Незламні: американська художниця Ольга Рондяк показала жінок України в особливих портретах

Ольга Рондяк з чоловіком. Скриншот: kanaldim.tv

Американська художниця українського походження Ольга Рондяк разом із родиною зберігають українські традиції за кордоном вже кілька десятиліть. Її дідусь із мамою емігрували до США під час Другої світової війни. У 1992 році Ольга повернулася додому — в Україну та займалася тут творчістю. В лютому 2022 року вона покинула Київ через війну. Втім, цей переворот в житті став новим етапом у її творчості, йдеться у матеріалі "Ранку Вдома".

Американська мисткиня українського походження Ольга Рондяк та її родина зберігають українську ідентичність за кордоном вже кілька десятиліть.

"Мої батьки народилися в західній Україні. Через Другу світову війну змушені були втікати від сталінського режиму. Моя мама не бачила своєї матері з 11 років. Вона з дідом мусила втікати й, очевидно, постійно думала, що повернеться назад додому, але цього не сталося. Вони чотири роки були біженцями в Австрії. Тоді опинилася в Америці. То було в 1949 році", — розповіла художниця та волонтерка Ольга Рондяк.

Бабуся Ольги залишилася у Коломиї, бо її друга донечка тяжко хворіла і, на жаль, померла у віці 19 років. Згодом бабусю відправили до Мордовії у жіночий трудовий табір. Через 15 років жінку звільнили. Вона повернулася до Коломиї.

"Коли моя бабця була в цьому таборі Мордовії в Росії. Вона таємно вночі вишивала чудові ікони, і коли її випустили, вона взяла ці ікони з собою, а потім передала їх нам через американця, що їхав назад до Америки", — розповіла художниця.

Ці роботи потрапили до родини. Одна з ікон була не завершена. Саме вона надихнула Ольгу у 2014 році, коли почалася Революція Гідності.

"Якось символічно було, бо я створила сучасну ікону з колажу. Моя бабця не закінчила її, а я завершила все в сучасному стилі, бо тоді вже Україна себе реалізувала повністю", — додала Ольга Рондяк.

На той час Ольга вже жила в Києві. Мисткиня повернулась в Україну у 1992 році. Народила трьох дітей, писала картини та займалася творчістю.

Лютий 2022 року перевернув її спокійне життя з ніг на голову. Коли почалася повномасштабна війна, жінка була в Америці, а її чоловік перебував у Києві. У перші дні вторгнення він виїхав до Варшави і там допомагав українським біженцям.

Ольга почала діяти в Америці. Спершу давала інтерв'ю, щоб донести правду про те, що відбувається. Пізніше почала створювати портери українських жінок. 

Виставка “Подолання” українсько-американської мисткині Олі Рондяк. Фото: ukrainianworldcongress.org

Понад 70 картин увійшли в серію "Подолання". Кожна з них — портрет. Українські жінки уособлюють рішучість, незламність та силу. Свої роботи художниця представляє на виставках та віддає на аукціони, щоб підтримати Україну.

"Одну картину в Канаді продали за 20 тисяч доларів, це стовідсотково пішло на допомогу Україні. Відтоді я стараюся долучатися до кожної акції у підтримку України. Картини продаються за різними цінами. Я дуже вірю, що це допомагає зберегти нашу культуру: силу,  правду, ідентичність", — резюмувала Ольга Рондяк.

Зараз художниця працює над новими проєктами, які допомагають наблизити перемогу і мріє знову повернутися до спокійного життя у Києві.

Також цікаво:

Медіа-партнери
Прямий ефір