Про лікування ПТСР в Україні говоримо з засновником проєкту "Як ти, брате?" Антоном Семеновим
Звуки повітряної тривоги, вибухи, безпосереднє перебування на фронті кардинально впливають на психічне здоров'я людей. Кількість людей, які хворіють на ПТСР (посттравматичний стресовий розлад) збільшується. Як боротися з ПТСР та як допомагати людям, які страждають на цей синдром? Чи дієвою є профілактика? Як допомогти з соціалізацією військовим та волонтерам, які повертаються з передової? Про це в ефірі програми "Ранок Вдома" розповів психотерапевт, соціальний психолог, засновник проєкту "Як ти, брате?" Антон Семенов.
Ведучі — Лілія Ребрик та Костя Октябрський.
— Нас звідусіль попереджають, що після війни буде дуже багато ПТСР. Чи це правда, чи це "роздута" проблема?
— Це питання сприйняття. Через те, що багато людей зазнають травматичного досвіду, кількість діагнозів ПТСР зростає. Звісно, це серйозна проблема. Треба про це думати, готуватися, займатися профілактикою.
— Коли буде пік?
— В принципі лікування ПТСР — це тривалий процес. Якщо ми маємо багато захворювань, то це складно назвати піком. Збільшення може бути тоді, коли одночасно буде багато демобілізованих. Людей, які отримали травматичний досвід, але не мають можливості осмислювати. Річ у тому, що наша психіка в бойових умовах — мобілізована.
Осмислення досвіду та питання роботи з ним — відкладається. Коли людина повертається до цивільного життя, ці спогади повертаються. Цей момент критичний. Якщо таких людей буде багато, то тоді почнеться цей самий пік.
— Що робити людям, у яких проявляється ПТСР?
— Людям з ПТСР треба лікуватися. Це тривалий процес. Ми зосереджуємося на профілактиці, щоб таких діагнозів було менше. За 70 років досліджень, ми знаємо тільки один чинник, який чітко працює — це соціалізація. Якщо у людини багато соціальних зв'язків, стосунків довірливих, вона рідше хворіє. Якщо захворіє, то соціалізація допомагає легше перенести хворобу.
Соціалізація — це залучення до якоїсь справи, обов'язки. Бо посттравматичний синдром проявляється, коли людина не може осмислити того, що з нею сталося. У цьому випадку допомагають соціальні зв'язки, комунікація.
Момент ризику — коли людина зупиняється і починає думати, що з нею сталося. В цей момент потрібна або фахова допомога, або просто дружня розмова під час якої людина може визнати, що їй було важко. Людина починає осмислювати свій досвід. Так починається процес лікування.
— Скажіть, будь ласка, скільки взагалі треба часу, щоб людина позбулася ПТСР?
— Дуже важко відповісти на це питання. Діагноз ПТСР не ставлять відразу. Якщо людина місяць не може впоратися зі спогадами, тоді це вже розлад. Треба звертатися до фахівців. Насправді згадувати важкі події — це нормально для будь-якої людини, але розлад виникає тоді, коли був занадто складний досвід та брак підтримки.
Тобто процеси та терміни лікування залежать від багатьох чинників. Від стосунків цієї людини з фахівцем, який з нею працює. Іноді працюють навіть ті міждисциплінарні команди. Зняти гострі симптоми іноді вдається за кілька тижнів.
Чим дружніше середовище, тим краще. Тут дуже важливий спокій та підтримка, дружній настрій. Медична, фінансова чи юридична допомога мало ефективні. Єдиний фактор, який чітко впливає, це соціалізація.
Читайте також:
- Як українцям уникнути суперечок та возз'єднатися після стосунків на відстані: інтерв'ю з психотерапевтом Антоном Семеновим
- Як впоратися із системною втомою: інтерв'ю з соціальним психологом Антоном Семеновим
- Як надавати базову психологічну допомогу через розмову — інтерв'ю з психотерапевтом проєкту "Як ти, брате?" Антоном Семеновим
- Як допомогти людині, яка уникає соціуму: інтерв'ю з психотерапевтом Антоном Семеновим