Українці у Швеції: як переселенці отримують медичну допомогу
Швеція прихистила орієнтовно 50 000 українців, які тікали від великої війни. Переселенці отримала тимчасовий захист. Він дає широкі права. Зокрема, доступ до медичного забезпечення. Деталі — у матеріалі "Ранку Вдома".
Шведська медична система фінансується переважно з податків. За прийом у лікаря потрібно платити окремо. Проте для українських біженців є пільги.
"Лише Швеція дала невідкладну допомогу українцям і невідкладну стоматологічну допомогу. Тобто, якщо це просто звичайний похід до гінеколога, то це практично неможливо зробити. Якщо в тебе є якась проблема, тоді ти уже записуєшся на прийом і можеш піти до лікаря. В будь-якому разі консультація платна. Якщо це доросла людина, то ми оплачуємо за прийом лікаря. Якщо це невідкладна допомога, то це 50 крон, це приблизно 200 гривень. Безплатно до лікаря може потрапити дитина, або особа старше 65 років", — пояснює помічниця з інтеграції у Швеції Христина Гевчук.
Для українських переселенців є пільги, вони можуть отримати компенсацію. Тобто взяти квитанцію та занести її до міграційної служби Швеції.
Сімейний лікар у Швеції також є. Записатися до нього українцям трохи складніше, ніж шведам. Адже в переселенців немає постійного персонального номера. Це аналог нашого ідентифікаційного.
"Щоб звернутися до сімейного лікаря українці повинні прийти в лікарню завчасно. За 45 хв до відкриття медзакладу треба займати чергу та очікувати прийому лікаря", — пояснила переселенка з України Оксана Срібняк.
Якщо до сімейного лікаря можна потрапити того самого дня і час очікування зазвичай мінімальний, то до профільного спеціаліста — чималі черги.
Швидка медична допомога у Швеції безплатна. Проте це стосується лише надання самої допомоги. За приїзд "швидкої" доводиться платити 50 крон. Крім того, спеціалісти приїжджають винятково на виклики, що дійсно загрожують здоров'ю.
Обіг ліків у Швеції суворо контролюється. Більшість препаратів продають за рецептом. За ліки шведи платять самі. Сума залежить від типу рецепта. До речі, у Швеції велика нестача медичних працівників, тому країна зацікавлена в українських професіоналах.
Ще про життя українців в інших країнах:
- Як Аляска зустріла українських біженців
- Втеча від війни: як українські біженці живуть у Нідерландах
- Обов'язкова страховка та декларація з гінекологом та педіатром: які медичні послуги отримують українці у Хорватії
- Українці за кордоном: як живуть переселенці в Ісландії