70 років тому Україна стала членом ЮНЕСКО: як відбувається співробітництво під час війни

ЮНЕСКО. Фото: vokrugsveta.ua

Вже 70 років Україна є членом ЮНЕСКО — організації, яка у межах ООН підтримує міжнародне співробітництво у сфері освіти, науки, культури, сприяє ліквідації неписьменності та охороні пам’яток. За період членства Україна чотири рази обиралася до керівного органу ЮНЕСКО — Виконавчої ради. І стала підписантом низки міжнародних конвенцій. Росію ж після розв’язаної повномасштабної війни вперше в історії виключили з Виконавчої ради ЮНЕСКО. Зараз перед організацією стоїть завдання щодо збереження культурної спадщини України, яку знищує російська армія, повідомляє "Дім".

ЮНЕСКО — орган з питань освіти, науки та культури при Організації Об’єднаних Націй. Він був створений 16 листопада 1945 року, коли після Другої світової війни постало питання про збереження культурної спадщини та захист її від нових військових конфліктів. Україна — тоді Українська РСР — вступила до ЮНЕСКО через шість років після створення організації. Зараз, у світлі війни Росії проти України, перед ЮНЕСКО стоїть серйозне завдання зі збереження та відновлення культурних об’єктів найбільшої країни в Європі.

“Упродовж цих двох років проводиться детальний моніторинг та визначаються ті сфери, в яких, на думку ЮНЕСКО, допомога є необхідною. Отже, сьогодні такими сферами є сфера освіти, сфера культури та сфера медіа. Можу сказати, що на сьогодні мобілізовано міжнародну допомогу приблизно на суму 66 млн дол.”, — повідомив виконавчий секретар Національної комісії України у справах ЮНЕСКО Артур Оганов.

У списку Світової спадщини ЮНЕСКО в Україні — вісім культурних об’єктів. Один із них розташований на окупованій Російською Федерацією території Криму. Це — Херсонес Таврійський та його хора. 2023 року окупаційна адміністрація ініціювала так звану реставрацію низки історичних об’єктів. Насправді ж встановлення трибуни для глядачів та викладення сучасної плитки на місці руїн стародавнього міста лише спотворюють історичну подобу Херсонеса.

“Такими інструментами, такими злочинними речами користується Російська Федерація. Крім того, що вона викрадає дуже багато, ми спостерігаємо це не один рік. Ми бачимо, як на новоокупованих територіях Росія використовує практики, які засвоїла в Криму. Вже кілька культурних місій відбулося: і з питань культурної спадщини, і з питань освіти. Це русифікація фактично освіти, коли сотні тисяч українських дітей не мають доступу до української мови, літератури, кримськотатарської мови”, — коментує голова Національної комісії України у справах ЮНЕСКО Еміне Джапарова.

Втім, від російських атак страждають не лише об’єкти на окупованій території України. У листопаді 2023 року російська армія завдала ракетних ударів по внесеному до списку Світової спадщини історичному центру Одеси. Раніше росіяни обстріляли історичний центр Львова, який також є у списку організації. Ракети “Калібр” зруйнували житлову будівлю в ансамблі історичного центру. Наразі спільними силами міської адміністрації та ЮНЕСКО проводиться відновлення об’єкта.

“Завершили перший етап відновлювальних робіт на [вулиці] Стрийській. Минулого року сюди влучила російська ракета. Тоді загинули 10 людей. Деякі будинки були майже повністю знищені. Стіни, дахи, перекриття, двері та вікна — все це вже відновлено. Далі на черзі — фасадні роботи та ремонт у квартирах”, — повідомив львівський міський голова Андрій Садовий у Facebook.

У планах організації — відновлення історичного центру Одеси. За словами міністра закордонних справ Італії Антоніо Таяні, 15 травня Київ і Рим підпишуть угоду під егідою ЮНЕСКО про відновлення міста. У лютому Італія вже виділила 500 млн євро на відновлення Одеси. Як стверджують в ЮНЕСКО, організація планує ще низку проєктів щодо відновлення об’єктів в Україні.

“Щодо майбутніх проєктів, які ЮНЕСКО планує чи планувала б реалізовувати в Україні, — один із них пов’язаний із містом Чернігів, у якому розташовані об’єкти з цього попереднього списку. І вже зараз тривають певні переговори щодо модальності його реалізації. Ми також розраховуємо на те, що ЮНЕСКО допомагатиме й у сфері спорту, й у сфері молодіжної політики. Ми вели переговори щодо допомоги реабілітаційному центру Національного паралімпійського комітету на заході України”, — розповів секретар Національної комісії України у справах ЮНЕСКО Артур Оганов.

Згідно зі статутом, до списку ЮНЕСКО входять і нематеріальні об’єкти. Серед українських об’єктів спадщини — традиція Косівської мальованої кераміки, кримськотатарський орнамент Орнек, козацькі пісні Дніпропетровської області та рецепт приготування українського борщу. У Міністерстві культури України працюють над включенням до списку голубців та писанок.

Медіа-партнери
Прямий ефір