Правозахисник Масі Найєм бореться з бюрократією за допомогою спеціального правового навігатора для військових: як працює платформа

Масі Найєм. Фото: kanaldim.tv

Організація із захисту прав військовослужбовців "Принцип" створила правовий навігатор для військових, які отримали поранення. Це онлайн-платформа, на якій зібрали відповіді на запитання, які виникають у військових після поранення.

Зокрема, як отримати довідку про поранення, як оформити матеріальну допомогу, або лікування за кордоном. Куди скаржитися, якщо не є сумніви у висновку ВЛК чи МСЕК. Нині автори ініціативи готують друковану версію для госпіталів.

Деталі у "Ранку Вдома" розповів військовослужбовець ЗСУ, юрист та співзасновник ГО "Принцип" Масі Найєм.

Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.

— Від моменту нашої останньої зустрічі минуло кілька місяців. За цей час є певні зміни. Зокрема, запрацював правовий навігатор для військових. Чи дійсно такий навігатор став у пригоді військовим, які отримали поранення? Що показує практика?

— Потребі дійсно існувала. Навігатором користуються. Ми отримуємо позитивні відгуки. Коли створювали навігатор, то ставили собі за мету — допомогти державі й військовим подолати бюрократичні труднощі. Адже держава не може швидко змінювати певні процеси та алгоритми, а військовим треба діяти вже.

Правовий навігатор може допомогти хлопцям з документами, покроково пояснити куди іти і які документи необхідні для різних опцій. Елементарно — написати рапорт. Це доволі складно, коли не розумієш навіть, як цей документ виглядає.

Знаєте, коли ви прокидаєтеся в лікарні після поранення, останнє, про що ви хочете думати — це про документи. Але, якщо ви про них не подумали, то у вас можуть бути серйозні проблеми, або отримаєте кримінальну справу, або додатковий ПТСР від зустрічі з державою, коли підете отримувати ці документи. Як це було у мене? Поки я лежав у лікарні, я не мав єдиного місця збору інформації про те, які документи необхідні, куди з ними йти, і взагалі з чого почати. Мені довелося побігати за папірцями до лікарських комісій та військової частини. Так виникла ідея створити навігатор для полегшення життя військовим.

З яких розділів складається цей навігатор?

— Це звичайний сайт, не додаток. У правовому навігаторі додають зразки документів. Це допомагає зрозуміти, як правильно їх заповнювати.

У цьому навігаторі описується 5 етапів: евакуації, лікування та довідка про обставини поранення, військово-лікарська комісія, лікування за кордоном, встановлення групи інвалідності.

Наприклад, якщо входите у розділ про військово-лікарську комісію, то тут є питання і відповіді на нього. Наприклад, рапорт про отримання направлення. Натискаєте на нього, вписуєте свої дані й все.

На платформі зібрали відповіді на базові запитання, але не надають індивідуальних консультацій. Утім, можна написати нам повідомлення у Facebook чи Instagram, тоді тобі спробують допомогти. Ми стежимо за змінами в законодавстві, тому постійно оновлюємо, або додаємо актуальну інформацію.

Зараз ми удосконалюємо навігатор. Зокрема, плануємо розробити розділи для родичів військовослужбовців. Родичі повинні мати свій інтерфейс, у них інші запити.

Які нюанси потрібно врахувати на етапах від процесу евакуації до оформлення інвалідності і про що важливо знати пораненим? 

— Їх багато. У кожному з п'яти розділів зібрані актуальні питання та відповіді на них. Це стосується елементарних речей — відпустки з військової частини. Доходить до збору документів на МСЕК, оформлення пакета документів для реабілітації, та для оформлення грошової компенсації.

Наприклад, додаткова грошова винагорода у розмірі 100 000 гривень. Таку допомогу можна отримати лише під час дії воєнного стану, якщо ви отримали поранення, захищаючи батьківщину та безперервно перебуваєте на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров’я у тому числі закордонних.

Якщо ж ви перебуваєте у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської комісії, виплата додаткової винагороди здійснюється в розмірі 100 000 грн в розрахунку на місяць пропорційно до часу перебування в такій відпустці.

Отримати виплату під час перебування у відпустці для лікування після поранення зможуть лише ті військовослужбовці, які мають тяжке поранення.

Якщо військовослужбовець перебуває на лікування понад чотири місяці, командир та військова частина повинні отримати від нього висновки ВЛК де зазначено, що лікування продовжується. У такому разі нарахування грошової допомоги буде продовжено.

Таких нюансів багато. Усі вони прописані у правовому навігаторі. Ще раз наголошую, ми працюємо над його удосконаленням, аби згодом допомагати родичам поранених військовослужбовців, або тих, чиї родичі у полоні. 

Також цікаві гості "Ранку Вдома":

Прямий ефір