Особливі книги про життя у всіх його проявах: що радить почитати оглядач Дмитро Слівний

Дмитро Слівний. Скриншот: kanaldim.tv

Сьогодні журналіст "Ранку Вдома" Дмитро Слівний підготував огляд трьох особливих книг. Це історія під назвою "Завжди замало" авторки Джудіт Ґрізел, "Життя посеред життя" української журналістки Ольги Карі, а також "Тамплієри" поета Сергія Жадана.

"Завжди замало", Джудіт Ґрізел

Книгу з такою назвою важко пропустити, особливо коли розповідь ведеться зі знанням справи. Книга про людину та психоактивні речовини. Авторка, професорка нейробіології Джудіт Ґрізел, мала приголомшливий досвід полінаркоманії. Це одночасне вживання різних наркотиків.  Вона вживала з 13 до 24 років, але потім зав'язала, закінчила університет та захистила дисертацію підкріпивши нейронауки власним досвідом.

Джудіт ставила собі питання, що відбувається з мозком при взаємодії з наркотичними речовинами? Як формується та працює механізм залежності від кофеїну до опіатів? І написала про це цілу книжку, яка виявилася напрочуд цікавою, особливо в тій частині, де авторка описує своє життя під час вживання наркотиків.

"Зрештою вона зізналася, що наркотики нищили кожен аспект її життя. Збагнувши, що її спосіб життя це мальовнича дорога у нікуди, Джудіт перестала приймати наркотики, закінчила аспірантуру і присвятила себе науці, вивчаючи людський мозок. Певна кількість термінів у книзі розбавлена живою мовою. Читати завжди за малоцікаво, проте головне в книжці, як на мене, все-таки історія життя талановитої жінки, яка дуже стисло і вправно пояснила, які процеси відбуваються у мозку при взаємодії з нейроактивними речовинами, як виглядає залежність зсередини", — розповів Дмитро Слівний.

Книжковий оглядач подівається, що для декого ця книга матиме мотивувальний ефект.

"Життя посеред життя", Ольга Карі

Книгу написала українська журналістка та письменниця Ольга Карі. Це роздуми та спостереження під час війни від жительки Києва записані у перші місяці повномасштабного вторгнення. Історія про те, як змінюється світ, а люди — адаптуються.

"Ольга Карі весь цей час живе в Києві. Вона не була в окупації, не евакуювалися, не мали особистих втрат серед рідних через війну чи подібні трагедії. Тому її історія життя під час війни дуже звичайна: без смертей, зґвалтувань, тортур, голоду та інших жахів. Це лише відображення того, як змінюється повсякденне життя під час війни. Навіть якщо це життя все ще дуже нормальне порівняно з людьми, які опинилися в набагато складніших обставинах. Книга написана про той дивний період, коли Київ готувався до несподіваного наступу кожну хвилину, стояв порожній, суворий, холодний, закусивши губи, але стиснувши кулаки. Коли люди раділи простим речам, наприклад, знайти в супермаркеті молоко і хліб. Коли ми сиділи два дні вдома під час тривалої комендантської години й десь зовсім недалеко, вночі слухали постріли автомата Калашнікова. Дивний час, дивні почуття, дивний досвід", — ділиться враженнями книжковий оглядач.

Авторка Ольга Карі дуже уважна у своєму тексті до всіх дрібниць, ароматів, їжі, одягу, бакалійних товарів і таке інше. Але в той самий час рефлексивна та спостережлива не лише щодо матеріального світу, а й щодо змін, які відчуваємо ми як особистості. Навіть якщо з нами особисто не відбувається нічого поганого. Ці зміни справді дуже значні і варті обговорення.

"Тамплієри", Сергій Жадан

Збірка поезій Сергія Жадана, у якій зібрано 39 віршів про війну, яку ніхто не оголошував, про біль, з яким ніхто не може впоратися, про любов, від якої ніхто не може відмовитися та надію, на якій все тримається. Збірку "Тамплієри" видали у 2016 році. Тоді вже два роки йшла війна на Донбасі. Саме про її наслідки для простих людей — більшість віршів.

"Назва збірки "Тамплієри" — це історична метафора. Тамплієри — це лицарський орден, заснований у часи хрестових походів задля охорони прочан. Вони були воїнами-монахами й поєднували чернецтво з військовою справою. Деякі ліричні вірші Жадана іноді зовсім не присвячені конкретній людині. Це просто якась рефлексія, спалах. Але більшість з них про реальних людей. Сергій Жадан не хоче афішувати імена, бо це люди, які опинилися на території війни", — резюмував Дмитро Слівний.

До речі, разом із віршами до книги увійшло 18 картин українського постмодерного художника Олександра Ройтбурда.

Читайте також: Життя Скрябіна, біографія Чапліна, все про автомобілі: огляд книг від Дмитра Слівного

Медіа-партнери
Прямий ефір