Очільник Івано-Франківського драмтеатру Держипільський розповів, як його виставу "Солодка Даруся" ще до війни не пускали в Донецьк

Ростислав Держипільський. Скриншот: kanaldim.tv

Одна з найбільш знакових вистав очільника Івано-Франківського національного академічного драматичного театру імені Івана Франка Ростислава Держипільського "Солодка Даруся" була його чи не першою його режисерською роботою. Він ставив її в якості дипломної зі студентами п'ятого курсу. Серед випускників були Галина Баранкевич, Олеся Пасічняк, Надія Левченко, Олексій Гнатковський, Роман Луцький — тепер уже зірковий склад драмтеатру. У програмі "Точка опори" на телеканалі "Дім" Держипільський розповів, як його ще до війни не пускали з "Солодкою Дарусею" на схід України, та якою була реакція українців на Донеччині та Луганщині, коли нарешті вдалося показати їм виставу.

З приходом Ростислава Держипільського на посаду директора, а згодом і художнього керівника Івано-Франківського драмтеатру заклад наче отримав друге дихання. Театр спочатку здобув статус академічного, а згодом і національного. Якісно змінився і репертуар.

Прем'єра вистави "Солодка Даруся" за мотивами однойменного твору Марії Матіос відбулася у листопаді 2008 року. З цією виставою актори гастролювали не лише Україною, а й по Європі та США. Попри роки на сцені квитки на "Солодку Дарусю" нерідко розкуповують за лічені хвилини.

"Я вдячний богу за те, що подарував мені Марію Матіос. Вона — моя хрещена мати в мистецтві. Коли автор твору ще живий і ваші бачення стовідсотково співпадають — це диво! Її любить увесь наш театр, а вона любить нас. Ми вже зіграли понад 300 тих "Дарусь". Були з нею у Польщі, Німеччині, Італії, Сполучених Штатах, Канаді… А в Донецьк нас не пускали. Це було за пів року до окупації Донеччини, Луганщини і Криму. Ми потрапили з "Солодкою Дарусею" у ще мирний Донецьк і нам сказали, що це вперше від заснування нашого театру, з 1939 року, ми граємо в Донецьку. Тобто ще за Радянського Союзу, коли були гастролі, нас свідомо не пускали. А до нас люди прийшли у вишиванках, за стояв і аплодував близько 40 хвилин. Тобто те, що ми "бандерівці" і ми там непотрібні — це штучно створений міф. Ми зрозуміли, що нас спеціально не пускали, щоб вони не бачили, що ми — нормальні люди", — розповів Держипільський.

Галина Баранкевич у виставі "Солодка Даруся". Фото: dramteatr.if.ua

Показували жителям східних областей України і ще одну виставу за твором Марії Матіос — "Націю". Прем'єра цієї драми-реквієму відбулася у 2010 році. Актори відтворюють реальні події 40-х років XX сторіччя на скривавленій Гуцулії. 

"У 2015 році ми з гастролями з "Нацією" побували у Сєвєродонецьку, Сватові і Кремінній. Люди теж приходили і потім казали: "Ми хотіли подивитися, як ці бандери виглядають. А вони такі красиві і нормальні. А ми й не знали!". А в "Нації" йдеться про події кінця 40-х і про прихід радянської влади. І вони нам казали: "Вибачте, ми не знали, що у вас було те, що й у нас зараз. Пробачте нас". Тобто це історія про силу мистецтва", — додав очільник драмтеатру.

Ростислав Держипільський — театральний режисер, актор, генеральний директор та художній керівник Івано-Франківського національного академічного драматичного театру імені Івана Франка. Народний артист України. Під його керівництвом театр набув популярності в Україні, успішно став гастролювати за кордоном. Його постановки "Солодка Даруся" і "Нація" — знакові для українського театрального мистецтва.

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну Івано-Франківський драмтеатр не припиняв свою роботу, влаштовуючи вистави у підвальних приміщеннях. Колектив театру створив гуманітарний логістичний центр "Рух опору — Рух допомоги" для підтримки переселенців та військових.

Більше новин з "Точки опори":

Прямий ефір