"Ми — феодальне станове суспільство": чому російських обивателів не обурюють багатства керівництва країни, пояснив Гозман

Дубаї. Фото: guff.com

Росіяни чудово знають про багатства керівників держави. Протягом останніх 15 років про це багато повідомляли російські опозиційні медіа та політики. При цьому російського обивателя не обурюють ці закордонні яхти та замки топчиновників. Про це сьогодні, 5 травня, в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA розповів російський опозиційний політик Леонід Гозман.

"Всім відомо, що не тільки бізнесмени, а й вищі чиновники, їхні сім'ї живуть на Заході, мають другі паспорти, мають замки, апартаменти й так далі. Проблема в тому, що це мало кого обурює в Росії. Розумієте, ось дивним чином люди, які живуть у бідності, спокійно ставляться до цього", — сказав він.

Гозман вважає, що це пов'язано з тим, що Росія щодо менталітету досі залишилася лише на рівні "феодального станового суспільства".

"Ти цар — живеш у палатах. Я смерд — живу в хліві. І це нормально для дуже багатьох людей. Феодал ніколи не жив за законами, які він сам видавав для простолюдинів. Дворянин міг полювати на полях селянина і псувати ці поля. Селянин, звичайно, був незадоволений, але розумів, що це право феодала. Тобто ми — феодальне станове суспільство", — описав політик.

Тому викриття у пресі розкішного життя керівництва РФ так слабко впливає на суспільні настрої в Росії.

"Коли було оприлюднено "Панамське досьє" (публікація у 2016 році витоку конфіденційних документів панамської юридичної компанії Mossack Fonseca, — ред.), за ним прем'єр-міністра Ісландії зловили на якійсь зовсім дурниці (у документах зазначено, що прем'єр-міністр Ісландії спільно з дружиною володів офшорною компанією, — ред.). За це Ісландія вийшла на вулиці і не йшла, поки він не подав у відставку. А у нас там же знайшли 2 млрд дол. у віолончеліста [Сергія Ролдугіна]. І нічого. Путін сказав, що на ці гроші він ввозив цінні інструменти до Росії. Повна якась нісенітниця. Усі розуміли, що це брехня. Але нічого, все було тихо", — розповів Гозман.

Народ у Росії не виявляє політичної активності, не цікавиться своїми правами та не бореться за них. Він намагається бути подалі від влади, і для нього головне, щоб його влада не чіпала.

"У нас мало у кого є уявлення про невід'ємні права. У багатьох країнах воно є, і тому: я тебе обрав, а ти зобов'язаний щось робити. А тут немає уявлення про це. Люди розуміють, що вони владу не обирають, що владу призначають зверху. І тому позиція пересічного громадянина: я її не вибирав, я на неї не впливаю, вона до мене жодного стосунку не має. І позиція влади відповідна: я пересічній людині нічим не зобов'язаний. Єдине, що громадянин від влади просить, щоб вона йому не заважала, щоб не влазила в його життя", — пояснив Гозман.

У зв'язку з цим, якщо російська влада влізе в життя обивателя, тоді народ здатний на обурення.

"От ходять чутки, що у нас в Росії буде оголошено загальну мобілізацію. Думаю, що ось це може вплинути. Тому що ти, звичайно, цар, живеш як хочеш і де хочеш, але ось цей маленький шматочок — це моя сім'я, і ти на нього не заходь", — навів приклад опозиціонер.

Читайте також: Кабаєва, Кадиров та кремлівські пропагандисти: як живе російська "еліта" (ВІДЕО)

Нагадаємо, віолончеліст Сергій Ролдугін, якого пов'язують давні дружні стосунки з Володимиром Путіним, — міноритарій банку "Росія". У "Панамському досьє" йдеться, що структури Ролдугіна також володіли опціонами (можливістю будь-якої миті оформити покупку без тяганини) на частки в холдингових компаніях-власниках великих пакетів акцій "КамАЗу" та "АвтоВАЗу", які могли бути реалізовані за символічні суми.

19 ЗМІ з різних країн проаналізували реєстр нерухомості в Дубаї та виявили у ньому понад 100 російських депутатів, чиновників та олігархів, які володіють люксовими апартаментами, престижними віллами.

Читайте також: Без бізнесу, але з елітною нерухомістю: хто такий Сергій Шойгу (ВІДЕО)

Прямий ефір