Меморандум про взаєморозуміння: нюанси тарифів в опалювальному сезоні роз'яснює заступниця міністра Наталія Хоцянівська

Наталья Хоцяновская. Фото: kanaldom.tv

30 вересня в Києві відбувся Конгрес місцевої та регіональної влади. Серед іншого на заході були розглянуті питання реформування системи управління відходами та забезпечення населення питною водою. Також презентовано план уряду щодо успішного проходження опалювального сезону.

На конгресі Кабінет міністрів, НАК "Нафтогаз" і Асоціація міст України підписали Меморандум про взаєморозуміння стосовно врегулювання проблемних питань у галузі постачання теплової енергії та гарячої води в опалювальному періоді 2021-2022 рр. У документі закріплено положення про не підвищення тарифів на опалення та гарячу воду для населення до закінчення опалювального сезону.

"Не дивлячись на будь-які ринкові зміни, коливання, тиск інших держав і так далі, до кінця опалювального сезону тарифи на тепло, тарифи на гарячу воду для населення не ростимуть", — підтвердив на заході президент України Володимир Зеленський.

Про те, як для українців мине опалювальний сезон, у програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" говорить заступниця міністра розвитку громад і територій України Наталія Хоцянівська.

Ведуча програми — Альона Чорновол.

— Роз'ясніть подробиці цього меморандуму. Нам заявляють, що тарифи в період опалювального сезону не ростимуть. Яким чином це було досягнуто?

— Найбільше фінансове навантаження для нас як споживача — опалення. У підвищенні тарифів на тепло була зацікавлена низка учасників цього процесу. Але були проведені заходи, щоби збалансувати інтереси всіх. Для цього було задекларовано, що дійсно тариф у поточному опалювальному сезоні до споживачів буде застосований на цьому ж рівні, який був наприкінці минулого опалювального сезону.

Але для того, щоби зберегти такий рівень тарифів, потрібно коректно врахувати вартість енергоносіїв. Тому що найдорожчою складовою тарифів на тепло є вартість природного газу та електричної енергії. Ці складові займають 75% у структурі тарифу.

Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" вийшла із пропозицією та зафіксувала вартість природного газу до травня 2022 року на рівні 7420 грн / тис. куб. м з ПДВ для виробництва теплової енергії для населення. Це на 52 грн нижче за ціну, запропоновану цією компанією в трирічному контракті.

— На конгресі від президента Володимира Зеленського пролунала пропозиція, щоб такий меморандум підписати не до кінця цього опалювального сезону, а на три роки.

— Ми всі почули цю пропозицію президента на тему трирічного контракту. І уряд зараз, зокрема наше міністерство над цим працюватиме. Адже планування бюджетної сфери вже перейшло на трирічне планування. Тому, вважаю, що й тут цілком можливо також перейти на трирічні контракти.

— А як відреагували громади, регіони? Адже вони встановлюють тарифи на тепло. І у всіх вони різні. Чи зможуть вони покрити відсутню різницю?

— Безумовно, багато керівників територіальних громад висловлювали такі побоювання. Для того, щоби покрити дефіцит для підприємств, щоби вони стабільно працювали в опалювальний сезон і надали якісну послугу населенню та бюджетній сфері, — потрібно 25 млрд грн.

Звісно, не можна порівнювати бюджети міста Києва із маленьким районом, або містом обласного значення. У різних населених пунктів різні бюджети. Тому й виник діалог, за які кошти органи місцевого самоврядування зможуть підтримати підприємства.

У зв'язку з цим і ухвалено рішення урядом, що в законі про держбюджет на наступний рік буде додано 4% прибуткового податку із фізичних осіб. Це дасть можливість місцевим громадам отримати близько 11 млрд грн. І ці гроші вони повинні скерувати підприємствам теплопостачання для їхньої стабільної роботи в опалювальний період.

— При цьому буде збережена програма субсидій для населення. І для збільшення програми субсидій із держбюджету виділять додатково 12 млрд грн до кінця цього року.

— Так, 12 млрд будуть додані ще до кінця поточного року на збільшення фінансування саме субвенції на виплату субсидій. Але тоді ми з вами говоримо про різні питання.

Якщо ми говоримо про меморандум, то це заходи, які будуть націлені на підтримку переважно підприємств теплопостачання, щоби опалювальний сезон проходив стабільно. Якщо ми говоримо про субсидії, то субсидії спрямовані на підтримку окремих домогосподарств із невисоким рівнем доходів.

Ми не можемо сьогодні скидати з рахунків, що все-таки країна живе вже другий рік в умовах пандемії. У цей період багато громадян, багато домогосподарств втратили доходи, або ці доходи істотно зменшилися. І в цьому разі держава підтримає такі сім'ї в оплаті комунальних послуг.

— В Європі зростання ціни на газ, вона досягла рекордних показників. Це якось на нас вплине?

— Це вже впливає на нас. На енергетичних ринках Європи ціна газу перевищила 1000 дол. за 1000 куб. м. Тобто це вже 30 тис. грн. І в Україні кілька років вже працює ринок природного газу — сьогодні уряд не встановлює ціни на газ.

Я вище казала, що газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" укладає трирічні контракти. І вона, безумовно, прив'язує ціни на газ до ринкових.

Але завдяки меморандуму зараз зафіксовані ціни на газ до травня 2022 року для населення та для бюджетної сфери на виробництво теплової енергії — 7420 грн / тис. куб. м з ПДВ або 6183 грн / тис. куб. м без ПДВ. Причому для бюджетної сфери, яка сама виробляє тепло й купує для цього газ, ціна зафіксована на весь 2022 рік.

— Ви можете запевнити нас, що опалювальний сезон мине нормально, що все під контролем?

— Це моя основна функція — переконати громадян України, що опалювальний сезон почнеться вчасно, мине стабільно. І для цього й Офіс президента, й уряд, й органи місцевого самоврядування вже зробили достатньо. Тому що технічно всі системи готові до початку опалювального сезону.

Прямий ефір