Навчання, оренда, іпотека, авто: як працює механізм податкової знижки для громадян

Александра пришла оформить налоговую скидку. Фото: kanaldom.tv

Повернути гроші за навчання або оренду житла, сплачені відсотки з іпотеки або навіть кошти, виділені на благодійність, — все це зараз реально зробити та отримати.

Механізм так званої податкової знижки в Україні працює вже не перший рік і доступний кожному, хто офіційно працевлаштований і отримує заробітну плату. Все, що потрібно, — зібрати необхідні документи та вчасно їх подати до податкової службу. Як скористатися цим привілеєм на практиці — дізнавалися журналісти програми "Право на право" телеканалу "Дом".

Податкова знижка на переоснащення автомобіля

Сергій, водій з 10-річним стажем, торік встановив на свій автомобіль газобалонне обладнання. Модернізацією задоволений: установка працює справно, а економія на паливі відчутна.

"На газі набагато приємніше їздити на автомобілі. За кілометражем, а я переважно їжджу містом, це десь на кілометрів 300 вистачає, трасою може бути 400-450", — говорить автомобіліст.

Сергій. Фото: kanaldom.tv

За газову установку він заплатив 16 тис. грн. Але ціна за фактом виявилася меншою майже на 20%. Все тому, що Сергій скористався своїм правом на податкову знижку.

"Зібрав пакет документів, приніс, податковий працівник перевірив, подав до канцелярії та отримав знижку. 16 тисяч, якщо не помиляюся, — це була вартість встановленого обладнання, а 2600 або 2800 грн була компенсація від держави", — розповідає Сергій.

Можливість повернути частину витрачених грошей у разі переобладнання автомобіля під біопаливо є у кожного автолюбителя. Така опція передбачена Податковим кодексом.

"Це передбачено в тому випадку, коли людина переобладнала транспортний засіб на використання одного з видів біопалива — скраплений газ або біоетанол. Водій повинен звернутися за актом технічної експертизи про таке переобладнання. І за декларацією може бути повернута частина коштів на це переобладнання", — розповідає начальниця Головного управління Державної податкової служби в Київській області Олена Виноградова.

Сергій говорить, що перелік документів, які необхідно зібрати, не такий вже і великий:

  • акт виконаних робіт із СТО;
  • квитанція про оплату;
  • паспорт;
  • код ІПН;
  • довідка про доходи з місця роботи.

Приємний бонус від держави водій отримав через місяць і також витратив за призначенням.

"Нічого складного немає. За часом це займає пів години — візит до податкової, ну, і отримати гроші — це приємно", — говорить Сергій.

Хто має право

Переоснащення транспортного засобу на екологічніший вид пального — тільки частина переліку, згідно з яким держава повертає частину витрачених платником податку коштів. Єдиною обов'язковою умовою є офіційне джерело доходів у вигляді заробітної плати.

"Право на податкову знижку дійсно має тільки людина, яка офіційно працевлаштована і має офіційний дохід. Що стосується, скажімо, ФОПів, які працюють як фізична особа-підприємець і працевлаштовані як найманий працівник, то вони можуть сподіватися тільки на той прибуток, який отримують від роботодавця", — доповнює Олена Виноградова.

Олена Виноградова. Фото: kanaldom.tv

Загалом податкову знижку надають у таких випадках:

  • під час страхування життя та пенсійних внесків у межах недержавного пенсійного забезпечення;
  • під час оренди житла внутрішньо переміщеними особами;
  • під час оплати відсотків за іпотечним кредитом;
  • під час користування допоміжними репродуктивними технологіями;
  • під час здійснення пожертв та благодійних внесків на користь неприбуткових організацій;
  • під час оплати за навчання в українських освітніх закладах.

Формула розрахунку

"Суму повернення легко розрахувати — ви берете всю суму, яка витрачена, примножуєте її на 18% — і це ймовірна сума повернення частини витрачених коштів", — говорить начальниця ГУ ДПС в Київській області Олена Виноградова.

Наприклад, за рік навчання своєї дитини в університеті ви заплатили 18 тис. грн. Ваша заробітна плата за 2020 рік становила 150 тис. грн і з неї було утримано 27 тис. грн податку на доходи фізичних осіб. Податкова знижка в цьому випадку обчислюється за формулою.

27 000 — ((150 000 — 18 000) * 18%) = 3 240 грн

Олександра — студентка 4 курсу Київського національного університету будівництва та архітектури. До податкової прийшла, щоб дізнатися, як саме повернути частину сплачених нею коштів за навчання.

"Мені сказали, що кошти будуть повернені протягом 6-10 днів з моменту подачі декларації. Це буде приблизно 18% від тієї суми, яку я плачу університету за навчання", — говорить студентка.

Олександра. Фото: kanaldom.tv

Навчання Олександри оплачує її батько. Тому саме він буде подавати всі необхідні документи.

Передусім знадобиться довідка про його доходи та договір з навчальним закладом.

"Дуже важливо, щоб у таких документах були вказані прізвище, ім'я, по батькові особи, яка надалі буде претендувати на отримання такої податкової знижки. Наприклад, буває таке, що за навчання дитини сплачує дружина, а податкову знижку хоче чи може мати чоловік. В такому разі не вдасться отримати податкову знижку", — пояснює начальниця ГУ ДПС у Київській області Олена Виноградова.

Коли та куди подавати документи

Тільки за перший квартал 2021 року у вигляді податкової знижки громадянам, які мають на неї право, було повернуто понад 50 млн грн. З кожним роком ця цифра зростає. Не тільки завдяки сумам у деклараціях, а й внаслідок більшої кількості заявок. Адже обізнаних у своєму право повернути частину витрачених коштів стає дедалі більше. До того ж, якщо є бажання, всі документи можна подати, не виходячи з дому.

"Ви заповнюєте декларацію, яку можна подати самостійно, поштою або через електронний кабінет. Я раджу подати через електронний кабінет, тому що там передбачена така опція, як часткове заповнення цієї декларації на основі тих даних, які вже є в державному реєстрі", — говорить Олена Виноградова.

Декларація для податкової знижки. Фото: kanaldom.tv

Варто лише пам'ятати, що за витрати за минулий 2020 рік документи в податковій приймаються до 31 грудня. На наступний рік знижка не переноситься. Тому цим питанням варто зайнятися вже сьогодні.

Медіа-партнери
Прямий ефір