День народження Ліни Костенко, закон про авторське право та перша телетрансляція "Оскара" — 19 березня в історії

Зустрічаємо вівторок, 19 березня, з "Ранком Вдома"! Про визначні події, міжнародні та українські свята, дні народження відомих людей дізнавайтеся у нашій традиційній рубриці "День в історії".

Цього дня 1474 року у Венеції вийшов перший у світі закон "Про охорону авторського права та винаходів". Документ був написаний венеційською мовою. За його умовами патент видавали на будь-який новий, водночас корисний, винахід. Документ 1474 року став основою сучасної патентної системи.

19 березня 1895 року народився український поет та перекладач Максим Рильський. Він був майстром інтимної лірики, а також одним з учасників літературного об'єднання неокласиків. Свій перший вірш написав у сім років, а у 15 представив дебютну поетичну збірку "На білих островах". Загалом їх у Рильського 35, а також понад чверть мільйона поетичних рядків перекладів. Зокрема, класиків французької драматургії.

"У кожної нації своя хвороба, у Росії — невиліковна". Це слова легендарної поетеси й письменниці Ліни Костенко. Їй виповнюється 94 роки. У своїх творах "Залізна леді української поезії" — саме так називають Костенко, нещадно критикувала радянську владу. Була учасницею дисидентського руху, члени якого не боялись відкрито висловлювати свої політичні погляди. Тому її творчість була заборонена на 15 років. Однак Ліна Василівна продовжувала писати. 1979 року представила чи не найвідомішу свою працю історичний роман у віршах "Маруся Чурай". Ліна Костенко продовжує свою літературну діяльність й нині.

19 березня 1953 року у Голлівуді вперше провели телевізійну трансляцію 25 церемонії вручення премії "Оскар". З часу першої церемонії нагородження, а це 1929 рік, було вручено понад 3 000 золотих статуеток, а трансляція шоу здійснюється на понад 225 країн світу. У 2024 році "Оскар" отримала робота режисера Мстислава Чернова "20 днів у Маріуполі" у категорії "Найкращий документальний фільм". Це перша в історії України перемога на найпрестижнішій кінопремії.

Цього дня 1958 року відбулося перше засідання Європейської парламентської асамблеї. Спершу це була невеличка організація, до складу якої входило шість країн. Нині — це один з найпотужніших законодавчих органів у світі, який працює в інтересах людей, що проживають у країнах Євросоюзу. До складу Європарламенту входять 705 представників від країн членів ЄС. Два роки тому Європейський парламент підтримав надання Україні статусу кандидата на вступ у Європейський Союз.

Більше про цей день в історії дивіться у матеріалі програми "Ранок Вдома"!

Прямий ефір