Побиття за реп-дайджест, пісні-провісники війни, похід до військкомату та треки про кохання: репер ХАС у #Муз_Обороні

ХАС — український хіп-хоп виконавець та радіоведучий, справжнє ім'я якого Хассан Назар-Хайдар Алієвич. Репер — автор пісень багатьох українських артистів. Пісні, які виконував музикант, завжди порушували гостросоціальні теми та стрімко набирали популярності. З початком повномасштабного вторгнення артист продовжує писати, виступає та долучається до благодійних концертів. Чому пише відверті тексти, ким захоплюється, як почалася його сольна кар'єра та робота на радіо, за що отримував на горіхи та чому заспівав про любов, ХАС розповів у #Муз_Обороні.

Назар Хасан почав свою творчу діяльність випадково. Це було в школі. Хлопець хотів висловити свою думку і зробив це через музику.

"Це була звичайна сублімація емоцій, підлітковий вік, юнацький максималізм, воно затягнулося. Проявився ще й гріх марнославства, бо мною захоплювалися. Тим паче я знайшов однодумців", — каже репер.

Сольну кар'єру співак починає з пісні "Вірні собі". Її Назар написав у 2014 році для сольного проєкту ХАС. До того він грав у гурті. Вони мали 200 концертів на рік.

"Ми постійно гастролювали. Мали свою аудиторію. Це було класно, дуже атмосферно, але мені було мало уваги. Я розігнав гурт через особисті причини. Відразу почав писати сольний альбом", — пригадує ХАС.

У 2016 році вийшов перший сольний альбом #1. У 2018 році, ХАС випустив альбом "Мегаполіс", сингли з якого очолили чарти інтернет-магазинів.

У 2019 році, репер випустив альбом "Дикий Кач" та став першим україномовним репером, який зібрав стадіонний концерт. До речі, музикант не завжди говорив українською.

"Я не завжди був україномовним. Я говорив арабською до п'яти з половиною років, бо жив в Дамаску. Потім — у Львівській області де і перейшов на українську. Тож я досі вірю в те, що перейти на українську важко", — жартує виконавець.

Знаковою для репера була пісня "Дикий кач" з однойменного альбому. У кліпі текст читав Віктор Столяренко — модель, бо сам автор не міг говорити.

"Я переніс складну операцію, не міг рухатися. Тож в кліпі просто сиджу, граю роль психолога. На операційний стіл я потрапив після того, як в мене виявили три тріщини в кишківнику. Була сильна кровотеча. Після операції мені порадили забути про виступи на сцені. Треба було лікувати нервову систему. Бо те, що зі мною сталося — це психосоматика. Взагалі у той період я писав про себе сильного, бувши абсолютно слабким. На той момент я переживав складні часи. Здавалося, що померти — легше ніж все це переживати. Тож це була пісня переродження. Тоді я втратив все, але з цією піснею почався новий етап у моєму житті", — зізнається Назар.

Також у 2019 році ХАС стає ведучим ранкового шоу на Хіт FM. Популярність на радіо репер здобув як автор рубрики "Реп-дайджест".

"Нічого там геніального не було. Я просто у текстах озвучував своє ставлення до новин. На мене було дуже багато скарг від різних політиків. Мене ловили під хатою, мені давали по голові за цей дайджест. Я вважаю, що це була успішна рубрика, раз я стояв кісткою поперек горла", — пояснює музикант.

Зранку 24 лютого 2022 року Назар збирався на ранковий ефір. Коли вийшов у двір і побачив, як сусіди метушаться, то запідозрив, що щось сталося. Про війну дізнався від водія, який мав відвести його на радіо.

"Я до кінця не розумів, що відбувається. Вийшов у двір і застав метушню. Сів в машину, щоб їхати на радіо. Питаю Льошу — нашого водія, що сталося. Він спокійно мені відповідає: "Війна". Ми їдемо за другою ведучою, а тим часом соцмережі та пабліки починають давати першу інформацію. Я біжу додому, кажу своїм, що почалася війна. Вони почали збирати речі, я відвіз їх до Львова", — пригадує ХАС.

ХАС зрозумів, що ця війна не мине за кілька тижнів. Зникло бажання писати, натомість виконавця переслідувало почуття провини за те, що він не на фронті. Згодом народився трек "Ніколи знов".

"Тоді мене прорвало. Вперше я виступив на північному кордоні перед нашими захисниками. Це була третя лінія фронту. Це було моє вибачення за те, що я не з ними. Хоча я ходив у військкомат. Мені сказали, що мій час ще прийде", — каже репер. 

Влітку 2022 року почалися концерти та запис нових треків. Першим вийшов трек "Партизани". Його ХАС хотів записати ще у 2019 році.

"Пісня асоціюється з моїм прадідом — диригентом церковного хору. Його відправили на 15 років в тюрму за те, що він виконав "Заповіт" на Шевченківському вечорі. Та мій прадід не здавався, навіть в тюрмі зібрав хор. Коли я був маленьким, то дід мені завжди співав про партизанів. Вона мені подобалася. Цікаво, що і мій син часто під неї засинав. Коли я її виконую, то чекаю розуміння. Це пісня про те, що ми мусимо закінчити боротьбу, яку почали наші прадіди. Ми мусимо жити достойно, поважати країну, в якій ми живемо. Мусимо любити себе", — вважає музикант.

ХАС зізнається, що більшість пісень, які стали популярними зараз, написані до 24 лютого 2022 року. Зокрема, пісні "Наше серце", "Вставай", "Сафарі".

"В мене взагалі був "Заборонений альбом". Там багато гостросоціальної лірики. Якщо ви уважно послухайте його, то здивуєтеся. Я вклав туди багато сенсів, які актуальні зараз. Це сталося за два роки до повномасштабного вторгнення. Зокрема, в альбомі є перехід до пісні "Сафарі". Слова про звіра у піджаку, мудрість та війну", — пояснює репер.

Пісня "Цілуй мене" — це інший ХАС. Сам репер вирішив написати ліричну пісню, аби довести собі, що написав про все. Тим паче під час війни у кожного час від часу виникали думки про те, що завтра може не бути.

"Я довго ховався за маскою повстанця, саркастичного та іронічного чоловіка, але вирішив, що треба записати пісні про любов. Закрити гештальт. "Цілуй мене" — це пісня про той етап стосунків, коли ти бачиш, як людина вдає, що любить. Ти розумієш, що це не те, чого ти хочеш, але заспокоюєш себе та приймаєш. Бо, це все, що ти зараз маєш. В цій історії я  захотів розказати про те, як інколи почуваються чоловіки. Їм теж болить серце. Воно ображається, плаче, кровить. Просто стан відчаю в чоловіків незворотній", — резюмує Назар.  

Репер ХАС бажає українцям справжнього щастя. Бо вірить, що лише щаслива людина зможе воювати за власне майбутнє у своїй країні.

Попередні випуски #Муз_Оборони:

Прямий ефір