Ціни на газ знову б'ють рекорди, а РФ продовжує шантаж: як ЄС готується до одного із найскладніших зимових сезонів

Розподіл газу Фото: ukrgasresource.com

Ціни на газ у Європі знову б'ють рекорди. Вартість тисячі кубометрів уже перевищила 2800 доларів. Хоча ще на початку серпня була дешевшою на 500 доларів. Черговий стрибок стався після заяви "Газпрому" про зупинку на ремонт "Північного потоку-1". До нового газового шантажу з боку Росії Європа виявилася готовою, зважаючи на те, що рік тому країни ЄС із Росії отримували до 40 відсотків усіх енергоресурсів. Наразі лідери європейських країн визнають: пережити зиму буде непросто, інформує "Дом".

Наприклад, Іспанія, як і інші країни Євросоюзу, вже зараз запроваджує режим жорсткої економії енергоресурсів. Власників офісів, магазинів та готелів зобов'язали суворо дотримуватися температурного режиму у приміщеннях. Влітку не охолоджувати їх нижче 27 градусів, узимку не нагрівати понад 19 градусів.

"Ми знаємо, що кожен градус, який ми регулюємо, матиме економію 7%, тобто кожен градус, на який ми знижуємо опалення взимку або підвищуємо кондиціювання повітря влітку, матиме середню економію 7%. Може здатися, що це не багато, але насправді — це вже добрі показники", — каже експерт із регулювання енергетики та електроенергетики.

Щоб не бути енергетичною заручницею російського президента, Іспанія запропонувала стати газовим вузлом для Європи. Сьогодні в Іспанії розташовано 45% європейських сховищ зрідженого газу, а також третина потужностей регазифікації — це процес перетворення зрідженого природного газу з рідкого стану на газоподібний.

Раніше скоротити споживання газу на 15 відсотків із серпня поточного року до березня наступного добровільно погодилися країни Євросоюзу. Цей захід, як необхідність, запропонувала Європейська комісія.

У Франції, наприклад, щоб заощаджувати енергію, магазини з кондиціонерами отримали розпорядження тримати вікна та двері зачиненими. Інакше їх оштрафують. Свої плани економії розробляють усі країни Євросоюзу.

У Німеччині серйозно замислилися над застосуванням водню. Кажуть, це допоможе знизити залежність від Росії та зменшить викиди вуглекислого газу.

Лідери Німеччини та Канади заявили, що нова угода започаткує трансатлантичний ланцюжок постачань водню. Перші постачання очікуються лише через три роки.

"Незаконне, невиправдане вторгнення Росії в Україну спричинило в короткостроковій перспективі енергетичний тиск, якому ми дуже старанно намагаємося протистояти та підтримувати як постачальник енергії для всього світу. Але це вторгнення в Україну також прискорило шлях до майбутнього, де ми повністю знизимо нашу залежність від нафти та газу і перейдемо до чистіших джерел енергії", — заявив прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо.

Європейські політики усвідомлюють, що пережити найближчу зиму всім буде непросто. Але відмовляючись від російського газу і знайшовши нових постачальників та альтернативні джерела, вони назавжди зможуть позбавитися залежності від російських енергоресурсів.

Читайте також: Переломний момент у війні розпочався — ознаки та суть пояснив експерт

Прямий ефір