Темпи імунізації та поставки вакцин: "5 вопросов на злобу дня" з епідеміологинею Наталією Виноград

Вакцина CoronaVac. Фото: apimages.com

До кінця травня в Україну можуть привезти 1,5 млн доз COVID-вакцини AstraZeneca. Крім того, поставки 474 тис. доз препарату Pfizer очікують 17 травня. З початку вакцинальної кампанії щеплення отримали 539 126 українців, дев'ятьом із них ввели дві дози препарату.

Хто наступний у черзі на вакцинацію і чи встигнуть до кінця 2021 року прищепити більшість українців — розповіла епідеміологиня Наталія Виноград у програмі "5 вопросов на злобу дня" телеканалу "Дом".

Ведучий — Олег Борисов.

— Українцям варто записуватися на вакцинацію самостійно чи їх запросить сімейний лікар?

— Передовсім, варто йти до сімейного лікаря. Це дозволить вирішити питання, позаяк нині якраз надійшли вакцини й буде можливість пройти вакцинацію. Ми дещо затримали процес, оскільки в усьому світі не так просто отримати препарати. Але зараз гарний час починати вакцинацію.

— Чи зможуть в Україні прищепити більшу частину дорослого населення до кінця 2021 року?

— Не так легко й просто триває процес організації захисту населення за допомогою імунобіологічних препаратів. Ми не отримали вакцини в ті терміни, які були підписані, проплачені, обіцяні. Але всі країни приблизно в такій ситуації.

Є дорожня карта, є Національний план вакцинації. У плані чітко прописано по місяцях, які вакцини прийдуть, в якій кількості, і хто відповідає за проведену роботу. Крім МОЗ, дуже велика відповідальність на Міністерстві закордонних справ, на місцевій владі. Сам процес дуже складний, дуже відповідальний. І, звичайно, кожна область повинна правильно його організувати.

Вакцини вже прийшли. Наприкінці лютого ми почали працювати з вакциною CoviShield. Потім, теж із запізненням, надійшла CoronaVac. Пізніше — AstraZeneca південнокорейського виробництва і Pfizer.

Поставка різних вакцин ускладнює процес імунізації, адже щодо кожного препарату є своя технологія.

Я вірю в те, що ми спокійно наздоженемо й увійдемо в графік, якщо до нас будуть приходити вчасно вакцини. Якщо до нас до кінця травня прийде заявлена за програмою COVAХ кількість вакцин, це багато в чому закриє проблему і допоможе нам подолати третю хвилю, яка дуже серйозно вдарила по країні.

— Коли можна йти на вакцинацію людині, яка перехворіла на коронавірус?

— Уже з'явилися дані, що антитіла присутні рік і більше після перенесеного захворювання. Постінфекційний імунітет є кращим, ніж поствакцинальний. Він більш повноцінний.

Це нове захворювання, і тільки в динаміці розвитку процесу буде зрозуміло, як довго тримається імунітет, яка його ефективність і яку вакцину потрібно застосовувати після того, як людина перехворіла на коронавірус.

За даними Оксфордського університету, не можна робити вакцинацію тоді, коли ще виробляються імуноглобуліни М. Тому тим, хто тільки перехворів, поспішати не варто. Їх захищає організм. А тим, хто ще не потрапив у цю біду, потрібно поспішати. Адже є певні групи людей, які в групі ризику. Хто знає, як там відбуватиметься процес.

— Перед вакцинацією варто здати якісь аналізи?

— Я здала. Перевірила, який у мене рівень імуноглобулінів М і G. І я знаю: поспішати немає куди. Я захищена.

Прямий ефір