В Україні створили застосунок для стабілізації психологічного стану — інтерв'ю з засновницями проєкту "База"

Психологічна підтримка ветеранам. Фото: solidarityfund.org.ua

В Україні запустили застосунок психологічної підтримки "База" для ветеранів і цивільних. У ньому є медитації, кризові контакти, вправи й матеріали для стабілізації психологічного стану та самодопомоги.

Керівниця проєкту "База", ветеранка Аліна Вяткіна та психологиня у методі КПТ, голова ГО "Вільний вибір" Тетяна Руденко в ефірі "Ранку Вдома" розповіли, як з’явилася ідея проєкту та кому він стане корисним.

— Як з'явилася ідея створення цього застосунку і яка його основна мета?

Вяткіна: Ідея з'явилася ще, здається, у 2019 році. Ми побачили дослідження про те, що ветерани і ветеранки не завжди хочуть звертатися за підтримкою попри те, що вона може бути їм потрібна.

Ми подумали про те, що можна створити інструмент, який допоможе зрозуміти, що з тобою відбувається і як з цим впоратися. При цьому не треба ні до кого звертатися. Можна використати цей інструмент і перед тим, як звернутися до фахівців, або в якості допомоги між сесіями з фахівцем.

Руденко: Ми знайшли дослідження, які засвідчують покращення ефективності терапії при наявності додаткових ресурсів на кшталт мобільних застосунків. В одному застосунку можна вирішувати декілька задач одночасно. Нам ця ідея сподобалася, тож почали над нею працювати.

Як саме ветерани та ветеранки можуть використовувати застосунок? Які там є можливості і чи тільки їм це підходить?

Вяткіна: Враховуючи те, що у нас триває війна, користуватися застосунком може будь-хто, хто знає українську мову. Коли ви реєструєтеся в застосунку, можете обрати категорію, до якої належите: ветеран/ветеранка, цивільна особа або близька людина ветерана, або ветеранки.

Для того, щоб зробити застосунок максимально корисним, ми провели опитування і з'ясували перелік тем, які для себе хочуть прояснити ветерани. Тому є базовий розділ, де можна прочитати про різні стани, симптоми, ознаки, те, що може з тобою відбуватися після повернення з війни та зрозуміти, що з цим робити. Також, є червоні прапорці, за якими можна зрозуміти, що вже варто з кимось про це поговорити, а не тільки бути в застосунку.

Наступний розділ —  це інструменти. Це точкові вправи, що допомагають впоратися з різними станами та думками, які закривають різні потреби.

Є розділ з контактами організацій, які працюють з ветеранами з усієї України. Ми їх перевіряли, тож ця база є актуальною.

Також є стоп-кнопка на головному екрані. Її можна натиснути, якщо прямо зараз тебе "накриває". Застосунок проведе тебе по алгоритму з кількох вправ, які допоможуть заземлитися, видихнути для того, щоб далі розібратися з ситуацією.

Якщо ви реєструєтеся, а є опція користування застосунку без реєстрації, вам доступне "Обране". Коли ви додаєте щось туди, то воно зберігається в режимі офлайн. Там ви завжди зможете знайти улюблену вправу або тему, матеріали якої вам потрібно прочитати ще раз.

 Яку інформацію отримує військовий, яку — цивільний? Як змінюється наповнення застосунку, після того, як людина вкаже категорію? 

Вяткіна: Станом на зараз нічого не змінюється, тому що ми створювали цей застосунок під ветеранів та ветеранів. Але ми розуміємо, що ми не можемо і не хочемо обмежувати інших людей в тому, щоб ним користуватися. І нам цікаво насправді, наскільки цей застосунок зайде саме ветеранам. Щоб розуміти, чи є подібна потреба в цивільних осіб, наскільки класно застосунок ми створили під нашу цільову, ми й проводимо опитування про категорію.

— Тетяна, розкажіть, будь ласка, чи може цей застосунок замінити роботу з психологом?

Вяткіна: Нічого не може замінити роботу справжнім живим фахівцем. Це абсолютно точно, але застосунок він же не про заміну. Застосунок —  це інструмент додатковий, який може або допомогти тобі прийти до фахівця, або допомогти тобі в роботі з фахівцем, або допомагати тобі, коли ти вже не працюєш, але ще так треба активно себе підтримувати.

Це точно не про терапію, але це про психоедукацію, коли я можу розібрати, що зараз зі мною відбувається. Часто ми лякаємося того, що з нами відбувається. Коли ми розуміємо, знаємо медчастину, ми вже тоді можемо цим керувати.

Другий момент — це те, що застосунок допомагає тримати фокус на тому, що мені треба робити для того, щоб справлятися. Коли нас накриває, що відбувається? Ми так ніби збуджуємося і починаємо мислити тунельним баченням. Ми можемо забути про все, що нам розповідав наш психолог два дні тому на сесії, через фізіологічні процеси, які виникають, коли ми в стресі.

Застосунок — це нагадування. Це точно не про заміну, це інструмент. Такі рішення насправді працюють на людину і на контакт між людьми, як би це дивно не звучало в цьому випадку.

 Що на вашу думку, є найдієвішим інструментом, у застосунку? Чи може інноваційним?

Вяткіна: Сам застосунок не інноваційний. У нас телефонах безліч застосунків. Інноваційним є те, що це український продукт, створений для українських ветеранів та й ветеранок.

Щодо наповнення, то інноваційним є те, що ми намагалися зібрати максимально інтуїтивно зрозумілий алгоритм. Самі по собі практики дихання відомі людям, які проходять терапію. Застосунок відкриває доступність до цих технік. Це і є фішка, на мою думку.

Руденко: У мене є свої улюблені фішки у цьому застосунку. Один ветеран сказав, що не розуміє, як ми збираємось в одному застосунку зібрати всі теми та інструменти, які потенційно можуть бути корисними. Коли я почула про це, то зрозуміла, що це буде один з основних викликів проєкту.

Втім структура, яку ми вигадали, є зрозумілою і простою. Вона може допомогти йти по процесу. Тобто ти заходиш, читаєш основи, і розумієш, що з тобою відбувається, які є ознаки, що з цим робити. Вже там, ти бачиш назви інструментів, які можуть тобі допомогти впоратися з цим станом.

Крім того, для ветеранів та ветеранок дуже важливою є безпека. Для цього ми залишили можливість лишатися повністю анонімними. Людина просто може користуватися більшістю функцій застосунку і лишатися в анонімному режимі, якщо є така потреба.

У застосунку є можливість поставити питання фахівцю, анонімно. Ми будемо відповідати теж на всі питання. Це не чат, це не терапія, але це одноразова можливість поставити питання і прояснити для себе щось.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір