З'являються нові робочі місця, але є одне "але": що порадив шукачам роботи PR-директор сайту Work.Ua Максим Пилипенко

Максим Пилипенко. Фото: kanaldim.tv

Ринок праці в Україні, який зазнав значних змін через розв'язану Росією війну, продовжує відновлюватися. Які спеціальності зараз найбільш популярні, яка середня зарплатня, з якими проблемами стикаються роботодавці та шукачі роботи, розповів у "Ранку Вдома" PR-директор сайту Work.Ua Максим Пилипенко.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Розкажіть, будь ласка, що змінилося на ринку праці за останні пів року? Чи побільшало вакансій?

— Ринок праці продовжує відновлюватись. За результатами квітня ми помітили, що кількість вакансій складає вже понад 80 тисяч, а це вже понад 80% відновлення довоєнного рівня.

Нагадаю, що під час повномасштабного вторгнення кількість вакансій зі 100 тисяч упала до 6 тисяч, а зараз 80 тисяч — фантастичне зростання.

Це наші люди незламні. Оговтуються та усвідомлюють, що робота рятує. Це те, що нас тримає на плаву і дає нам крила.

— Так, і веде нас до перемоги.

Яких фахівців шукають зараз?

— В п'ятірці популярних посад такі: менеджер з продажу, продавець консультант, водій, бухгалтер, кухар. Ще ми бачимо, що у квітні збільшився попит на охоронців, бариста, офіціантів, прибиральників, комплектувальників. Це ті професії, які щовесни у попиті.

— У якій галузі платять найвищі зарплати?

— Впродовж минулого року середня зарплата по Україні складала 15 тисяч гривень. Цього року в лютому вона зросла до 16 тисяч гривень. Тобто позитивна тенденція є.

Стосовно найбільших оплат, то я б виділив тут водія-міжнародника. У них зарплата зросла і зараз складає понад 40 тисяч гривень.

— Яким є "головний біль" роботодавця сьогодні?

— Ринок праці зростає. Сьогодні є понад 80 тисяч вакансій. Однак це зростання створює ризики для роботодавців, які полягають у нестачі кваліфікованих кадрів.

Водночас для шукачів роботи відкриваються нові можливості. Для цього просто потрібно вчитися, опановувати нові професії.

Чи вдалося ринку праці перелаштуватися до реалій воєнного часу?

— Так, з впевненістю можу сказати. Торік ми бачили стрімкий ріст кількості вакансій, який тривав до жовтня. Тоді було зафіксовано понад 56 тисяч вакансій в Україні. Згодом почались ракетні обстріли, які призвели до відключення електроенергії. Це пригальмувало процес росту.

Натомість з січня 2023 року щомісяця ми фіксуємо рекорди. Бізнес пристосувався, економіка працює, з'являються нові робочі місця. Цікаво, що зростають якраз кількість вакансій на півдні, півночі й сході, що теж дуже важливо.

Чи є попит на вакансії у південних та східних областях України?

— Є попит. Там і конкуренція більша. Це пов'язано з тим, що роботодавці починають повертатися і розширюватись на прифронтових територіях.

Скажіть, будь ласка, з якими проблемами стикаються шукачі роботи?

— Я б не сказав, що зараз вони мають якісь проблеми. Якщо торік, коли роботи було недостатньо, на одну вакансію претендувало понад 100 осіб, то зараз — менш як 20 осіб. Тобто знизилася конкуренція, є можливість знайти роботу.

Я б тут дав поради для шукачів робити. Перше — це скласти резюме. Друге — розмістіть його на сайтах з пошуку роботи та якомога більше відгукуйтеся на вакансії, які вас цікавлять. Третє — уважно читати вимоги до кандидата. Відгукуватися потрібно на ті вакансії, навички і знання, які є у шукача. Четверте — ходіть на співбесіди.

— З якими проблемами стикається роботодавець? Чи завжди відповідає дійсності інформація у резюме, чи рівень підготовки й кваліфікації збігається з тим, що хочуть бачити роботодавці?

— Понад 56% опитаних роботодавців зазначають, що процес найму на роботу став довшим. Їм складно знаходити саме кваліфікованих спеціалістів за певними посадами. Коли шукачі відгукуються на всі вакансії підряд, це для роботодавця створює великий обсяг роботи. Бо усі резюме кандидатів треба передивитися, їм треба відповісти. 

Шукачі можуть допомогти роботодавцям, якщо уважно читатимуть опис вакансії, будуть відгукуватися на ті вакансії, де є знання і досвід. Також шукачам роботи варто вчитися, вчитися, і ще раз вчитися.

Які ваші прогнози стосовно ринку праці на найближчі пів року?

— Залежить дуже багато від воєнної ситуації в країні. Проте тенденція позитивна. Навіть в травні ми фіксуємо рекорди. Кількість вакансій збільшується.

Є нестача кваліфікованих кадрів. Тут роботодавцям потрібно подбати про бренд роботодавця та підвищення кваліфікації співробітників всередині компанії. Українцям ще раз наголошу — вчіться.

Також цікаві гості "Ранку вдома":

Медіа-партнери
Прямий ефір