100 крафтових місць України: створення першого гастрогіда обговорюємо з автором проєкту Юрієм Шумахером

Юрий Шумахер. Фото: kanaldom.tv

В Україні з'явився перший національний гастрономічний гід. Проєкт "Дороги гурманів. 100 крафтових місць України" створили до 30-річчя Незалежності нашої країни. Гід складається з п'яти розділів: "Центр і північ", "Карпати", "Захід", "Південь" і "Схід". У представлених локаціях можна домовитися про екскурсії та дегустації, познайомитися з фермерами, побачити на власні очі процес виготовлення органічних продуктів.

Як виникла ідея створити такий путівник, що незвичайного є в книзі та як планують розвивати цю ініціативу далі — розповів автор проєкту Юрій Шумахер в ефірі програми "Утро Дома". 

Ведучі — Анна Кузіна та Костянтин Войтенко.

— Скажіть, як і чому виникла ідея створити гастрономічний гід "Дороги гурманів"?

— Це була, можна сказати, спонтанна ідея. Наша група компаній вже 16 років будує дороги в Україні. І ось група товаришів ініціативних приїхала до нас, знаючи, що ми активно будуємо в 11 регіонах України дороги, і запропонували зробити такий проєкт "Дорога гурманів. 100 крафтових місць України". Ми дуже цим зацікавилися. І розуміємо, що цей проєкт дозволить розвиватися гастрономічному туризму в Україні.

— А чому саме дорожньо-будівельна компанія вирішила цим зайнятися?

— Коли поліпшуються дороги — навколо доріг зростає все. Тобто, з'являються виробництва із різних сфер народного господарства, заправні станції, зокрема, ресторани, певні виробництва сирів, вина та інших речей. Тому ми хочемо, дійсно, показати, що ось ці дороги, які ми робимо, вони — на довгі роки. І при правильній експлуатації вони будуть дуже довго слугувати людям, а також — розвивати туризм.

— Можна провести паралель створення гастрогіда з зірками Мішлен. Знаменитий рейтинг створювали не ресторатори, а виробники шин. І, можливо, колись у нас свої будуть "зірки Мішлен".

— Так можливо. І нас будуть сприймати не тільки як шляховиків.

— А який критерій відбору? За яким принципом ви відбираєте крафтові компанії?

— Ми обрали перші сто крафтових місць. І головний критерій — можливість доїхати на машині, провести презентацію для людей, провести тур господарством або виробництвом. Сьогодні дуже багато маленьких господарств, які поки не готові приймати туристів.

І тому крім цього гіда створений сайт. Уже сьогодні на ньому зареєстровано не 100 крафтових місць, а 120. І я сподіваюся, що вони будуть таким ось чином поповнюватися. Там є карта спеціальна. Гід можна на сайті подивитися трьома мовами і ознайомитися з важливими місцями. Також це можливість для маленьких господарств безкоштовно рекламуватися і таким чином покращувати своє виробництво, створювати такі місця, де людина може і щось купити, і посидіти, поїсти, і почастувати людей. Інформація розповсюджуватиметься, мов "сарафанне радіо", і найголовніше — залучати іноземного туриста. Тому що в Україні шикарна кухня. Сьогодні до нас приїжджають туристи з Саудівської Аравії, Туреччини, Ізраїлю. Я думаю, що у нас великі перспективи.

— Тобто цей гастрогід розрахований і на іноземців теж?

— Звісно. Він же є англійською мовою, на сайті можна ознайомитися з ним. Ми зараз плануємо його також видати друком трьома мовами.

Таке відчуття, що деякі місця — це взагалі не Україна, це якась Європа.

— Ми були нещодавно в Миколаївській області. Там є велика ферма устриць. Це — абсолютно Європа. Смачні, свіжі, не треба транспортувати літаком із Франції, або ще звідкись. Візьміть Одеську область. До речі, звідти родом наша компанія, ми там починали наш дорожній бізнес. Там наші шато розташовані на одній широті з Бордо, з П'ємонтом італійським. Тому треба просто правильно це все піднести. Якість у наших виробників прекрасна. Тому я впевнений, — якщо створити для них необхідні умови, вони спокійно конкуруватимуть з європейськими компаніями.

Це було б чудово, адже сприяє розвитку малих підприємств.

— А що з незвичайного є в цьому путівнику?

— Коли ми купуємо в супермаркеті продукти, ми ж до кінця не розуміємо, іноземний цей продукт, чи ні. Все досить смачне. Сьогодні ж є можливість поїхати в тур вихідного дня, припустимо, на сирне виробництво. І можна спробувати продукт не гірший, ніж виготовляють у Швейцарії чи Франції. Устричні ферми. Я вже не кажу про равликів. Ось із Карго, ми звикли — французькі. Будь ласка, равлики є в Україні. Шикарні, їх чудово готують.

— А чи є у вас думка зробити інтерактивну карту, як додаток, на якій будуть тільки дороги України та крафтові місця?

— Вона є. Інтерактивна карта — шикарна тема. Також ми хочемо влаштовувати фестивалі в великих містах. Спочатку — ярмарки, де будуть представляти свої вироби українські виробники.

— Куди ви радите поїхати? Де в Україні максимально велика кількість крафтових місць?

— Крафтові місця є практично в кожному регіоні. Багато з них зосереджені навколо великих міст, в околицях 100-150 км. Їхати можна куди завгодно.

Кожна людина любить поїсти — хтось більше, хтось менше. Я вже два рази їздив Одеською областю. Людям там точно буде цікаво, а природа яка шикарна! Тобто можна поєднати: і смачно поїсти, і відпочити на природі.

Прямий ефір