"Золото" на конкурсі iNova: "Утро Дома" із винахідницею Софією Павловою та педагогинею Ганною Сарибогою

Ганна Сарибога та Софія Павлова. Фото: kanaldom.tv

Студентка українського університету "КПІ" Софія Павлова виграла "золото" на міжнародному конкурсі iNova у категорії "Молоді винахідники". Там вона презентувала мобільну лабораторію екомоніторингу.

Як відбувається конкурс iNova та які перспективи відкриває, у чому унікальність проєкту мобільної лабораторії екомоніторингу — розповіли винахідниця, студентка КПІ Софія Павлова та викладачка Ганна Сарибога в ефірі програми "Утро Дома".

Ведучі — Анастасія Касілова та Костянтин Октябрський.

— Розкажіть про конкурс iNova. Що це за конкурс, де він відбувався, як ви потрапили туди?

Софія Павлова: Міжнародний конкурс iNova — один із найстаріших європейських наукових конкурсів, де делегація України брала участь, і кожен її учасник завоював призове місце.

Там брало участь десять країн, але не всі були в одному режимі. Деякі, на жаль, через пандемію коронавірусу були змушені захищати свої роботи в онлайнрежимі.

У нашій делегації було 18 учасників. Кожен учасник мав свій проєкт.

Мій проєкт комплексний. Хорвати його оцінили, бо в Україні його сприймали трохи складно. Це не один робот чи не одна розробка, це такий комплекс, ми його назвали "віртуальною лабораторією", до якого входять роботи та стаціонарні пристрої, зокрема квадрокоптери, супутникові дані. Щоб усе разом об’єднати та отримати справді реальні дані про екологічний стан, наприклад, повітря.

Крім цього, зробити програмне забезпечення, яке не лише видаватиме дані, а ще й ухвалюватиме рішення, що потрібно робити. Вирішувати, чи є небезпека для життя та здоров’я людей, чи, наприклад, що у цьому регіоні не можна зводити будинки. Це дуже важливо і тільки зараз у нас почали над цим працювати.

— Як я розумію, лабораторії для екомоніторингу не вперше з’явилися, вони вже є. Чим цей проєкт відрізняється від аналогів?

Софія Павлова: Так, звісно. Це універсальна платформа, до якої можна приєднати всі наявні. По-друге, чим вона суттєво відрізняється від тих, що вже існують? Ви, напевно, бачили карту екологічних моніторингів, якісь боти, які теж вам надсилають цю інформацію. А ця система, по-перше, дає поради користувачеві щодо цієї інформації. Ось вам кажуть якісь цифри, наприклад забруднення повітря становить 1300 ppm. Вам це про щось свідчить?

А ця платформа оцінює стан повітря. Крім того, моя система також надає користувачеві конкретні поради, скільки потрібно часу перебувати на вулиці, якщо повітря забруднене, щоб уникнути певних ризиків для здоров’я. Поради щодо того, як зменшити забруднення повітря, щоб було менше наслідків, а також, які можуть бути негативні наслідки. Тобто більш детальна інформація.

Ганна Сарибога: Щодо технічної складової, є ще перевага — модульність. Будь-який користувач може поставити його в кімнаті, вдома чи ззовні. І, наприклад, виміряти забруднення свого району.

Нині це прототип. Але передбачається, що цей робот добиратиметься до важкодоступних місць для того, щоб брати аналізи забруднень там, де людина не пройде.

— Що вони моніторять? Рівень забруднення довкілля, повітря.

Ганна Сарибога: Температуру, вологість, рівень алкоголю, вміст твердодисперсних частинок у повітрі.

— Чия це ідея?

Софія Павлова: Коли я прийшла до Малої академії наук, ми мали питання, на яку тему писати роботу. Я хотіла щось про роботів, а тоді була актуальною тема з екологічним моніторингом, і мені вона теж сподобалася. Ми зробили комбо.

— Ганно, наскільки ви брали участь у розробці?

Ганна Сарибога: Я не спала дві чи три ночі, бо я думала, що ж зробити таке унікальне з екологічним моніторингом та з роботами, чого до цього не робили. Я промоніторила все, що існує зараз. Багато європейських студентів та школярів роблять і додатки, і все під супутникові дані. Але кожен із цих додатків робить щось одне. І я подумала, що треба це якось об’єднати на одній платформі.

— 2019 року на конкурсі iNova вже перемагали молоді винахідники під вашим керівництвом. У чому ваш секрет?

Ганна Сарибога: Я ніколи не налаштовуюся на якісь міжнародні конкурси чи взагалі на конкурси. Я Софії писала, що не треба працювати заради конкурсів, потрібно просто працювати, бо тобі подобається. Ти чогось навчишся, а фідбек завжди буде, якщо ти робиш свою справу добре, все. Намагатися, звичайно, пробувати, але не здаватися, не засмучуватись, якщо щось не вийшло. Тому що були такі прецеденти, по-різному було.

— Що ви здобули завдяки цій перемозі?

Софія Павлова: Будь-який такий конкурс дає можливість познайомитися з різними людьми, а міжнародний конкурс — це щось неймовірне, тому що ви можете познайомитися не просто з людьми з України, ви можете познайомитися з інвесторами, з майбутніми роботодавцями з інших країн.

Там були не лише представники Хорватії, там були представники 10 країн, і кожен учасник, який був представлений на цій виставці, ходив та цікавився проєктами та розробками інших учасників.

Ганна Сарибога: Для студентів — це знайомство між собою, з такими самими студентами, як вони, це дуже класно. Щодо інвесторів, як ви розумієте, для того, щоб вивести якийсь продукт на ринок, його потрібно спочатку зробити продуктом. 

Прямий ефір