Навчання "Регіональне співробітництво" в Душанбе — Кремль обурюється через "зраду"

Ілюстрація: bbc.com

Регулярні навчання "Регіональне співробітництво" цього року викликали різку реакцію Кремля, хоча до цього він залишав їх поза увагою. Кремлівська пропаганда обурюється нібито зрадою країн-союзників, а в Міністерстві закордонних справ Росії вимагають від партнерів з Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) припинити контакти із Заходом, повідомляє "Дом".

"Виходимо з того, що контакти з недружніми Росії країнами не повинні завдавати шкоди стратегічному партнерству з нашою країною, суперечити зобов'язанням у межах чинних угод спільних об'єднань, включаючи ОДКБ та Євразійський економічний союз, СНД та Шанхайську організацію співробітництва", — заявив заступник директора департаменту інформації та друку МЗС РФ Іван Нечаєв.

Така реакція невипадкова: на тлі війни в Україні та агресивної риторики московських топчиновників ставлення до Росії сусідніх країн змінюється. На прикладі блоку ОДКБ це видно особливо добре: три держави — половина всього альянсу, — беруть участь у навчаннях із США у місті з найбільшою військовою базою Росії у Центральній Азії. Ще одна країна-учасниця ОДКБ, Вірменія, лише з початку літа прийняла дві делегації високопосадовців із США. На думку експертів, це свідчить про послаблення Росії та особисто Путіна.

"Для країн-учасниць ОДКБ стало ясно, що Росія більше не є гарантом безпеки, а скоріше — джерелом нестабільності. Ми можемо сказати, що Росія втратила через свою військову авантюру в Україні не просто свій вплив у цих країнах, але й репутацію свого політичного лідера у світі. Особливо в тих країнах, де стиль управління можна визначити як тяжіючий більше до авторитарних режимів, де персоналії та постаті президента — ключові", — зазначила голова правління Центру трансатлантичного діалогу, дипломатка Юлія Осмоловська.

Крім того, США безпосередньо виділяють грантову допомогу формальним союзникам Росії. Так, минулого місяця Вірменія отримала від Вашингтона 120 мільйонів доларів на зміцнення економіки та демократії у країні. А Таджикистан отримує від США допомогу в розмірі понад 60 млн доларів. Гроші йдуть на безпеку. Поглиблення співробітництва країн Південної та Центральної Азії із Вашингтоном позитивно оцінили в українській Раді нацбезпеки та оборони.

"Проведення цих навчань свідчить, що:

  • США впевнено зміцнюють своє становище у "ближньому зарубіжжі" Росії, а проєкт ОДКБ уже напівмертвий.
  • Тандем США — Таджикистан стане плацдармом для дій США у регіоні проти РФ. На підтвердження "міцного партнерства" США зобов'язалися виділити Таджикистану допомогу понад 60 мільйонів доларів.
  • У перспективі Росія може одержати на своїх кордонах "нові України".

Таким чином, історично близькі до Росії країни показують курс на зниження залежності від політики Путіна", — йдеться у повідомленні Центру протидії дезінформації при РНБО України у Telegram.

Ще один фактор розвороту центральноазіатських країн на захід — "Талібан". Представники радикального руху регулярно загрожують сусідам Афганістану. Тому країни регіону збільшують взаємодію з принциповим противником "Талібану" — США, і скорочують — з Москвою, яка співпрацює з талібами.

Читайте також: Східний фланг НАТО — під охороною легендарної 101-ї повітряно-десантної дивізії США: що відомо (ВІДЕО)

Нагадаємо, командно-штабні військові навчання "Регіональна співпраця-22", організовані Центральним командуванням США, тривали у Душанбе з 11 до 20 серпня. У них брали участь військові Казахстану, Киргизстану, Монголії, Пакистану, Узбекистану та Таджикистану.

Медіа-партнери
Прямий ефір