Програма ментального здоров'я "Ти як?": про психологічну підтримку українців говоримо з радницею прем'єр-міністра України Іриною Микичак

Ірина Микичак. Скриншот: kanaldim.tv

Кожен українець так чи інакше травмований війною. Проте не всі знають, як підтримати себе та близьких. Цю актуальну тему сьогодні у студії наші ведучі обговорили з радницею прем'єр-міністра України Іриною Микичак.

Про те, як працює Всеукраїнська програма ментального здоров'я "Ти як?", яка її головна мета, у чому унікальність цієї ініціативи, та хто її запровадив. Деталі — у "Ранку Вдома".

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

Яка головна мета Всеукраїнської програми ментального здоров'я "Ти як"?

— Насправді Всеукраїнська програма ментального здоров'я, яку ініціювала пані Олена Зеленська, націлена на те, кожен почувався комфортно, перебував в стані оптимальної працездатності, задоволеності життям.

Тобто головна ціль проєкту — отримати ресурс, поповнити наші сили, знайти натхнення. Для того є багато інструментів, які ми розробляємо та впроваджуємо в координаційному центрі, який нещодавно створений в Кабінеті Міністрів. До цього ми залучаємо профільні міністерства та відомства.

Цими інструментами потрібно користуватися зараз, а не після перемоги. Велику допомогу надають міжнародні організації донори. Ми повинні усвідомити, що коли людина відновиться, то вона зможе відбудувати країну, економіку, і добробут.

Ми маємо дослідження експертів, зокрема експертизу Всесвітньої організації охорони здоров'я, які свідчать про те, що буде складно і через рік, і через три роки. В психологічному плані. Тому не треба чекати серйозних хвороб, краще допомагати собі, своїм близьким, рідним, друзям, співробітникам сьогодні. Міцно стояти на землі і мати ресурс для тої стійкості, яку ми, до речі, і маємо всі.

Розкажіть, будь ласка, у чому унікальність цієї програми?

— Унікальність програми полягає в тому, щоб об'єднати в єдине ціле усі наші можливості, використовувати доказові практики, які мають міжнародну експертизу. Найголовніше — це навчити кожного з нас правилами самодопомоги, допомогти громадам розвинути такі послуги. Адже дуже важливо, щоб в кожній громаді ми могли зустріти й людину, яка повернулася з тимчасової окупації, і сім'ю, яка виїхала за межі України, рятуючись, наших захисників, і допомогти дітям і людям похилого віку, людям з інвалідності. Кожен має отримати ресурс.

Унікальність програми полягає ще й в тому, що завдяки підтримці, опіці першої леді України, ми маємо можливість отримати дуже багато міжнародної експертизи. Це дуже важливо. Як на мене, вкрай важливо є те, що ми долаємо стигми, той бар'єр, який заважає нам звернутися до фахівця. Ми налаштовуємо людей побачити ті делікатні ознаки психічних розладів, які ще не є хворобою і, подолавши які, ми не допустимо серйозної хвороби.

— Згадався вислів: "Допоможи собі сам" є дуже актуальним. Розкажіть детальніше, з яких компонентів складається ваша програма і які вже реалізовані?

— В Україні є багато міністерств, кожне відповідає за певну сферу. Кожне обрало пріоритетний проєкт і рухається цим напрямком. Якщо говорити, наприклад, про Міністерство оборони, то це психологічна підтримка військовослужбовців. Якщо говорити про Міністерство освіти і науки — це формування психологічної служби у всій вертикалі освітянській.

Мені найближче сфери охорони здоров'я. На першому контакті є лікар сімейної медицини. Ми ще з грудня 2022 року розпочали підготовку сімейних лікарів. Це навчання за посібником курсу Всесвітньої організації охорони здоров'я для спеціалістів з психіатрії. Ми не робимо з сімейних лікарів психіатрів, але даємо інструмент і знання, як діагностувати і перенаправити за потреби, або надати ранню допомогу людям, які звертаються до сімейного лікаря.

Далі, якщо дійсно є вже ознаки психічного розладу, пацієнта скеровують до спеціалізованої ланки.

Програма — це документ, з яким завжди звикли працювати в державних інституціях. Це ініціативи, які додаються, які об'єднуються. Найголовніше вони працюють для того, щоб люди отримали допомогу.

Очевидно, що така системна робота, вона потребує часу, коштів, командних зусиль. Наскільки ми цим забезпечені?

— З  часом, як завжди, складно, бо це треба було робити давно. Втім, ми працюємо. Ресурс ми отримуємо від неурядових організацій, від донорів, але й кожне міністерство відомство має свої бюджети.

Якщо говорити про медицину, то майже 30 тисяч фахівців пройшло навчання, 25 тисяч отримали сертифікати і далі йде контактування. Національна служба здоров'я України відкрила такий спеціальний пакет гарантованої медичної допомоги "Супровід дітей і дорослих на первинній ланці з психічними розладами". На це передбачені кошти з державного бюджету і, відповідно, заклад сімейної медицини отримає дофінансування.

Наступний крок — впровадження такого самого пакету на амбулаторній ланці. Тобто ми посилюємо службу психіатричної допомоги.

Звісно, маємо сказати, що є велика подяка нашим міжнародним партнерам, зокрема Всесвітній організації охорони здоров'я, ЮНІСЕФ, ООН. Багато країн нам дуже допомагає, в тому числі з експертизою.

— Розкажіть, будь ласка, про комунікаційні майданчики програми, які вже створені в соцмережах. Як вони працюють?

— Є всеукраїнська комунікаційна кампанія. Ми, як координаційний центр працювали на прохання першої леді над цією компанією з партнерами, в тому числі з Агентством міжнародного розвитку Сполучених Штатів Америки. Ця компанія дуже делікатна, дає дуже добрі ресурси для того, щоб кожен з нас міг зайти на сайт, в соціальні мережі, в телеграм, подивитися рекомендації, методики самодопомоги.

Ці інформаційні ресурси постійно наповнюються для того, щоб ми мали доступ до допомоги. Насправді такої великої кількості фахівців — психологів, психотерапевтів, психіатрів, яких потребуємо сьогодні, ми не маємо.

Якщо сьогодні зранку ми б захотіли всі піти до фахівця, то, звісно, ми не зможемо цього зробити. Але в усій системі психологічної допомоги найважливішою є перша ланка — це самодопомога.

Власне, у цьому нам допомагає інформаційна кампанія. Я переконана в тому, що це так, бо маю відгуки навіть від своєї родини.

— Перед якими труднощами поставали під час впровадження програми ментального здоров'я?

— Загалом, вся допомога зустрічається з бар'єрами, з перешкодами ментального плану. Тобто ми боїмося довірити себе і своє здоров'я.

Друга проблема — це психологічний комфорт на робочому місці. Це надзвичайно важливо кожному з нас. Якщо ти в комфорті на своєму робочому місці, то тобі буде значно легше допомогти іншому, і це стосується всіх.

 Третя проблема — це навчання кадрів. Соціальних працівників, психологів в різних галузях. Їх потрібно більше. І ми з наполегливістю будемо залучати тих людей, які, власне, пережили певні проблеми. Зокрема наших ветеранів, які повертаються і готові працювати за принципом рівний-рівному.

До речі, травень — це ще й місяць всесвітньої обізнаності про ментальне здоров'я. І дуже важливо насамперед подбати про власний стан не тільки в травні, а упродовж року. Це наша сила.

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір