Фінансова незалежність жінок: експертка Юлія Баткалова порадили з чого розпочати цей шлях

Юлія Баткалова. Скриншот: kanaldim.tv

Що таке жіноча фінансова незалежність, чим відрізняються інвестиційні стратегії чоловіків та жінок, а також як обрати надійні інвестиційні інструменти, аби не втратити свої гроші. Про це говоримо у "Ранку Вдома" з інвесторкою Юлією Баткаловою.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський. 

— Чим відрізняється чоловіча фінансова обізнаність та інвестиційні стратегії від жіночої? 

— Як чоловіки, так і жінки, можуть інвестувати більш агресивно, або менше. Втім, з досвіду скажу, що наші жінки обирають консервативні варіанти інвестування. Це радше захищені стратегії, аніж щось ризиковане. Чоловіки також люблять спокійно інвестувати, але, як правило, вони мають кілька портфелів. Тобто можуть дозволити собі як агресивне інвестування, так й консервативне. Жінки переважну кількість своїх придбань на інвестиційному ринку роблять консервативно. Тобто з акцентом на захист капіталу. 

— З чого жінці варто починати інвестування? 

— Якщо жінка взагалі нічого не інвестували, то краще почати з формування подушки безпеки. Бо коли дівчата розпочинають інвестувати, примножувати, переважно саме їх інвестиційні стратегії йдуть з акцентом на формування фінансового захисту. Тому що незалежно від того, як ми далі будемо інвестувати, які у нас будуть портфелі, скільки їх буде, які у нас будуть цілі, нам важливо мати фундамент.

Фінансова подушка безпеки — це не обов'язково через інвестиції. Тут ми розглядаємо банківські комірки, готівку на рахунку брокера, на яку також нараховується в середньому від 3 до 7 % на залишок. Дуже важливо, щоб вона сформувала цей базис. У будь-якому випадку, я б зробила акцент на фінансовий захист. Треба врахувати непередбачувані витрати. 

— Розкажіть, будь ласка, коли жінці треба формувати портфелі на дітей? 

— Поки що українці не мають такої культури. Це нормально збирати гроші дітям на навчання, або на житло, на їхні потреби. Якщо вже є діти, бажано вже зараз збирати їм на майбутнє. Як правило, це стартовий капітал, гроші на навчання, на придбання нерухомості, можливо, на розвиток бізнесу.

Чим раніше ми розпочинаємо, тим більше часу матимемо на те, щоб зібрати велику суму. Також це краще тим, що зараз ми можемо відкладати менше грошей. Наприклад, якщо у нас є 20 років в запасі, то можна вже зараз відкладати невеликі суми, але регулярно. Відкрити рахунок у брокера, окремий портфель, та класти туди регулярно гроші.

— Чи варто долучати до цього інвестування, чи збереження коштів для початку, самих дітей?

— Це чудова практика, тому що дітям вже зараз варто прищеплювати культуру поводження з грошима. Вчити їх заощаджувати, відкладати та інвестувати. 

— Які інструменти краще обирати для формування "дитячого капіталу"? 

— Незалежно від того, чи це дитячий портфель, чи це подушка безпеки, варто обирати консервативне інвестування. Зробимо акцент на  ETF фонди, облігації чи готівка на рахунку брокера. Це три класичні інструменти, які будуть примножувати наш капітал, перекривати інфляцію та збережуть гроші від ризиків. Тобто обираємо найкращі диверсифіковані інструменти США або облігації. 

Також цікаво:

Прямий ефір