Як українцям уникнути суперечок та возз'єднатися після стосунків на відстані: інтерв'ю з психотерапевтом Антоном Семеновим

Антон Семенов. Скриншот: kanaldim.tv

Війна об’єднала і згуртувала українців проти спільного ворога. Водночас вона загострила суперечності у суспільстві. Як українцям зрозуміти своїх земляків, які перебувають за кордоном, як зберегти єдність між тими, хто зараз на фронті та в тилу, а також як пережити розлуку з близькими, чи відновити стосунки на відстані? Про це у програмі "Ранок Вдома" говоримо з психотерапевтом, соціальним психологом, засновником проєкту "Як ти, брате?" Антоном Семеновим.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Як порозумітися українцям, як перебувають за кордоном, з тими, хто залишився в Україні і навпаки?

— Стосунки на відстані достатньо досліджено в психології. Зараз, звісно, ця проблема тільки загострилися. Ключова порада проста — спочатку інформація, потім емоція.

Тому що головна проблема стосунків на відстані — це відсутність дрібної інформації. Коли ми перебуваємо поруч з людиною, ми знаємо, як вона спить, як вона прокидається, ми неусвідомлено відстежуємо інтонацію, натрій. Є тактильний контакт.

Тож ключова порада — розмову на відстані починати з інформації. Не треба говорити про рутинні речі. Бо коли ви про це говорити, ви нагадуєте людині про те, чого у неї немає. Це, звісно, викликає певні відчуття. Треба говорити про зміни.

Досвід показує, що найкраще, коли ви говорите в певному порядку.

Спочатку стан, як ви почуваєтесь тут і зараз. Потім — про зміни, які відбулися. Потім — про плани. Це як би один такий вимір. Другий вимір — про те, що треба почати з дрібниць. Потім переходити до глобальних речей, якщо буде нагода.

 Як зберегти взаєморозуміння і єдність тим, хто зараз на фронті і тим, хто в тилу?

— Все, що стосується стосунків на відстані, звісно, стосується і взаємин тих, хто на фронті, і тих, хто в тилу. Втім, є один важливий момент у спілкуванні з військовими.

Річ у тому, що на відстані не можна допомогти. Проста порада — не починати розмову з проблем. Поясню на простому прикладі. Якщо у вас поламався кран на кухні, то партнер, який зараз на фронті, не може вам допомогти. Хоче, але не може. Тому у нього з'являється почуття провини, відчай.

Тому ми радимо концентруватися на тому, як ви справляєтеся.  Це добре поєднується з порадою говорити про зміни. У вас були якісь дрібні виклики й ми впоралися з ними. Ви про це розказуєте. Тоді людина на відстані відчуває себе залученою до життя. Вона знає, що відбувається. Вона нібито присутня тут і зараз. Це відчуття присутності і є стосунками.

 Українці, які повертаються додому з-за кордону, мають почуття провини за те, що виїхали. Як позбутися цього тягара?

— Не треба це відкладати на потім. Якщо вже зараз у людини виникають такі почуття, їх треба пропрацьовувати. Бо вони накопичуються, і з часом це перетвориться на серйозні проблеми.

Щодо правильної чи неправильної поведінки. Людина ухвалює рішення, яке буде краще для неї. Ми ж невиліковні соціальні істоти, яким потрібне сприйняття з боку інших людей. Тому потрібно важливі рішення проговорювати з близькими, з друзями, з рідними, зі знайомими, просто з психотерапевтом. Проговорювати вголос, щоб переконатися, що інші люди розуміють і підтримують. Тому що коли людина впевнена у своїй правоті, вона не матиме почуття провини.

Як зберегти стосунки на відстані з коханою людиною?

— По-перше, потрібно визнати, що тісного контакту нема, ніжності нема. Ми можемо намагатися це підтримувати. Тобто на відстані ми повинні зберегти те, що можна. В першу чергу треба зберегти інформаційну залученість, щоб людина знала про обставини життя іншої людини.

Звісно, можна підтримувати емоційний контакт з допомогою візуальних ефектів: відео, світлини, розмови по відеозв'язку. Втім, важливо зрозуміти, що коли ці люди возз'єднаються знову, то все буде інакше. Так, як раніше не може бути.

Треба дати можливість одне одному заново відновити зв'язки, якщо це можна зробити. Тобто потрібно познайомитися заново. Тут працюють ті самі алгоритми — треба заново все будувати.

Не всі стосунки витримують це випробування. Якщо кохання згасло, як бути?

— Це, на жаль, поширена ситуація. Перша порада — розібратися. Не треба плутати відчуження, яке виникло через відстань і брак інформації, брак контакту, брак ніжності, з реальним зникненням почуттів.

Не треба спішити з висновками. Натомість намагайтеся відновити зв'язок, познайомитися знову. Сходіть на побачення, поділитися тим, що у вас сталося, поговоріть.

Після цього на ситуацію можна дивитися спокійно. Навіть якщо пара усвідомила, що кохання зникло, то після нормальної дорослої розмови, люди спроможні цивілізовано розійтися. Розв'язувати усі питання спокійно, без зайвих проблем.

Насправді якщо ви бачите дуже привабливу, але чужу людину, ну нормально не кидатися в обійми, треба все ж познайомитися, знайти підхід, довіряти та знайти взаєморозуміння. Для цього потрібно взаємодіяти, потрібно спілкуватися.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір