Олігархи — зло: як захистити українську економіку, обговорюємо з Олегом Устенком

Олег Устенко. Скріншот відео: kanaldom.tv

Поданий президентом України Володимиром Зеленським, і 1 липня проголосований у першому читанні законопроєкт № 5599 "Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)", — одна з найбільш обговорюваних на сьогодні ініціатив.

Забагато влади

Питання про деолігархізацію порушувалося й під час форуму "Ялтинської європейської стратегії" (YES). Так, секретар РНБО Олексій Данілов переконаний, що олігархічну систему в Україні необхідно зруйнувати, щоб мати можливість розвивати країну.

"Олігархат побудований на дуже простих принципах. Три "ноги", на яких вони стоять: олігархи, монополія, корупція. Якщо ми не знищимо цей трикутник, не матимемо можливості розвивати нашу країну. І те, що сьогодні є на території Донецької та Луганської областей, те, що сьогодні є в Криму, — це наслідки олігархічної економічної моделі розвитку нашої країни", — переконаний Данілов.

Міністр юстиції України Денис Малюська зазначив, що, борючись із олігархатом, Україна створює відповідну нормативно-правову базу.

"Україна зараз намагається піти третім шляхом — правовим, створюючи нормативно-правову базу, яка б дозволила це питання вирішити. Відповідно до законопроєкту, поданого президентом, застосовуватимуться чотири критерії для визначення олігарха. Якщо хтось відповідатиме, принаймні, трьом із них, він офіційно буде визнаний олігархом", — наголосив Малюська.

В інтерв'ю телеканалу "Дом" у відповідь на критику законопроєкту з боку омбудсмена Людмили Денисової міністр уточнив, що не вважає, що законопроєкт містить моменти порушення прав людини.

"Безумовно, олігархи мають свої права, як і будь-які інші громадяни України. Але у нас же проблема не в тому, що олігархів дискримінують, знущаються з них. У нас проблема інша — у них занадто багато могутності. Вони паразитують на державному бюджеті. Вони промивають мозок нашому народові через свої медіа... Тобто проблема не в тому, що у них щось відбирають і роблять їх дуже слабкими. Проблема в тому, що вони сконцентрували занадто багато влади. І трохи цю владу зменшити — це взагалі не порушення прав людини", — сказав Малюська.

Спікер Верховної Ради Дмитро Разумков направив законопроєкт про олігархів до Європейської комісії "За демократію через право" (Венеціанської комісії) на прохання Людмили Денисової.

"З огляду на пропозиції уповноваженого Верховної Ради України з прав людини як суб'єкта, який відповідно до статті 101 Конституції України здійснює парламентський контроль за дотриманням конституційних прав і свобод людини та громадянина, і звернення чотирьох опозиційних депутатських фракцій у Верховній Раді України, хотів би звернутися до вас із проханням сприяти отриманню від комісії експертного висновку стосовно зазначеного законопроєкту", — йдеться в листі Разумкова до голови комісії Джанні Букіккіо.

Тим часом про важливість боротьби з олігархами вкотре зазначили в США. Так, колишній посол США в Україні Вільям Тейлор упевнений, що саме олігархат перешкоджає економічному зростанню України.

"Велика країна в самому серці Європи, яка захищає східний фланг НАТО від російської агресії, Україна, має стратегічне значення для Сполучених Штатів. На відміну від Афганістану, Україна вже є розвиненою країною, молодою демократією, яка прагне стати членом ЄС і НАТО... Безумовно, Україна має свої проблеми, — наприклад, корумповані олігархи все ще перешкоджають економічному зростанню. Але це нація, яка будує себе на передньому краю опору викликам російського самодержавства", — сказав Тейлор.

Масштабні перспективи

Докладніше про перспективи для української економіки, які відкриває президентський законопроєкт про олігархів, у програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" говорить радник президента України з економічних питань Олег Устенко.

Ведуча програми — Альона Чорновол.

— Коли може бути реалізований процес деолігархізації?

— Якщо говорити про часовий простір, все-таки не забувайте, що закон уже проголосований у першому читанні у Верховній Раді. Чекаємо на друге читання. Що стосується цього закону, чи поки що законопроєкту, — документ перебуває на розгляді Верховної Ради, й було абсолютно очікувано, що боротьба буде більш ніж активною.

Але уявіть собі, що ми говоримо з вами про групу абсолютно незначну, те, що належить до олігархів, судячи з тих непрямих або прямих ознак, які визначені в законопроєкті. Йдеться про десяток осіб, які мають не просто капітали.

Тому що у нас намагаються примітивізувати цей законопроєкт. Намагаються говорити щодо того, а як же так, порушуються права українських громадян. Воно так, але лише в тому плані, якщо ми говоримо про цю десятку. І теж — що означає, що вони порушуються? Вони порушуються на догоду чому й кому? Коли ти олігарх, який на догоду своїх власних, не просто політичних, а саме економічних цілей спонсорує цілі політичні сили, спонсорує різні медіа в Україні, діє фактично не в інтересах українського народу, не в інтересах українських громадян, — то чиї права ми порушуємо? Раз.

Друге — загалом, якщо ти хочеш залишатися олігархом, будь ласка, будь цим олігархом, але будь упевнений, що ти потрапиш до списку олігархів. І потрапляння до цього списку, можливо, навіть не особлива на даний момент проблема, якщо олігарх працює в Україні. Але це для нього колосальна проблема, якщо він працює за межами країни. Не забувайте, що велика частина олігархів, якщо не всі, мають свої інтереси й активно працюють за межами країни.

— А як конкретно закон вплине на олігархів?

— Це означає, що ти не вийдеш на зовнішні ринки, щоби позичити для себе гроші. Ти потрапиш під серйозніший контроль податкових органів в [інших] країнах.

Наприклад, частина з них (олігархів, — ред.) має підприємства, туристичний бізнес у США, частина — має меткомбінати в Європі та Штатах, частина — шахти в Штатах, частина — мають величезні проєкти в тій самій Угорщині, кондитерська фабрика під Будапештом, частина — величезні real-estate по всьому світу. І якщо ти це маєш, і якщо ти потрапляєш до цього рубрикатора олігархів, навіть нехай за українським законодавством, то до тебе можуть виникнути дуже серйозні питання щодо походження цих коштів. Ставиться під сумнів те, наскільки чесно та правильно зароблені кошти.

А якщо вони нечесно та неправильно зароблені, то, ймовірно, у цієї персони або групи персон можуть виникнути серйозні проблеми з використанням цих коштів за межами країни. Це не загрожує українським громадянам у тому плані, як намагаються представити зацікавлені групи, які оточують цих олігархів. Адже це б'є не лише по олігарху. Олігарх іще платить гроші своїм піарникам, експертам, політологам, своїй групі аналітиків, які обслуговують його. І це не тому, що вони погані люди, а просто ось так вибудувана ця система в Україні. Тому багато хто з них, звичайно, битиметься до останнього.

Але навіть на початковій стадії обговорення у президента Зеленського в його Офісі, він чітко заявив про свою політичну волю, що він хоче, щоб цей законопроєкт був ухвалений. Це було й однією з його обіцянок під час передвиборної кампанії.

— Що дасть деолігархізація простим українцям та економіці України?

— Ми, як звичайні українські громадяни, сподіваємося, що процес деолігархізації в українській економіці стимулюватиме розвиток конкуренції. Розвиток конкуренції обов'язково призводить до економічного зростання. Коли державна машина відстоює інтереси не окремо взятої групи олігархів, а всіх українських громадян, це означає, що ми з вами не лише отримуємо більший економічний ріст, великі можливості для державного бюджету, але й більш ефективне використання коштів державного бюджету.

Ми отримуємо більш рівномірний розподіл коштів, якраз ось цього додаткового зростання економічного. Ми отримуємо більш масштабні перспективи поліпшення соціального, економічного, демографічного середовища в країні.

Загалом ми тут бачимо плюси. Я не бачу, відверто кажучи, мінусів, чому така складна боротьба відбувається з протилежного боку. Адже не ставляться під сумнів, припустимо, процеси приватизації, знову-таки, на чому намагається спекулювати частина тих, хто виступає проти цього закону.

Йдеться про те, що ти не можеш бути олігархом, який бере участь у політичних процесах, і в такий спосіб підминати під себе політичну систему в країні. Це ненормально за будь-якими мірками.

До слова, під час пресконференції президента Володимира Зеленського та держсекретаря США Ентоні Блінкена в Офісі президента, Блінкен під час однієї з відповідей на питання сказав, що олігархи гальмують розвиток України. І економіки країни — зокрема. Це було під час візиту держсекретаря до Києва. Надалі президент чув це й упродовж його переговорів у Вашингтоні, й на зустрічах, які він проводив із бізнесом, із представниками діаспори, із представниками різних організацій, великих інвестиційних фондів; він усюди чув один і той самий посил: олігархи — це зло.

Медіа-партнери
Прямий ефір