Що таке ізраїльська система раннього оповіщення та в чому проблема її застосування в Україні

Володимир Зеленський. Фото: president.gov.ua

З початку повномасштабного вторгнення українці часто порівнюють себе з ізраїльтянами —  з жителями країни, яка живе під ракетними обстрілами з сектору Газа. До можливого бою тут готові завжди. Сирени — це система раннього оповіщення. Ракети — частина легендарного залізного куполу. Детальніше про роботу системи розповідається у сюжеті "Ранку Вдома".

"Систему раннього оповіщення будували 20 років. У 1991 році її почали створювати і 20 років її вдосконалювали. Важливо розуміти, що це не якийсь чудодійний прилад, який привезли, встановили, увімкнули в розетку і він працює. Це комплекс різних систем", — пояснює ізраїльський журналіст Сергій Ауслендер.

Одна з частин, ймовірно, вже в Україні. Система раннього оповіщення — це не тільки про сигнал сирени. Щойно ціль відривається від землі, її одразу засікають різними засобами: радіолокаційними, термальними, візуальними. Балістичні комп'ютери розраховують приблизну траєкторію її польоту і розуміють, куди вона прилетить з точністю до сотень метрів. 

Ізраїльські радари виявляють і наземні пересування цілей: вантажівок, техніки, артилерії і навіть людей на відстані 20-30 кілометрів. Точність розрахунку — перевага не тільки для військових. Оголошувати тривогу можуть не в цілому регіоні, а в його частині. Те саме стосується і міст. Про небезпеку система попереджає і сиреною, і телефоном.

"Я не впевнений, що ця система випробовувалася на ракетах типу "Кинджал". Ми не можемо не оголошувати тривогу по всій країні, тому що ми точно не знаємо, яка ціль закладена "Кинджалом". Вона летить по аеробалістичній траєкторії", — розповідає керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.

Чи зможе ізраїльська система раннього оповіщення спрогнозувати, куди будуть летіти російські "Кинджали" чи "Іскандери" — точно невідомо. Можливо, передача системи Україні — тестування, бо в Ізраїлі теж існує загроза балістики з Ірану. Той якраз обіцяв продати частину ракет РФ.

"У мене була одна розмова з прем'єр-міністром Беньямін Нетаньягу. Це кривава війна. Особливо після того, як були застосовані сотні іранських дронів проти нашої держави, нашої енергетичної інфраструктури. Він це прекрасно знає і точно може допомогти з засобами протиповітряної оборони. Це не та зброя, яка атакує Російську Федерацію, тому не треба тут шукати компроміси. Це захист людей", — говорить президент України Володимир Зеленський.

Система раннього сповіщення — тільки одна складова системи протиповітряної оборони Ізраїлю. Чи можуть в Україні поставити всі складові залізного куполу? Українські дипломати продовжують працювати над вирішенням цього питання.

Читайте також: 36 історій загиблих студентів внаслідок російської агресії: за кордоном показали проєкт "Невидані дипломи" 

Прямий ефір