Життя після катастрофи на ЧАЕС: як ліквідатори-переселенці відстоюють свої права

Памятник ликвидаторам аварии на ЧАЭС в Мариуполе. Фото: 0629.com.ua

На підконтрольній українському уряду території Донецької області проживають майже 9 тис. постраждалих у результаті аварії на Чорнобильській атомній електростанції, 6 тис. із них — учасники ліквідації її наслідків. По всій Луганській області — 15 тис. постраждалих.

Донецькі та луганські ліквідатори продовжують боротьбу за свої соціальні права, і заявляють: Україна не виконує рішення Європейського суду з прав людини. Про подробиці у програмі "На самом деле: Донбасс" телеканалу "Дом" розповіли "чорнобильці", які виїхали з окупованої частини Донбасу.

Зламана "на підвалі" в Луганську рука і переселення

Сергій Нехаївський, нині — голова Донецької обласної організації "Союз Чорнобиль України", був відряджений до 30-кілометрової Зони відчуження у 1987 році. Там він як військовий організовував роботи з очищення даху зруйнованого реактора та захоронення радіоактивних відходів. Через два місяці, отримавши чималу дозу опромінення, Сергій Нехаївський покинув Чорнобиль, а через деякий час отримав групу інвалідності.

"У повітрі відчувався присмак металу. Іноді вечорами боліла голова, було неприємне відчуття. Але як такого страху не було, тому що радіацію не побачиш, не відчуєш, не визначиш. Ми там вдихали ці ізотопи, вони накопичуються в кістках у людини, період розпаду — 30 років і більше. Накопичення ізотопів опромінюють організм. Я ходжу і сам себе опромінюю всі ці 35 років", — розповідає Сергій Нехаївський.

До початку бойових дій на Донбасі Сергій жив у Луганську, займався громадською діяльністю, очолював місцеву організацію ліквідаторів наслідків катастрофи на Чорнобильській АЕС.

Коли у квітні 2014 року в Луганську почалися проросійські мітинги, Сергій Нехаївський намагався перешкоджати тому, що відбувається, виходив на акції проти захоплення адміністративних будівель, за що опинився в незаконному ув’язненні в уже захопленому приміщенні СБУ.

"Коли почалися ці всі події, я намагався якось вплинути на те, що відбувалося, навіть ходив мітингувати під СБУ в Луганську. За що мене забрали до будівлі СБУ, трошки протримали в підвалі, але потім, коли побачили, що я полковник радянської армії, відпустили. Особливих там катувань не було, лише зламали руку в лікті, коли затримували. 26 серпня два снаряди влучили в наш будинок, він згорів повністю, ми з дружиною тоді в підвалі сиділи, ховалися від обстрілу. А коли будинок згорів, ми сіли в машину, і 28 серпня виїхали", — згадує Сергій Нехаївський.

Сергій Нехаївський

Зараз чоловік живе в Маріуполі. Тепер до статусу ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС додався новий — переселенець. Але громадську діяльність він не покинув, адже ще з 2011 року "чорнобильці" борються за справедливі соціальні виплати.

"Порізали "наш чорнобильський закон ("Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" — ред.), і видали постанову КМУ № 1210 ("Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", — ред.), за яким чорнобильці втратили свої пенсії в понад 5 разів, припинилися додаткові пенсії за шкоду здоров'ю, виплати на оздоровлення та інші пільги були урізані. Обурювалися, протестували, але нам говорили, мовляв, "потерпіть рік, і ми все це відновимо". Відновлюється до цього дня", — говорить Сергій Нехаївський.

Він зазначає, що ліквідатори залишають за собою право проводити акції як на місцевому рівні, так і в Києві, щоб їхні голоси були почуті.

Протести та рішення ЄСПЛ

У 2007 році, а також у 2011-2012 роках у Донецьку перед будівлею Пенсійного фонду ліквідатори протестували й навіть проводили голодування. Один із організаторів акцій — Володимир Сумароков. Він був викликаний до Чорнобиля з Донецька, як механік провів там 164 дні, 111 разів виїжджав до Зони відчуження.

"У червні 2007 року у мене одного з перших було вже рішення суду, і практично весь Донецьк став отримувати гідні пенсії. Потім підхопили нашу ініціативу по всій Україні, й у більшості "чорнобильців" є такі рішення. З листопада 2011 року, не скасовуючи ст. 54 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", держава вигадала постанову Кабміну № 785 ("Про затвердження порядку виплати грошової компенсації вартості санаторно-курортного лікування деяким категоріям громадян", — ред.), і зменшило нашу пенсію в 10 разів. Звичайно, це був шок", — говорить Володимир Сумароков.

Володимир Сумароков

Ліквідатор подав позов до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) вже після того, як у 2014 році виїхав з окупованого Донецька до Києва.

"ЄСПЛ у 2017 році мою справу включив до пілотного проєкту "Бурмич та інші проти України", він стосувався тривалого або повного невиконання рішення судів (в єдиний кейс об'єднані 12 тис. справ українців, — ред.). І ЄСПЛ дав два роки — до листопада 2019 року, щоб Україна його виконала. Держава Україна нічого не зробила дотепер", наголошує ліквідатор.

Ліквідатори в окупації

Частина учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС залишилися на непідконтрольній території. Медіа так званої "ДНР" запевняють, що "чорнобильці" отримують пенсію, пільгове вугілля, путівки в санаторії Ростовської області.

"З виплатами все добре. У тих, хто не воював проти України в бандформуваннях, у них все добре. Вони отримують пенсію там у рублях, і тут у гривні", — розповів Володимир Деркач, голова Донецької обласної організації ВГО "Всеукраїнське об'єднання ветеранів Чорнобиля".

Точна кількість ліквідаторів, які залишилися в окупації і яким призначена українська чорнобильська пенсія, — невідома. Адже не всі мали можливість виїхати та переоформити документи на підконтрольній території.

Водночас так звана "влада "ЛНР" запевняє, що існують доплати до основної пенсії — як компенсація за шкоду, заподіяну здоров'ю, залежно від групи інвалідності. За повідомленнями місцевих медіа, ліквідатори отримують "постійну системну підтримку" у вигляді знижок на оплату комунальних послуг, пільгового проїзду та медичної допомоги. Крім того, сім'ям померлих ліквідаторів призначається пенсія.

Тим часом, за словами Сергія Нехаївського, від "ЛНР" місцеві соціальні виплати ліквідатори не отримують.

"Хто тут зареєструвався як переселенець, той отримує, а від тієї, так би мовити, "влади", яка там є, ніяких чорнобильських виплат не передбачено", — заявив Нехаївський.

Заступниця голови Донецької обласної державної адміністрації Юлія Костюніна також не має даних про чисельність ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, які залишилися на тимчасово непідконтрольній частині регіону. Але при цьому всі громадяни України, зареєстровані як внутрішньо переміщені особи, мають право на виплати, і отримують їх у повному обсязі, а всі пільги — дійсні, додає вона.

"Зараз закриті КПВВ, тому існує обмежений доступ, однак всі виплати збережені. Ідентифікація в "Ощадбанку" скасована, і "Ощадбанк" продовжує періодично (дію прострочених банківських карт, — ред.). Всі виплати повністю збережені — і пенсійні, і пільгові, — вони надходять на рахунки громадян у повному обсязі", — сказала заступниця голови Донецької області.

"Чорнобильці" Донецької області

Юлія Костюніна повідомила, що сьогодні на підконтрольній частині Донецької області зареєстровано понад 8,6 тис. "чорнобильців". З них понад 6 тис. — ліквідатори аварії на ЧАЕС.

"Решта категорій — діти, дружини загиблих, померлих "чорнобильців". Всі вони верифіковані, за всіма ведеться повний облік, і всі вони мають абсолютне право на всі пільги", — доповнила вона.

З числа "чорнобильців" 800 громадян належать до першої категорії — це ліквідатори наслідків аварії на ЧАЕС, які отримали інвалідність.

"Вони отримують медичне обслуговування безоплатно, 50% пільгу на житлово-комунальні послуги, санаторно-курортне лікування", — зазначила Костюніна.

Цього року збільшено розмір матеріальної допомоги з обласного бюджету. Так, до 35-ї річниці аварії на ЧАЕС ліквідатори з інвалідністю отримали по 1500 грн.

"До 35-річчя аварії очільником Донецької облдержадміністрації ухвалено рішення — збільшити виплату вдвічі. Загалом близько 4,5 млн грн було виділено з обласного бюджету. На сьогодні вже всі гроші перераховані, і перебувають на картках людей. Також понад 3 млн грн виділено на медичне обслуговування. А взагалі на цей рік із державного бюджету виділено майже 30 млн грн на забезпечення всіх необхідних пільг", — резюмувала Юлія Костюніна.

Законодавчі ініціативи

Всього ж в Україні понад 180 тис. учасників ліквідації аварії на Чорнобильській атомній електростанції, з них понад 55 тис. отримали інвалідність.

Мінсоцполітики заявляє про збільшення у 2021 році фінансування соцзабезпечення для всіх категорій постраждалих внаслідок катастрофи на ЧАЕС до понад 2,5 млрд грн. А в березні 2021 року здійснена індексація пенсій на 11%.

На розгляд до Верховної Ради подано поправки в законодавство: пропонується у 2022 році збільшити пенсії ліквідаторів наслідків аварії до п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. За словами голови Верховної Ради Дмитра Разумкова, парламент розгляне законодавчі ініціативи, пов'язані з питаннями соцзахисту ліквідаторів, зокрема йдеться й про розгляд поправок до законопроєкту №2194 ("Про внесення змін до Земельного кодексу та інших законів про вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин").

Крім того, як повідомляє у своєму Telegram представниця ВР у Конституційному суді України (КСУ) Ольга Совгиря, 7 квітня Конституційний суд (Другий сенат) ухвалив рішення за скаргою щодо неконституційності окремих положень закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка перебувала на розгляді КСУ з вересня 2018 року. Суд став на бік заявників.

"Згідно із зазначеним законом, з 2015 року була змінена методика визначення розміру пенсій, які призначалися за цим законом. У конституційній скарзі стверджувалося, що таким чином був істотно зменшений гарантований державою мінімальний розмір пенсій, що свідчить про порушення зобов'язань держави щодо забезпечення соціального захисту заявників", — наголосила Ольга Совгиря.

Читайте також: Підтримка ліквідаторів аварії на ЧАЕС в Донецькій області: "Офіційна розмова" з Дмитром Пожарським.

Прямий ефір