Вугілля буде: ситуацію на ринку електроенергії України пояснив експерт
Уряд України вжив заходів, щоб не допустити дефіциту електроенергії у країні. Про це у програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" розповів експерт Офісу реформ Кабінету міністрів України Максим Гардус.
Відсутність вугілля на приватних українських ТЕС він пояснив тим, що навесні та влітку зросли ціни на ринку електроенергії Європи. Використовуючи цю ситуацію, українські компанії влітку спалювали запаси вугілля для виробництва електроенергії, щоб експортувати її до Європи.
"Це був комерційний вибір. Але, як ми бачимо за результатом, вибір не цілком вдалий, оскільки зараз вони могли б продавати ще дорожче, але зараз у них вже немає вугілля. Тобто влітку вони спалили запаси для того, щоб отримати короткочасний надприбутк", — зазначив Гардус.
Експерт запевнив, що населення України не зіткнеться із дефіцитом електроенергії. Уряд уже вжив заходів щодо імпорту вугілля з інших країн для державної компанії "Центренерго".
"Вугілля буде, оскільки воно активно контрактується за кордоном. Так, ми бачимо проблеми з Росією та Казахстаном (Росія зупинила продаж вугілля Україні, також перешкоджає транзиту через свою територію вугілля з Казахстану, — ред.). Але ще є Польща, США, Колумбія, Південно-Африканська Республіка. Зараз в Україну вже йде 300 тис. тонн вугілля, і тоивають переговори про додаткові обсяги. Усього за підрахунками необхідно експортувати 1,5 млн тонн за опалювальний сезон", — повідомив він.
Також є варіант використовувати газ для вироблення електроенергії. Але це може бути тимчасовим резервним заходом, оскільки собівартість такої енергії буде високою.
"Уряд ухвалив рішення про те, що якщо буде недостатньо вугілля для виробництва електроенергії на ТЕС, можна використовувати для цих цілей газ. Це міра тимчасова. Для державної генерації [електроенергії] "Центренерго" має укласти контракти з головним державним видобувачем газу "Нафтогазом України" та визначити ціну, оскільки виробництво електрики з газу за комерційною біржовою ціною в 32 тис. грн за 1000 куб. — це фантастична історія. Тому буде знайдено компроміс, щоб ціна не була такою високою для "Центренерго". І буде вироблятися електрика незалежно від того, чи є вугілля на складах, чи ні", — розповів Гардус.
Повна версія програми: "Украина на самом деле": доля закону про олігархів, "Північний потік-2" та тепло у будинках українців
Нагадаємо, Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕ), проведе позапланові перевірки українських ТЕС, щоб з'ясувати, чому на них виник дефіцит вугілля. Торкнуться вони не лише державної компанії "Центренерго", а й приватних теплоелектростанцій.