Найбільша проблема — житло: як живуть українці у Великій Британії

Як живуть українці у Великобританії. Скриншот: kanaldim.tv

З перших місяців повномасштабного вторгнення Велика Британія відкрила спеціальну програму для українців. Вона складається з двох частин — сімейної та спонсорської. Втім, чимало спонсорів з часом відмовляли українцям у супроводі. Біженцям довелося шукати житло. Саме з цим виникло найбільше проблем. Деталі — у матеріалі "Ранку Вдома".

До повномасштабного вторгнення росіян Юлія Ніколайчук з родиною мешкала в Чернігові. Вона працювала неонатологом у відділенні інтенсивної терапії новонароджених у дитячій обласній лікарні. Син ходив до садочка. У ніч проти 24 лютого 2022 року Юля була на чергуванні.

"Завдячуючи моїм колегам, ці дітки, які були в реанімації в той час, вижили. Деякі з них були евакуйовані в Київ, і всі вони повернулись до своїх батьків", — розповіла переселенка з Чернігова Юлія Ніколайчук.

Згодом жінці із сином вдалося виїхати з Чернігова. Спершу до Києва, потім до Лондона. Велика Британія від перших місяців повномасштабного вторгнення відкрила спеціальну програму для українців. Складається вона з двох частин і майже не змінилася за півтора року.

Завдяки сімейній програмі до країни можуть заїхати родичі британців. За спонсорською — будь-хто з українців, треба лише мати місцевих, які б погодилися допомагати переселенцям.

"Заїхало 178 тисяч 900 осіб, при тому, що видали понад 233 тисячі віз. Українців надані такі ж права, як і британцям. Право працевлаштовуватися, вчитися. Навчання в британській школі безплатне. Згідно з законом, дитина повинна навчатися, вона не має права не ходити в школу", — повідомила волонтерка, яка допомагає українцям у Великобританії, Світлана Опанасенко.

Юлія Ніколайчук раніше проходила медичні курси у Великій Британії. Там познайомилися з місцевими. Саме вони і стали її спонсорами. Одразу після приїзду до Лондона жінка пішла на мовні курси.

"Я відчувала, що мені треба покращити мову, підтвердити знання. Навчалася в коледжі, це були курси. Після завершення видають сертифікат про вільне володіння англійською мовою", — провадить переселенка. 

Спеціальних виплат у Великій Британії для українців немає і не було. Проте наші земляки можуть розраховувати на підтримку своїх спонсорів. Також в українців є доступ до всієї допомоги, що передбачена британцями.

"Можуть подаватися на соціальну допомогу, на універсальний кредит, якщо вони не пенсійного віку. Коли вони досягають пенсійного віку, то подають заявку на пенсійний кредит. Є допомога на дитину. Сума невеличка, але як додаток також сплачується. Українці мають доступ до інших ресурсів, окрім фінансових. От, наприклад, курси англійської мови. Вони безплатні", — пояснила Світлана Опанасенко.

Українські переселенці у Великій Британії зіштовхнулися з певною проблемою. У декого вже закінчилась спонсорська програма. Якщо британець відмовляється її продовжувати, бо біженці можуть шукати нового спонсора, або орендувати житло.

"Більшість українців — це жінки з дітьми, які не мають кредитної історії в Великобританії. Тому знайти житло, складно. Багато відмов, адже велика конкуренція. По-друге, українців просять платити наперед, за пів року", — провадить Світлана Опанасенко.

Також у Великій Британії українці можуть отримати соціальне житло.

"Багато людей подаються на соціальне житло. Це, звичайно, не найкращий шлях, бо соціальне житло зазвичай менш комфортне. Якщо ти подався на соціальне житло і тобі дали квартиру, а ти від неї відмовляєшся, то тебе автоматично виключають з черги. Тобто житло — це найголовніша проблема для українців зараз", — резюмувала волонтерка Світлана Опанасенко.

Проте чимало наших земляків уже знайшли роботу. Звісно, що вищий рівень англійської, то кращу посаду можна отримати. Загалом Велика Британія зацікавлена у швидкій інтеграції біженців.

Ще про життя українців в інших країнах:

Прямий ефір