Інтелектуальна власність на COVID-вакцини: що викликало розбіжності серед країн ЄС (ВІДЕО)

У Португалії відбувся неформальний саміт Європейського Союзу, присвячений пошуку рішень соціальних проблем. Розбіжності серед країн-членів ЄС викликало обговорення питання про скасування прав інтелектуальної власності на вакцини від COVID-19. Членам ЄС так і не вдалося досягти єдиної позиції, повідомляє "Дом".

Євросоюз експортував більше доз вакцин від коронавірусу, ніж використав для щеплень серед жителів своїх країн. Про те, що питання про патенти на вакцини проти COVID-19 не є пріоритетом, заявив голова Європейської Ради Шарль Мішель. Однак погодився з необхідністю збільшення виробництва вакцин в усьому світі.

"Що стосується інтелектуальної власності, ми не вважаємо, що в короткостроковій перспективі це могло б бути чудодійним рішенням. І ми вважаємо, що слід бути готовими до дебатів за цією темою, як тільки конкретні пропозиції будуть викладені на стіл", — сказав Шарль Мішель.

"Хибними дебатами" назвав дискусію навколо патентів на вакцини від COVID-19 президент Франції Емманюель Макрон. Замість цього він закликав англосаксонські країни зняти заборони на експорт в сфері вакцин.

"Сьогодні в світі немає хоча б одного заводу, який не може виробляти дози для бідних країн через патенти. Неправда, що сьогоднішній пріоритет — це патенти. Пріоритет — це виробництво", — сказав він.

Серед країн Євросоюзу тільки компанії з Німеччини і Швеції мають патенти на вакцини проти коронавірусу. Впевненість в тому, що скасування прав інтелектуальної власності на вакцини не є вирішенням проблеми постачання препаратами від COVID-19, висловила і канцлерка Німеччини Ангела Меркель.

"Я тут ясно дала зрозуміти, що не вважаю скасування дії патентів рішенням для того, щоб забезпечити більше людей вакциною. Але я думаю, що ми потребуємо креативності і інноваційного потенціалу підприємств, і до цього відноситься охорона патентних прав", — заявила вона.

Тим часом Папа Римський закликав людей не бути байдужими і тимчасово відмовитися від інтелектуальної власності на вакцини, щоб забезпечити щепленнями від COVID-19 жителів бідних країн. Про це він заявив у відеозверненні до учасників концерту на підтримку всесвітньої вакцинації від коронавірусу.

"Потрібно відмовитися від індивідуалізму і просувати загальне благо, дух справедливості має сприяти забезпеченню універсального доступу до вакцин і припинення прав інтелектуальної власності", — вважає Папа Римський.

Також під час саміту обговорили і питання щодо поїздок між країнами ЄС. Спростити їх планують за допомогою сертифікатів про вакцинацію вже в червні. Чверть населення ЄС — 160 млн осіб — отримали першу дозу вакцини від коронавірусу. Так званий "зелений паспорт" містить дані про вакцинацію, про дати перенесеного захворювання, і про результати ПЛР-тестів.

Читайте також: В Європі пом'якшують карантин, а Індія б'є сумні рекорди: хроніки пандемії COVID-19 (ВІДЕО)

Нагадаємо, що у МОЗ України працюють над впровадженням внутрішнього документа, який міститиме дані про вакцинацію, про зроблені негативні ПЛР-тести або одужання від COVID-19.

Прямий ефір