Україна відмовиться від автомобілів з ДВЗ — коли і чому: "5 вопросов" з Володимиром Крейденком

Иллюстративное фото: pixabay.com

Україна планує відмовитися від автомобілів з двигунами внутрішнього згоряння до 2030 року. У 2027 році планується заборонити ввезення старих автомобілів з бензиновим двигуном. Нові норми хочуть запровадити в рамках виконання умов угоди про асоціацію з ЄС.

Чи готова Україна до відмови від бензинових двигунів і як буде розвиватися інфраструктура для зручного використання електрокарів — розповів народний депутат Володимир Крейденко в програмі "5 вопросов" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Верховна Рада ухвалила закон для здешевлення електромобілів. Таким чином Україна йде до впровадження електротранспорту?

— Безумовно, підписавши асоціацію з ЄС, Україна взяла на себе зобов’язання дотримуватися екологічних стандартів, просувати електромашини в Україні. І для цього потрібно створювати всі умови.

Однією з умов є зняття додаткових податків при реєстрації і ввезенні електротранспорту. Другим етапом я вважаю популяризацію електротранспорту. Потрібно стимулювати внутрішні виробництва електротранспорту. Для нашої держави — це створення нових робочих місць, це можливість створювати свої власні марки електроавтомобілів, електроавтобусів, які будуть конкурентні з європейськими автомобілями.

— Які закони потрібно ухвалювати, щоб ці ініціативи можна було втілити в життя? Щоб створювалися заводи, де буде вироблятися електротехніка, акумулятори.

— Дійсно, ця сфера для України є новою. На даний момент немає сертифікованих електрокарів, які виробляються в Україні в заводському масштабі. Тому для того, щоб створювати нові автомобілі на електродвигунах, потрібно залучити інвестиції або стимулювати з державного бюджету створення таких заводів, із залученням найкращих інженерів країни для того, щоб конкурувати з європейськими виробниками.

— Що потрібно робити для того, щоб світові компанії з виробництва автомобілів заходили в Україну?

— По-перше, потрібно говорити про зниження податкових ставок. Потрібно говорити про інвестиційну роботу наших зовнішніх відомств, які відповідають за економічну співпрацю. Це переговори з передовими брендами електрокарів.

Ці переговори повинні вестися на найвищому рівні для того, щоб ці інвестори заходили, будували у нас в Україні заводи, давали нові робочі місця, можливості отримувати і купувати автомобілі за зниженою ціною. Тому що робоча сила в Україні коштує нижче, ніж в ЄС, і, відповідно, є можливість здешевлення цієї продукції як для зовнішнього продажу, так і для внутрішнього виробника і споживача.

— Чи готуються нові законопроєкти для впровадження перерахованих вище ініціатив? Наприклад, про зниження податків.

— Пакет документів, який необхідний, розробляється Кабміном. Він буде переданий до профільного комітету Верховної Ради. Щоб депутати ознайомилися з цими пропозиціями, які йдуть від виконавчої гілки влади, щоб ми обговорили їх, внесли свої пропозиції та найближчим часом ухвалили їх.

Безумовно, ця сфера перспективна. Двигуни внутрішнього згоряння на бензині — це етап, який нам потрібно пройти, щоб переходити на нові технології, які повинні коштувати невеликих грошей, щоб вони були доступні кожному громадянинові України.

— Уже є ініціатива, згідно з якою Україна заборонить ввезення автомобілів з двигуном внутрішнього згоряння до 2030 року. Чи буде розвиватися інфраструктура для електрокарів? Адже зараз станції зарядки є тільки на приватних заправках.

— Згідно зі стратегією енергозбереження та переходу на альтернативні види палива в рамках директиви ЄС, Україна взяла на себе зобов’язання розробити схему установок таких заправок. Це буде робити держава спільно з бізнесом, щоб українці не переживали, що вони не зможуть десь підзарядитися або отримати необхідне паливо.

Ця стратегія є, вона не впроваджується за один рік, є поетапний план дій. Згідно з цим планом, з ростом кількості електричних автомобілів в Україні буде збільшуватися кількість заправок, щоб люди могли користуватися своїми автомобілями.

— Чи очікуєте ви опір з боку бізнесменів і олігархів, які заробляють гроші на нафті?

— Давайте говорити відверто: у Європейському Союзі, в скандинавських країнах, в Норвегії, Швеції цей етап подолали. Якщо я не помиляюся, в 2023 року вони заборонять реєстрацію і використання цих двигунів.

Ми розуміємо нашу економічну ситуацію, розуміємо рівень доходу наших громадян і їх можливість купити нові електроавтомобілі або старі автомобілі на електродвигунах, тому, безумовно, цю реформу ми будемо реалізовувати. Для цього дається 10 років — щоб вона не стала сюрпризом ні для бізнесменів, які мають ці заправки, ні для людей не стало шоком, що потрібно пересідати з автомобіля з двигуном внутрішнього згоряння на електроавтомобілі, і шукати, де його купити. Держава бере на себе обов’язки, має стратегію і бачення, як це все впроваджувати для того, щоб це ставало максимально комфортно для наших громадян.

Прямий ефір