Чого домагається Росія, проводячи військові навчання в Криму: "5 вопросов" з Олександром Мусієнком

Военные учения оккупантов в Крыму. Фото: ap.org

Росія в тимчасово окупованому Криму провела чергові масштабні навчання. Цього разу — десантних та артилерійських військ, в яких брали участь близько 2 тис. солдатів і понад 100 одиниць бойової та спеціальної техніки.

Яка мета навчань і що Україна робить для стримування Росії — розповів

керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко у програмі "5 вопросов" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— У Криму окупаційна влада Російської Федерації провела чергові навчання. Яка їх мета і чи можна пов’язувати проведення цих навчань з політичною ситуацією?

— Варто зазначити, що зараз в Російській Федерації перманентно, систематично йдуть навчання за різними напрямками — із залученням різних родів військ, армійських корпусів. Навіть навчання "Захід-2021" в класичному розумінні не закінчилися. Оскільки поступовий вихід російських військ з Білорусі супроводжується тим, що паралельно йде відпрацювання протидії умовному противнику з повітря і протидії диверсійно-розвідувальним групам.

Восьмий армійський корпус, який розташований в Ростовській області, теж перебуває в стані бойової готовності. Подібне ми спостерігаємо на кордонах Ростовської області і непідконтрольній території Донецької області, там теж проходять навчання за допомогою російських збройних сил.

Навчання в Криму — я думаю, що це відповідь на навчання "Об’єднані зусилля-2021", які дуже впевнено і дуже добре позитивно проходять зараз на території України із залученням країн-партнерів України, і країн-партнерів НАТО. Тобто ми бачимо, що там дуже серйозні навчання, на яких відпрацьовують протидія противнику в повітрі, на морі, на воді і на землі.

Це сильно нервує представників Російської Федерації, які чомусь у цьому бачать загрозу якусь. Для них немає ніякої загрози, крім того, що Україна хоче і бажає відновити свою територіальну цілісність, і забрати те, що належить їй по праву.

У зв’язку з цим вони почали ці маневри, ці навчання, фактично вони носять провокаційний характер. Адже, як тільки українські зенітно-ракетні комплекси хочуть зробити навчальні залпи, російські літаки заважали проводити нормально ці навчання щодо якраз складової протиповітряної оборони. В цьому є перешкоди. Вони провокують, вони спекулюють цією темою. Вони фактично влаштовують тут свою мілітаристську військову браваду.

Але українські військові спільно з партнерами НАТО дуже впевнено себе почувають, проводять свої навчання за задуманим планом, ніяких немає перешкод, перепон. Дії Російської Федерації щодо навчань в Криму беруться до уваги. Коригується програма, згідно з цими фактами. Це дає тільки додатковий досвід. Ми вивчаємо нашого противника і бачимо, як далеко він готовий зайти в тій чи іншій ситуації.

— Що може зробити міжнародне співтовариство для протидії мілітаризації окупованих територій Росією? Можливо, нові санкції, більш сильний тиск на Росію на міжнародних майданчиках?

— Безумовно, в цьому напрямку необхідно працювати. І кожен майданчик дуже ефективно використовувати з метою тиску на Російську Федерацію. Але я можу сказати, що вже робиться щодо стримування Росії в акваторії Чорного моря. 

Наприклад, в рази збільшилася кількість навчань України спільно з Британією і Сполученими Штатами та іншими країнами-членами НАТО в Чорному морі. Зараз є розуміння з боку британців, американців та інших країн-партнерів, що Україні необхідно допомогти з відновленням військово-морських сил. Британці підписали з Україною меморандум про спільне будівництво катерів. Є Турецька Республіка, яка також спільно з Україною буде виробляти катера. Є наші власні потужності. Я сподіваюся, що вони будуть задіяні також у нарощуванні на цей компонент.

Другий момент — патрулювання акваторії Чорного моря з боку НАТО теж зросло. Це теж свідчить про те, що є увага. І наступний момент — це те, що сам фокус безпеки в Європі дуже змістився в регіоні Румунія/Болгарія/Чорне море. Там дуже сильно моніторить ситуацію американська сторона спільно з українською. Тому певні кроки вони, звичайно ж, робляться.

Що нам необхідно ще зробити, на мій погляд, — продовжити ракетну програму. Це дуже важливо. І це те, де ми можемо здійснити серйозний прорив, оскільки все-таки ракетні комплекси "Нептун", "Вільха"... Зараз є інформація про те, що конструкторське бюро "Луч" працює над системою зенітно-ракетного комплексу для протиповітряної оборони. Це теж дуже важливі речі.

Чому я роблю акцент на цьому? Оскільки все-таки відновлення флоту — це процес, який займає час. Це об’єктивний процес і він не робиться за день. Але до того часу, коли відновлюється саме надводна складова, надводний компонент військово-морських сил, дуже важливо посилити компонент захисту берегової лінії. І тут у нас є як раз ракетні комплекси "Нептун", які пройшли всі випробування. Я вважаю він міг би бути для нас корисним.

Прямий ефір