"Колективної відповідальності немає": як реально покарати РФ за агресію проти України, пояснив правозахисник

Кремль. Фото: delfi.lt

Президент РФ Путін зараз перебуває у статусі організатора воєнних злочинів в Україні. І це підстава для того, щоб розпочати міжнародне розслідування й позбавляти його існуючого та властивого йому функціонального імунітету. Про це в ефірі телемарафону "Говорить Україна" телеканалів "Дом" та UA розповів виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко.

Коментуючи страшні наслідки подій у Київській області, які вразили весь світ, він наголосив, що невмотивовані вбивства цивільного населення — це у чистому вигляді воєнні злочини окупантів.

"Зараз для Російської Федерації це велика проблема. Однозначно, що Путін припустився великої помилки, що напав і веде війну в Україні. Це найбільша помилка в його житті. Я думаю, що це буде коштувати йому кар'єри. Ми будемо дивитися, скільки залишилося йому жити, і взагалі залишатися Росії в такому стані, як вона є", — сказав Павліченко.

Правозахисник наголосив, що як керівник держави Путін наділений функціональним імунітетом. І має бути проведена процедура позбавлення цього імунітету.

Проте будуть здійснені набагато швидші та вагоміші кроки, вважає експерт.

"Згадаймо те, що сталося з розстрілом того ж літака рейсу МН17 [на Донбасі]. Ця трагедія 2014 року фактично зламала картину війни Путіна, коли вони припустилися помилки, збивши цей літак. Вибачте за цинічність, але ситуація та розвиток подій були б зовсім іншими, якщо б цього не сталося, Росія злякалася і два місяці боялася вести активні дії, навіть відступила після того, як це сталося. Та ж помилка трапилася і з Бучею, з тим, що накоїли ось ці істоти, які були на цій території всього неповний місяць. І це шок для всього цивілізованого світу", — зазначив Павліченко.

Журналісти, політики на емоціях дуже часто говорять, що кожен росіянин відповідає за дії своєї держави. Проте, за словами правозахисника, у юридичному розумінні колективної відповідальності немає. Є політична відповідальність. А внаслідок санкцій настає економічна відповідальність.

"Говорячи про юридичну — це буде індивідуальна відповідальність. Ті, хто віддають накази та виконують накази щодо знищення, переслідування українських солдатів та громадян, мають понести відповідальність. Те, що стосується відповідальності всіх росіян — це більше політичне гасло. І я повторюю — немає колективної відповідальності. Вона має бути винятково індивідуальною за скоєні злочини", — пояснив Павліченко.

А відповідальність за солідарність та підтримку цього режиму буде в тому, що будуть наслідки санкцій, буде погіршення життя, буде розчарування, переконаний правозахисник.

"Я думаю, що закінчується не просто ера існування цієї імперії, буде якийсь крах і в свідомості. Буде і фізична руйнація цієї держави, цього режиму. Нинішня Росія — це нецивілізована держава XIX століття, яка повинна відмерти і перейти в нову якість", — резюмував він.

Повна версія інтерв'ю: Юридична, політична та економічна відповідальність для Путіна, Росії та росіян: інтерв'ю з правозахисником Олександром Павліченком

Нагадаємо, Управління верховного комісара ООН з прав людини зафіксувало 3675 випадків загибелі або поранення цивільних осіб в Україні від початку вторгнення РФ: 1480 загиблих і 2195 поранених.

Прямий ефір