Дезінформація, вакцинація, мовлення: Журналісти телеканалу "Дом" у прямому ефірі підбили підсумки тижня (ВІДЕО)

Анна Нитченко, Алексей Мацука и Олег Борисов

Як боротися з дезінформацією, чому багато тем настільки заполітизовані, в чому особливості мовлення телеканалу "Дом". Про це сьогодні, 19 березня, в прямому ефірі на Facebook-сторінці телеканалу "Дом" говорили провідні журналісти: шефредактор телеканалів "Дом" і UATV Олексій Мацука, авторка проєкту "На самом деле: Мир" Анна Нитченко, редактор програми "На самом деле: Крым" Олег Борисов.


Учасники бесіди торкнулися теми дезінформації, яка поширюється не тільки через соцмережі, але й через ЗМІ.

Олег Борисов: "Я вважаю, що проблема XXI століття — подача викривленої, неправдивої інформації. І заполітизованість абсолютно будь-якої інформації. Немає балансу. Навіть я, як журналіст, постійно перевіряю одне й те саме повідомлення з кількох джерел. А що говорити про пересічних глядачів, слухачах, читачів?".

Анна Нитченко: "З приводу фейків. На цьому тижні гостем програми "На самом деле: Мир" був міністр закордонних справ України (2014-2019 рр.) Павло Клімкін. І в бесіді ми торкнулися теми російських фейків. І Павло Клімкін каже: "Які фейки? Ви що, Росія не поширює фейки — вона створює паралельний світ". Дуже правильна фраза. Тому що і на Донбасі, і в Криму — там, де зараз ведуть мовлення російські ЗМІ — навіть якщо у тебе максимально проукраїнська позиція, ти слухаєш цей потік пропаганди і в певний момент можеш почати сумніватися".

Олег Борисов: "У нашому проєкті "На самом деле: Крым" було включення з окупованого півострова координатора Кримської контактної групи з прав людини Абдурешитов Джеппарова. Для розуміння — він представляє решту тієї групи людей, які не бояться відкрито висловлювати свою позицію. І ми поставили питання: а що змінилося за сім років окупації? Абдурешит каже, що люди розділилися приблизно порівну. Для одних — хоч каміння з неба, але вони навіки з Росією. Але коли їм ставиш запитання "а що ж стало краще?", відповідають — напевно безпечніше, бо немає "поїздів з бандерівцями", нам про це по телевізору розповідали. Сім років минуло, а люди досі в це вірять!".


Також журналісти зупинилися на темі, яка має великий відгук у глядачів, — програма "Доступна іпотека під 7%".

Анна Нитченко: "Особисто я не підпадаю під умови цієї програми. Але у мене багато знайомих, зокрема переселенців з Донбасу і Криму, які, подивившись наш телеканал, дійсно замислюються взяти участь у цій держпрограмі".

Олексій Мацука: "Це дуже важливо. Тому що люди зазвичай не довіряють державним програмам, не вірять у них. Це в нашому менталітеті ще з радянських часів, напевно. Коли все намагалися триматися осторонь від усього державного. Це зараз дуже помітно з життя Донецька, коли є один трек — так звана ДНР, а другий — це звичайне людське життя. І водночас закриті з їхнього боку КПВВ, тобто люди дуже обмежені в пересуванні та у своєму праві вибору".

Олег Борисов: "Ми саме робили опитування жителів Криму з приводу можливості там отримати іпотеку. Так, в Російській Федерації, в окупованому Криму є програми щодо іпотеки. Але вони є публічно. А за фактом, коли проводили опитування в Сімферополі, люди нам кажуть: програми за доступними кредитами є, але ви спробуйте їх отримати — там стільки потрібно довідок, стільки представити доказів, щоб взяти цю іпотеку, оформляти під заставу майже все, і не дай, боже, один день прострочити виплати".


Обговорили й особливості телеканалу "Дом" як приклад державного мовлення.

Олексій Мацука: "Так, "Дом" — державний телеканал, який веде мовлення передусім на окуповані території Криму і частини Донбасу... Але багато, хто тільки чув, але не дивився наші ефіри, думають, що оскільки це державний телеканал, то тут буде ледь не як за часів президентства Леоніда Кучми чи Януковича. І ось дивно, наскільки ми сьогодні живемо вже в іншій реальності, а стереотипи стосовно державного мовника досі сильні. Але, друзі, подивіться на нас — ми сучасні молоді люди, це вже інший час".

Анна Нитченко: "Якщо інші телеканали можуть технічно міряти свою аудиторію, то наш основний глядач перебуває на тимчасово окупованій території. Тому розуміти, де нас дивляться, хто нас дивиться, ми можемо завдяки зворотньому зв'язку. І коли 1 березня телеканал "Дом" почав мовити ще й через супутник, мене дуже здивувало і порадувало, як відразу ж пішов зворотній зв'язок. Коли люди з того ж Криму відразу почали нам надсилати фотографії з підтвердженням, що вони бачать телеканал "Дом", що вони його дивляться".

Олег Борисов: "У мене цілий фотоальбом фотознімків з окупованих міст, в яких нас дивляться. Євпаторія, Ялта, Бахчисарай, Сімферополь... Але тому, що я займаюся темою Криму. А ось в Олексія Мацуки — з Донбасу".

Олексій Мацука: "Часто люди запитують, де нас дивитися, як налаштуватися на наш сигнал. Вся інформація є на сайті телеканалу "Дом" у розділі "Про канал". Також на сайті можна дивитися прямий ефір, а також телеканал наявний як в YouTube, так і в Facebook... І оскільки багато надходить запитань, то темі телеканалу "Дом" ми, напевно, присвятимо окремий стрім".


Також журналісти обговорили й інші інформаційні теми:

  • доля українських медіа, які пов'язані з олігархами;
  • анонсований фільм-розслідування про спецоперацію із затримання членів російської приватної воєнізованої кампанії "Вагнер";
  • політизація теми вакцинації та карантинних обмежень;
  • політизація теми мови, і чому телеканал "Дом" мовить російською мовою.

А також відповіли на запитання глядачів.

Прямий ефір