Боротьба за права тварин в Україні: "Утро Дома" з активісткою UAnimals Юстиною Дусан

Юстина Дусан. Фото: kanaldom.tv

Сьогодні, 4 жовтня, — День захисту тварин. В Україні на законодавчому рівні лише зовсім нещодавно почали захищати права тварин. Зокрема, в листопаді набуде чинності закон, який забороняє вбивство тварин для регулювання їхньої чисельності, а також знущання або жорстоке поводження із домашніми та безпритульними тваринами. Заборонено також використовувати тварин у рекламі розваг і закладів харчування, для фотосесій (за винятком зоопарків, дельфінаріїв і цирків), утримувати хижих або рідкісних тварин в неспеціалізованих закладах або вдома.

Як правоохоронці будуть притягати до відповідальності тих, хто порушує норми цього закону, і що ще роблять активісти для захисту тварин — розповіла активістка гуманістичного руху UAnimals Юстина Дусан в ефірі програми "Утро Дома".

Ведучі — Анна Кузіна та Костянтин Войтенко.

— Давайте почнемо з однієї з останніх історій. Ви врятували качку з одного з київських ресторанів, її там тримали в жахливих умовах, як декор. Розкажіть, як вийшло врятувати качку?

— Наші підписники сторінки UAnimals написали нам про те, що вже багато років в барі як декорацію тримають живу птицю, качку. Це дика качка, яка, найімовірніше, була вилучена з природи, і її тримали просто в тумбочці серед галасливого пабу, і у тварини не було ані доступу до води, ані доступу до якогось вільного пересування.

Ми організували візит у цей бар і вирішили поспілкуватися з адміністрацією. Ми запропонували їм два варіанти: або добровільно передати тварину на реабілітацію в притулок для диких тварин, або ж нам би довелося йти довшим шляхом — вилучати тварину через суд і викликати поліцію. Насправді, адміністрація погодилася добровільно передати цю птицю, і вони погодилися з тим, що умов абсолютно ніяких немає. Ми підписали з адміністрацією цього пабу угоду про те, що вони більше ніколи не заводитимуть тварин у пабі, тому що тваринам у закладах громадського харчування не місце, вони там страждають. Насправді, це тільки відлякує потенційних відвідувачів, і це псує відпочинок.

— Як ви отримуєте інформацію про подібні випадки? І що ви можете робити в межах закону?

— Як правило, ми перебуваємо в цьому інформаційному полі. Ми дізнаємося або з новин, або основним джерелом є наші підписники, прості люди, які спостерігають за жорстокістю в своїх містах. Вони надсилають нам фото, відео, пояснюють ситуацію, і далі ми підключаємося і намагаємося їм допомогти порадою або юридичним супроводом, або чимось іншим, чим можемо допомогти.

Що стосується законодавчих моментів, то UAnimals проводить рейди по фотопослугам із тваринами. На даний момент це вже заборонено, і в листопаді проєкт закону, який вже підписав президент, набуде чинності. Фотопослуги будуть заборонені, жебрацтво з тваринами буде заборонено.

Коли я бачила таке, я просто викликала поліцію. На перші виклики поліція не приїжджала. Напевно, після 12 рейду в Києві, коли ми вкотре виходили і бачили, що тварин експлуатують для фотопослуг, видно, що вони в жахливому стані, ми не могли просто на це дивитися. До нас приєдналися журналісти, вони описали в сюжеті весь перебіг нашого рейду, і після цього керівники патрульної поліції вийшли з нами на зв’язок. Вони помітили цю проблему, і вони почали рух за фактом жорстокого поводження з тваринами. Вони підключаються, вони можуть штрафувати, вони можуть вилучати тварин.

— Права яких тварин порушуються найчастіше зараз?

— Чесно кажучи, я б не поділяла права тварин, не протиставляла б одних та інших тварин. Можна припустити, що найбільше страждають тварини, які перебувають у найближчому контакті з людиною — це домашні тварини. Але водночас, якщо говорити про світові тенденції, то міжнародна контрабанда, незаконна торгівля дикими екзотичними тваринами займає четверте місце після незаконного обігу зброї, незаконної торгівлі людьми і наркотиками.

— Нещодавно в Україні відбулися марші щодо захисту прав тварин. Перший такий марш відбувся у 2017 році. Розкажіть, як він відтоді змінився? Наскільки збільшилася кількість людей, які підтримують цей марш?

— Всеукраїнський марш — це щорічна наймасштабніша зоозахисна акція, у якої дуже важливе значення. Хтось може подумати: "Ну, добре, ви вийшли на марш, чим ви допомогли тваринам?" Але насправді, це дійство присвячене нашим представникам влади. Вони дуже часто переконують і говорять про те, що питання зоозахисту не на часі, що ці теми цікавлять якусь невелику групу людей, які в чомусь радикальні або десь перегинають палицю в своїх запитах. Замість цього марш дозволяє показати, що нас тисячі.

Зокрема, в Києві в 2019 році вийшло близько 6 тис. людей на вулиці. Цього року я не скажу точно, скільки було людей. Я думаю, що десь приблизно на рівні з 2019 роком — за часів до локдауну.

Під час маршу нас наздогнав дощ, була жахлива злива, град, але люди продовжували йти. Ми дійшли до Верховної Ради і просто під дощем закінчували наш марш. Це був такий момент, коли я зрозуміла, що така людина, як я — яка чутлива до тварин, має високий рівень емпатії — що я не одна в своїх поглядах, що таких людей дуже багато.

— UAnimals презентував книгу неіснуючих тварин. Які ще проєкти готує UAnimals?

— Суть цієї книги — це неіснуючі тварини. Наприклад, є такий персонаж як пандозавр — це поєднання панди і динозавра. Це такі фантастичні, вигадані тварини, за допомогою яких в ігровій формі дитина може сприймати інформацію про якісь важливі гуманістичні, зоозахисні теми. Нам підказали таку ідею дитячі психологи, що краще для психіки людини використовувати фантастичних тварин. Це інтерактивна книга з додатком, з наклейками. Діти в захваті.

Щодо інших проєктів — насправді, ми дуже обережно щось анонсуємо, тому що є противники нашої боротьби, і нехай краще наші наступні проєкти будуть сюрпризом для них. Але з основного можу сказати, що ми працюємо зараз над брошурою-підказкою для патрульної поліції. Ми розробляємо каталог основних питань. Що робити, коли є виклик із жорстокого поводження? За якими статтями патрульний може припинити це правопорушення? Які його компетенції? Це підказки, і незабаром ці брошури з’являться в кожній патрульній машині в Україні. Це дуже великий проєкт. Ми вкладаємо в нього зараз всі ресурси.

Також, що дуже важливо, волонтером і активістом UAnimals може стати хто завгодно. Я також є патроном на Patreon UAnimals. Завдяки цим коштам ми можемо найняти зараз юристку. Вона дуже освічена в питаннях зоозахисту. Ми постійно виходимо на рейди проти фотопослуг з тваринами, проти ресторанного декору і використання тварин у ресторанах, пабах та інших закладах. Ми активно в це включаємось.

Прямий ефір