Фінансова подушка безпеки: що порадить експертка Юлія Баткалова

Юлія Баткалова. Скриншот: kanaldom.tv

Фінансова подушка — краща за ортопедичну. Так жартують експерти, але тут є частка правди. Що таке фінансова подушка безпеки, для чого вона потрібна і як правильно відкладати гроші, щоб така подушка була? Чи варто покладатися у скрутні часи на нерухомість, золото чи активи? На ці та інші питання у "Ранку Вдома" відповіла засновниця Школи фінансів, практикуючий інвестор, фінансова експертка Юлія Баткалова.  

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Фінансова подушка безпека — це необхідність?

— Саме зараз це найнеобхідніше річ. Ми знаємо, як у нас розпочинався 2022 рік. Дехто втратив житло, когось скоротили на роботі, комусь взагалі довелося виїхати з країни. У таких умовах можна покластися на власний фінансовий резерв, але якщо його немає, то людина бере в борг, часто під великий відсоток, й цим себе обтяжує.

Яким має бути фінансовий резерв на людину? На скільки місяців має вистачити цих заощаджень?

— Фіксованої суми не існує. Це повинна бути сума доходів родини, або окремої людини, мінімум на три місяці. Це поради від аналітиків, від фінансистів. Чому саме три місяці? Бо зазвичай саме стільки часу людина, яка залишилась без стабільного доходу, шукає собі нову роботу. Це поради аналітиків, я б радила мати запас, як мінімум, на шість місяців. Бо зараз ми залежні не тільки від можливої втрати роботи, а ще й від багатьох інших факторів. Тож, для того, щоб спати спокійно, треба мати фінансову подушку безпеки. Це як ортопедична подушка, майже (сміється, — ред.).

— В якій валюті краще відкладати гроші?

— Я б радила 60% резерву тримати в іноземних валютах. Долари, євро. Меншу частинку заощаджень краще тримати в гривнях.

— Золото чи активи вважаються фінансовою подушкою безпеки?

— Раніше більшість людей купували золото та активи, цінні папери до прикладу, і це вважалося фінансовою подушкою безпеки. Зараз це не так. Якщо ми кажемо про фінансову подушку безпеки, то ми повинні розуміти, що це гроші, які нам можуть знадобитись в будь-який момент. Наприклад, зараз мені потрібні гроші, а в мене лежить золото в злитках. Та чи вигідно його продавати у цей момент — невідомо. Тому фінансову подушку безпеки краще тримати в якихось ліквідних інструментах. Це навіть може бути брокерський рахунок, з готівкою. Тобто не потрібно там нічого продавати, а самі гроші можна переказати з одного рахунку на інший.

— Чи безпечно зараз тримати фінансову подушку в банку?

— Зараз ми можемо довіряти банкам, але якщо ми кажемо про фінансову подушку, то нам потрібна висока ліквідність. Тобто швидкий доступ до грошей. Тому ми можемо щось тримати в банках, щось в інших фінансових кишеньках. Щодо лімітів у банках, то зараз за один день ми можемо зняти до 100 тисяч гривень у будь-якій валюті. Якщо банк збанкрутував, то Фонд гарантування вкладів покриває 100% вкладу. Все ж таки, я раджу суму поділити й частину тримати при собі, частину в одному банку, частину — в іншому.  Зверніть увагу на банківські установи з іноземним капіталом.

Купівля нерухомості вважається фінансовою подушкою? 

— Ні. Наприклад, ми відкладаємо гроші на купівлю квартири, але у нас немає фінансової подушки. Раптом нам потрібні гроші. Що ми робимо? Або беремо кредит, щоб не чіпати ті гроші, які ми накопичуємо на ту нерухомість, або забираємо звідси гроші. Тому краще або спочатку сформувати фінансову подушку, а потім вже накопичувати на купівлю нерухомості, або паралельно відкладати на подушку і на велику покупку.  

Читайте також:

Медіа-партнери
Прямий ефір