Відбір, навчання, робота — все про спецпідрозділ КОРД

КОРД в действии. Фото: liga.net

При Національній поліції України вже 6 років існує Корпус оперативно-раптової дії — КОРД. Цей спецпідрозділ залучається до операцій із високим ризиком небезпеки для поліцейських. КОРДівці залучаються до звільнення заручників і участі в антитерористичних операціях. Детальніше про те, як працює цей спецпідрозділ, — у програмі "Право на право" телеканалу "Дом".

Будні КОРДу

На початку липня в житловому комплексі Голосіївського району Києва пролунали постріли. Чоловік відкрив вогонь із мисливської рушниці через двері своєї квартири, внаслідок чого було поранено кілька людей, серйозні травми руки отримав поліцейський, який прибув на місце за викликом.

За кілька годин до інциденту інші правоохоронці прийшли до квартири підозрюваного для проведення слідчих дій за постановою суду. Торік однокімнатну квартиру тут виставили на торги через електронну систему СЕТАМ.

Як пізніше роз'яснив адвокат стрілка, його підзахисний став господарем нерухомості кілька років тому — взяв споживчий кредит під заставу самої квартири. Не отримавши виплат за кредитом, банк звернувся до суду, вимагаючи повернути майже 1,5 млн грн заборгованості.

Суд ухвалив рішення про стягнення боргу через виконавчу службу, яка реалізувала квартиру на торгах. Новий власник квартири віддав за неї 2,5 млн грн, але вселитися не зміг. Він домігся від правоохоронців перевірки — хто ж забарикадувався у квартирі. Прибувши на місце та намагаючись зайти до житлового приміщення, правоохоронці зіткнулися з активним опором і погрозами на свою адресу. Водночас попередній власник квартири зателефонував на "102", викликав патрульних і повідомив, що до його квартири намагаються зайти невідомі.

"Отримали виклик на планшет, як завжди, про хуліганство. Ми перевірили — за цією адресою в базі даних зброю зареєстровано не було. Ми представилися, сказали, що ми патрульні й приїхали на виклик. Громадянин, який перебував усередині квартири, на контакт не йшов, потім пролунав постріл. Мій напарник був поранений у руку", — розповів патрульний поліцейський Вадим Шаяхметов.

Чоловік погрожував знову відкрити вогонь. Всі вмовляння вийти та не погіршувати ситуацію він ігнорував. Далі додалися погрози підпалити будинок. Поліція ухвалила рішення викликати для затримання хулігана спецпідрозділ КОРД.

"Під час переговорів він поводився неврівноважено, погрожував. Потім сказав, що хоче вийти, але не може відчинити двері. Ми запропонували допомогти. Він погодився. Але коли двері почали вибивати, з ним щось знову сталося, він почав стріляти. І через те, що була справді реальна загроза підпалу будинку, ми зайшли в приміщення та затримали його", — повідомив командир Київського спецпідрозділу КОРДу Сергій.

Оперативники спрацювали професійно — щойно вхідні двері впали, швидко зайшли та знешкодили чоловіка. Його рушниця була поруч. Крім того, у приміщенні перебувала жінка — цивільна дружина колишнього власника квартири. Вона не була заручницею та не постраждала. Пожежі у квартирі вдалося уникнути — спрацювала система пожежної безпеки будинку.

Що саме сталося на майданчику перед київською квартирою, зараз з'ясовує слідство. За самим фактом інциденту триває кримінальне провадження за двома статтями Кримінального кодексу України — замах на вбивство співробітника поліції, а також замах на вбивство інших людей. Оскільки під час пострілу був поранений у руку співробітник поліції, а дробом зачепило ще одну людину, яка перебувала на сходовому майданчику.

"Під час слідства будуть встановлені всі деталі цієї події, зокрема — чому там перебували цивільні особи. Оскільки встановлено, що до початку інциденту на сходовій клітці перебували співробітники поліції, які прибули для проведення слідчих дій, а також цивільні особи. І зараз проводяться допити цих свідків", — розповіла прессекретарка Київської міської прокуратури Надія Максимець.

Також перевіряється ще одна версія.

"Перевіряється версія, яка була озвучена стороною захисту щодо обставин інциденту й причин стрілянини, й уже за результатами розслідування будуть ухвалені рішення щодо цієї події та осіб, які в ній брали участь", — додала Надія Максимець.

КОРД: історія створення

Корпус оперативно-раптової дії (КОРД) — відносно молодий підрозділ. У березні 2015 року міністр МВС Арсен Аваков повідомив, що на базі батальйонів особливого призначення та спецпідрозділів відомства буде створено один підрозділ спеціального призначення, й отримає він назву КОРД.

Після оголошення набору на службу тестування пройшли понад 1 тис. кандидатів. Упродовж двомісячного курсу навчання вони набували досвід поліцейських Спеціальних операцій Управління боротьби із наркотиками Міністерства юстиції США і прикордонного патруля США Bortac.

"Основні завдання підрозділу КОРД — боротьба зі злочинністю з високим ризиком небезпеки для поліцейських, високим ризиком застосування зброї. Також — організація та планування спеціальних операцій зі звільнення заручників, протидія злочинності, а також участь в антитерористичних операціях", — розповів заступник начальника Департаменту КОРД Національної поліції України Сергій Суржко.

Хто може стати спецпризначенцем

Зараз триває набір кандидатів для роботи в підрозділі. Будь-який поліцейський із досвідом роботи не менше ніж три роки може спробувати свої сили. Випробувати себе може й колишній військовий із бойовим досвідом.

Вік не має значення, але вимоги до фізичної витривалості — високі. Спочатку потрібно показати свої сили на тестах Купера — пройти 4 вправи по 10 підходів кожна. Це підтягування на перекладині, віджимання, біг. У майбутньому під час служби кандидат їх проходитиме постійно.

Із кандидатів, які показали хороші результати, формується група для п'ятиденного курсу психологічної витривалості за досвідом спецслужб США.

"Протягом п'яти днів курсанти отримують різні фізичні навантаження: це марші на 50 км, робота в групі. Дивляться на колективне виконання завдання, на поводження зі зброєю. Курсанти мало сплять, отримують багато фізичного навантаження. Крім того, вони проходять експрестестування, коли психолог дивиться на виконання завдання, додатково навантажує та дивиться на рівень зосередженості та пам'яті", — додав заступник начальника Департаменту КОРД НПУ Сергій Суржко.

За підсумками п'яти днів кандидати проходять остаточну співбесіду, і на комісії ухвалюється рішення — взяти кандидата до підрозділу чи ні.

80% навчального курсу — практичні заняття. Це заняття з вогневої підготовки, яка є базовою дисципліною, а також із тактики дій в екстремальних умовах, зокрема у приміщенні й лісовій місцевості. Крім того, кандидати отримують навички снайпінгу — стрільби на великі дистанції, бою на ножах, тактики дій під час затримання злочинців, що використовують авто.

Теорія підготовки містить вивчення правових основ діяльності поліцейського спецпідрозділу, ознайомлення з кваліфікацією злочинів, проходження психологічної підготовки. Зараз підрозділ освоює новий напрям — ведення кризових перемовин.

"Ця інституція — нова для Нацполіції загалом. Але зараз триває процес відбору, в майбутньому буде навчання, воно також буде відбором до служби кризових перемовників. Якщо ви чули, є Поліція діалогу, але це трохи інше — їхньою основною зброєю залишається зброя, але завдання інші", — зазначив Суржко.

Ведення перемовин з озброєними людьми, які утримують заручників, забарикадувалися та загрожують собі та іншим — основне завдання таких кризових перемовників. Завершити конфлікт без втрат та поранень — дуже важливо для спецпідрозділу, тому що перемовини дають час підготуватися основній групі та вивчити розвіддані.

Підсумки роботи

Упродовж шести років діяльності співробітники КОРДу провели понад 10 тис. спецоперацій, під час яких було затримано понад 4 тис. небезпечних злочинців. Зокрема понад тисячу членів організованих злочинних угруповань. Звільнено 129 заручників.

Працюють КОРДівці з різними правопорушеннями.

Так, у Харківській області за їхньої участі на гарячому затримали групу квартирних злодіїв. Влітку 2019 року КОРД провів арешт чотирьох жителів міста Миколаєва — під час їхнього пересування після пограбування. Того ж року в Дніпрі затримали озброєну групу злочинців, які напали на будинок в одному з сусідніх сіл, і після тортур власника будинку та його дружини забрали гроші, прикраси та інші цінні речі. У Харкові силовики затримали групу людей, які незаконно зберігали цілий склад зброї — вона потрапила до них із зони бойових дій на Донбасі.

А нещодавно в Києві ветеран АТО з гранатою в руках прорвався до будівлі Кабінету міністрів. Він погрожував підірвати її у фойє 6-го під'їзду та був без опору затриманий спецпідрозділом спеціального призначення.

Прямий ефір