"Світлий шлях" українського журналіста та британських прем'єрів: огляд книг, які надихають

Дмитро Слівний. Скриншот: kanaldim.tv

Книжковий оглядач "Ранку Вдома" Дмитро Слівний завжди обирає книги, які змусять читача переглянути погляди на життя. Цього разу до вашої уваги книги "Світлий шлях" Станіслава Асєєва та "Фактор Черчилля" Боріса Джонсона. Цікаво, що автори не лише відомі журналісти, а й письменники з особливим стилем та поглядами.

"Світлий шлях", Станіслав Асєєв

При слові концтабір на згадку приходить, щось страшне, але далеке. На кшталт "Освенцим" чи "Дахау". Український журналіст, письменник, блогер Станіслав Асєєв доведе вам інше. 17 травня 2017 року його затримали "МГБ ДНР" і звинуватили у шпигунстві. Понад два роки, аж до грудня 2019 року, журналіст провів у славнозвісному закладі "Ізоляція". Тобто в тюрмі, як називали його місцеві, або в концтаборі, як назве це місце сам Станіслав.

Книга "Світлий шлях" — це спроба передати й відобразити пережите. Коли існувало два головних завдання — вижити й написати. А ще зберегти здоровий глузд, коли вже близький до божевілля і залишитися людиною в нелюдських умовах.

"Доки не прочитав книгу, не міг зрозуміти, чому така дивна назва для опису дуже темного місця. Не зрозумів іронії. А виявилось, що "Ізоляція" стоїть у Донецьку на вулиці Світлий шлях, 3. Під її стінами їздять машини, автобуси, а з іншого боку — в камерах чекають люди, політичні в'язні злочинного режиму. Станіслав Асєєв написав відверту, емоційну, глибоку книжку про сутність людського зла та "руського міра", про велич і падіння духу, надію та визволення, яке розділило життя на "до" і "після" великого жаху в "Ізоляції". Мені було цікаво дізнатися, як працює злочинна система, про що думають люди, коли в них відбирають фізичну свободу. Деякі уривки книги дуже емоційні, інші напрочуд розсудливі й логічні. Станіслав Асєєв пише цікаво, але те, про що він пише — лякає. Тортури, зневага, безкарність, тупість, садизм, жадібність, побої, голод і смерть. Ось тобі й світлий шлях, але раджу вам до читання, аби ще раз нагадати собі, у якому світі ми живемо і хто наш ворог", — розповів Дмитро Слівний.

"Фактор Черчилля. Як одна людина змінила історію", Боріс Джонсон

Коли один видатний державний діяч пише книгу про іншого, ще видатнішого, це звучить цікаво. Книжка Боріса Джонсона — це історія про те, як ексцентричний геній Вінстон Черчилль формував світову політику XX століття. Джонсон написав книгу не просто описуючи життєвий шлях Черчилля, а швидше вивів на папері власні враження від цієї непересічної особистості в світовій історії.

"Текст написаний в фірмовому стилі Джонсона — легкому та цікавому, ніби відпочиваєш з автором десь в англійському пабі й слухаєш його історії про Черчилля. Джонсон описує весь шлях Вінстона від звичайного студента до прем'єр-міністра Великої Британії та лорда Скарбниці, переказує звички, пригоди, подвиги й курйози, що стали вже легендарними. До речі, книгу "Фактор Черчилля" варто прочитати не тільки поціновувачам історії Вінстона Черчилля, але й усім тим, хто захоплюється Борисом Джонсоном та бажає більше дізнатися про подробиці двох світових воєн та роль Черчилля у них. Відчувається, як Джонсон любить Черчилля. Зрозуміло, всіх деталей та подробиць за 90 років життя в одній книзі не умістив, але в ній розглянуто головне: стосунки в сім'ї, перше кохання, навчання, воєнні дії, журналістика, втеча з полону, кар'єра, "холодна війна" та багато іншого", — радить оглядач.

Попри те, що автор книги на момент написання сам очолював уряд її Величності, він тверезо оцінює свої сили й у своїй праці зазначає, що не коштує навіть руки легендарного політика. Втім з цим не погоджується Дмитро Слівний.

"Тут я можу з паном Джонсоном не погодитися. Як і мільйони наших співгромадян. Хоча б за те, що впевнено тримається позицій Черчилля, не схиляючись перед Гітлером сьогодення та, звісно, підтримує Україну. Ну і, як виявилося, дуже непогано пише", — резюмував Дмитро Слівний.

Також цікаво:

Прямий ефір