Конкурс воєнної літератури для військових та ветеранів "4.5.0": інтерв'ю з представником фонду "Відродження" Кульчицьким 

Сашко Кульчицький. Скриншот: kanaldim.tv

Російський агресор бомбить видавництва і друкарні, намагаючись знищити нашу культуру. Попри це українці продовжують видавати, читати, купувати й, головне, писати книжки. Міжнародний фонд "Відродження"та "Видавництво Старого Лева" запустили перший літературний конкурс для військових та ветеранів "4.5.0". Кому це потрібно і як це буде працювати, дізнаємося у "Ранку Вдома" від керівника відділу комунікацій Міжнародного фонду "Відродження" Сашка Кульчицького.

Ведуча — Ольга Фанагей-Баранова.

Розкажіть, будь ласка, про мету літературного конкурсу для військових та ветеранів. У чому його актуальність, на Вашу думку?

— Ми ставимо перед собою, по суті, дві мети. Одна з них спрямована суто на самих військових літераторів. Ми розуміємо, що зараз армія — це місце, де працюють, воюють, не лише професійні військові. Тут багато людей, які займалися літературною творчістю ще до повномасштабного вторгнення. Для когось, можливо, саме ті переживання, які він чи вона проживали в рамках воєнних дій під час великої війни, могли стати поштовхом для того, щоб почати щось писати, записувати свої переживання в формі літературної творчості.

Ми розуміємо, що в цих людей, які почали писати не так давно, значно менше можливостей проявити себе, тому що служба в армії не дозволяє брати участь в літературних подіях, спілкуватись з видавцями абощо. Тому ми хочемо посилити голос цих людей, дати їм платформу, де вони зможуть бути почуті. Тому що ми віримо в те, що на такий тип літератури є запит суспільства, і це може бути потрібно самим воїнам Збройних сил.

З іншого боку, ми розуміємо, що література про війну, про переживання, героїзм, мужність, може стати своєрідною терапією як для того, хто пише, так і для того, хто читає. Стати способом ще раз пережити якісь події, які могли бути травматичними, способом переосмислити ці події, зрозуміти їх і відповідно, рухатись далі, можливо, трохи вільніше.

Що означає назва конкурсу "4.5.0"?

— Це кодова фраза для військових, якою вони під час радіозв'язку кажуть, що все спокійно. Сподіваємося, що невдовзі країна зможе прийти до того, що у нас у всіх звучатиме ця фраза. Відповідно, цей конкурс має таку злегка оптимістичну назву.

Які роботи приймають? Це конкретні жанри?

— Подаватися на конкурс можуть або військовослужбовці, або ветерани російсько-української війни. Приймаємо лише україномовні твори, які якимось чином стосуються тематики війни, особистого досвіду, її переживання та всього, що пов'язано загалом з військовими діями, з наслідками війни.

У нас є чотири номінації, в яких приймаються роботи. Це оповідання до 20 000 знаків, есе до 10 000 знаків та нотатники, або записами в щоденнику. Можливо, це не зовсім  художній твір, але враження, які людина відрефлексувала та захотіла поділитися ними. Також це вірші.

Кожен учасник може подати не більше одного прозового твору в межах однієї категорії, але може подаватися там на дві прозові категорії одночасно. Також не більше трьох поетичних творів. Ці обмеження суто для того, щоб наше журі могло справитись і встигнути оцінити всі матеріали.

Хто в журі? За якими критеріями визначатимуть переможця?

— В журі переважно військові літератори. Це ті, хто став відомим й встиг проявити себе ще до початку повномасштабного вторгнення.

Туди входять військовослужбовці, літературознавці та волонтери. Зокрема, Павло "Паштет" Белянський, Євген Лір, Олена Лотоцька, Володимир Єрмоленко, Олена Герасим'юк, Ростислав Семків. У нас в журі мала бути Ярина Чорногуз, яка є лауреаткою Шевченківської премії, втім в неї змінилися особливості служби, тож вона не змогла приєднатися.

Тому ми будемо залучати ще когось. Ми орієнтуємося на те, щоб залучати військових, які є літераторами, бо вони можуть найкраще оцінити досвід не тільки з погляду художньої цінності чи задуму, але й те, як відображення ці переживання.

Де ми зможемо прочитати твори переможців?

— Найкращі роботи, які відбере журі, будуть надруковані в окремому окремій збірці. Це буде окремий альманах, який наступного року видасть "Видавництво Старого Лева". Для нас, як для Міжнародного фонду "Відродження", це дуже цінна співпраця. Адже таке велике видавництво має досвід подібних проєктів.

Крім цього переможці, по одній людині в кожній номінації, отримають також грошові призи. Це 45 000 гривень. Ми б хотіли, щоб там було більше нулів, але стільки коштів у нас немає. Тому принаймні 45 000 гривень буде не призовий фонд, а приз для переможців у кожній з номінацій. Ми сподіваємось, що у нас буде можливість проводити живі зустрічі, презентації.

Можливо, буде якесь турне, але тут, знову ж таки, все буде залежати й від ситуації в країні, і від можливостей тих військовослужбовців чи ветеранів, які стануть переможцями або номінантами в рамках цього конкурсу.

Як військовому або ветерану податися на конкурс? Коли дедлайн подачі робіт?

— Подавати роботи можна прямо зараз. Понад 50 осіб скористалися цією можливістю. Дедлайн буде 20 липня. Можливо когось це мотивуватиме спробувати написати щось, якщо раніше такого досвіду не було.

Заповнити гугл-форму можна на сайті Міжнародного фонду "Відродження". Там мінімум інформації. Є деяка персональна інформація, яку ми зберігатимемо. До речі, журі буде оцінювати роботи не знаючи ім'я автора.

Тож треба заповнити анкету та додати твір. Бо головне — це сама робота, а не інформація про людину.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір