіше були серед наймолодших опитаних — 78% проти 30% серед найстарших.

Переважна більшість розглядала таку можливість, але за деяких умов. Зокрема серед таких умов:

  • майже кожен третій вказував на гарантії безпеки й український суверенітет над територією;
  • приблизно чверть опитаних розглядали можливість повернення у випадку, якщо їхнє покинуте житло все ще буде придатне для проживання.

Як зазначається, наявність можливостей забезпечити гідне існування переважало над повагою до громадянських прав: 20,6% і 13,9% відповідно.

Також під час розгляду питання щодо повернення респонденти згадували реконструкцію інфраструктури (13%) і доступ до системи охорони здоров'я (11,6%). Реституція і компенсація за втрачене майно мали значення для менше ніж 10% респондентів.

Що стосується зміни місця проживання в межах країни, то майже 80% опитаних не планують переїжджати протягом наступного року, а близько 17% не були впевнені в цьому. Ті ж, хто висловили таке бажання, вказували в якості причин:

  • нинішні незадовільні умови проживання (30,8%);
  • проживання друзів і родичів в іншій місцевості (33,3%);
  • відсутність можливостей заробітку (25,6%);
  • високу вартість оренди житла і комунальних послуг (17,9%).

Лише вісім домогосподарств (менше ніж 1%) продемонстрували цілковиту готовність до переїзду в менший населений пункт заради домоволодіння, а 414 (39%) осіб розглянули б таку можливість за умови наявності роботи й інфраструктури.

Більш охочими до переїзду були орендарі та мешканці гуртожитків (понад 43%).

Найменша схильність до переїзду — серед молоді (73,5% не переїжджали б).

Найвищий рівень невизначеності показали молодь, особи похилого віку та мешканці гуртожитків (понад 11% не були певні щодо свого вибору).

Зазначимо, що звіт містить результати опитування ВПЛ щодо їхніх житлових потреб. Моніторинг відбувався в Дніпропетровській, Запорізькій і Харківській областях. Було опитано 1066 переміщених осіб, які проживають в місцях компактного проживання та інших типах житла. Від січня до початку вересня 2020 року було здійснено 444 моніторингових візитів.

Читайте також: "5 вопросов на злобу дня": як жителям Криму та ОРДЛО повернути відібране житло

Нагадаємо, що цього року з держбюджету України виділять понад 110 млн гривень на виплати родинам, чиї будинки були повністю знищені в результаті бойових дій на Донбасі. За цей і наступний роки уряд розраховує виплатити компенсації всім сім'ям, а їх — 625. І почати працювати з тими людьми, чиї оселі були пошкоджені.

Читайте також: Як переселенцю отримати пільговий кредит на житло, розповіла юристка (ВІДЕО)

Прямий ефір