Італійський мирний план для України: що з ним не так — думки (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот відео: kanaldom.tv

Італія запропонувала план щодо досягнення миру в Україні. У розробці взяло участь Міністерство закордонних справ у співпраці з канцелярією прем'єр-міністра Італії. Погляд Італії на можливість припинення війни Росії в Україні вже представили генеральному секретареві Організації Об'єднаних Націй, країнам G7 та групі "Квінт", куди, крім Італії, входять Франція, Німеччина, Велика Британія та США. Експерти називають план спірним, інформує "Дом".

В італійському мирному плані для України лише чотири пункти:

  • припинення вогню та демілітаризація лінії фронту під наглядом ООН;
  • багатосторонні переговори щодо майбутнього України;
  • вступ України до ЄС та її нейтральний статус без приєднання до НАТО;
  • угода між Києвом і Москвою щодо так званих "оспорюваних територій" Донбасу та Криму, Росія повинна буде визнати ці території українськими.

"Якщо вірно, що війна — це провал дипломатії, вірно також і те, що саме дипломатія може покінчити з війнами. Рано чи пізно вони всі закінчуються, і ми маємо бути готові з планами на повоєнний період", — зазначив міністр закордонних справ Італії Луїджі Ді Майо.

При цьому Італія не відмовиться від підтримки України: йдеться про санкції проти РФ, фінансову та гуманітарну допомогу Києву. Ці наміри Риму підтвердили в українському МЗС.

"Водночас будь-яке політичне рішення має базуватися на повазі до суверенітету та територіальної цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах", — прокоментував спікер МЗС України Олег Ніколенко.

На думку політичної аналіткині Катерини Зарембо, мирний план Італії досить спірний, а низка пунктів — зовсім суперечлива.

"Угода між Україною та Росією щодо "спірних територій" Донбасу та Криму для розв'язання протиріч щодо міжнародно визнаних кордонів. Що це за спірні території, взагалі, якщо Італія ще з 2014 року підтримувала територіальну цілісність України принаймні на рівні декларацій?" — запитує Зарембо.

На думку українського дипломата Олександра Хари, запропоновані припинення вогню та демілітаризація лінії фронту під наглядом ООН — це фактично заморозка конфлікту. А пункт щодо територій Криму та Донбасу, що оспорюються, або можливість визнання автономії, за його словами, навіть не повинні обговорюватися.

"Крім Росії та 10 її друзів, таких як Білорусь, Вірменія, Сирія, весь світ визнає ці території за Україною. І змінювати їх статус — це фактично те, що робить Росія, вона силою змінює території. Українська позиція — ці території мають повернутися під наш суверенітет, під наш контроль, ми забезпечуємо там мир, безпеку. Безумовно, там мають пройти такі процеси, як переслідування військових злочинців", — наголосив дипломат, експерт з питань зовнішньої політики та безпеки Центру оборонних стратегій Олександр Хара.

Єдине, що може обговорювати Україна, це — терміни, коли Росія забереться з окупованих українських територій та відведе свій флот із Криму. Інакше РФ використовуватиме ці території як плацдарм для наступних атак. Тому план Італії є абсолютно безперспективним для української сторони, зазначив експерт.

Водночас, на думку американського економіста Джеффрі Сакса, переговори необхідні, щоб уникнути ще більших руйнувань та людських втрат.

"Мир в Україні, як і раніше, можливо встановити на основі тих параметрів, які пропонувалися наприкінці березня: нейтралітет, гарантії безпеки, рамки для врегулювання питань Криму та Донбасу та виведення російських військ. Це залишається єдиним реальним та безпечним курсом для України, Росії та світу. Світ згуртувався б навколо такої угоди, і Україні слід зробити так само заради власного виживання та благополуччя", — вважає професор Колумбійського університету Джеффрі Сакс.

Українська влада теж впевнена, що Україні та всьому світу вкрай потрібен мир.

"Чим довше триває ця війна, тим більші ризики для всієї планети. Але цей мир має бути справедливим. Суверенітет та територіальна цілісність України — не тема компромісів. Росія має звільнити наші території, включаючи український Крим та український Донбас. Як ви бачите сьогодні, наступ росіян захлинається, вони переходять до оборони, намагаючись утримати захоплені території та створити передумови для чергової угоди, яку незабаром порушать, як це було з двома Мінськими угодами. Для нас це неприпустимо", — заявив голова Офісу президента України Андрій Єрмак.

Якими бачать Україну та майбутні відносини з РФ, прокоментували три українські президенти попередніх років:

  • "Депутинізація Росії, це незворотньо", — заявив президент України (2014-2019 рр.) Петро Порошенко;
  • "Для суспільства після врегулювання українського питання виникне інше питання: а як ви збираєтеся жити з такою окаянною Росією. Я переконаний, що на нас чекають десятки демократичних нових держав, які дадуть відповідь, як тому неісходимому Сибіру, як казав Шевченко, як тій неісходимій Росії жити в тому суспільстві після нашої перемоги", — спрогнозував президент України (2005-2010 рр.) Віктор Ющенко.
  • "Україна витримає, збройні сили витримають. А чи витримають наші сусіди? Ви ж бачите поведінку деяких західних та європейських лідерів. Я впевнений, що вони будуть до кінця з нами", — переконаний президент України (1994-2005 рр.) Леонід Кучма.

За словами міністерки закордонних справ Великої Британії Ліз Трасс, поки Україна не здобуде повної перемоги над агресором, Британія продовжуватиме атакувати російську економіку.

"Ми вже закрили наш повітряний простір для російських авіакомпаній. Сьогодні ми подбаємо про те, щоб вони не могли продавати свої посадкові місця в наших аеропортах. Кожна економічна санкція посилює наше чітке послання Путіну: ми не зупинимося, доки Україна не переможе", — запевнила Ліз Трас.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг вважає, що перемога України цілком ймовірна.

"Україна може виграти цю війну. Війна Росії проти України йде не так, як планувала Москва... Росія не зломила Київ; вони відступають від Харкова; їхній основний наступ на Донбас застопорився", — заявив генсек організації.

Ба більше: Північноатлантичний альянс не відкидає, що Україна здатна повернути Донбас і Крим, якщо продовжить свою боротьбу.

Читайте також: З нашою допомогою Україна зможе перемогти в цій війні, — Захід впевнений у краху Росії (ВІДЕО)

Прямий ефір