Перемога на Євробаченні, сенс пісні "Стефанія" та кліп про війну: інтерв'ю з лідером гурту Kalush Orchestra Олегом Псюком

Гурт Kalush Orchestra. Фото: Facebook

Пісня "Стефанія" стала ще одним гімном проти війни в Україні після тріумфальної перемоги гурту Kalush Orchestra на міжнародному пісенному конкурсі Євробачення-2022. Днями переможці продали свій кришталевий кубок за 900 тис. дол. на благодійному аукціоні. Кошти спрямують на допомогу українській армії.

Про подальші плани колективу, а також про те, за яких обставин була написана композиція "Стефанія", чому саме вона була обрана для конкурсу, як створювали кліп для цієї пісні — розповів лідер гурту Kalush Orchestra Олег Псюк в інтерв'ю "Ранок Вдома".

Ведучі — Юрій Критенко та Анна Кузіна.

— Ми вас вітаємо з цією грандіозною і також важливою для всієї України перемогою!

— Всім доброго дня! Дякую, що запросили. 

Олеже, як, за яких обставин ви написали пісню, яку тепер знає весь світ? І чому саме її обрали для участі в цьому конкурсі?

— Пісня про маму. Написав її давно, ще до війни. І хотів на Євробаченні її представити через те, що було враження, що вона така прямо епічна, велика. Якраз в стилі Євробачення. Фанатам конкурсу може це сподобатись. І хотілось показати її. Тому таким чином ми і подали нашу заявку на національний відбір.

Які емоції ви відчули після того, як ведучі оголосили глядацькі оцінки?

— Емоції найбільші були саме в момент оголошення. Є відео навіть, воно "завірусилося" дуже сильно. Я навіть сам себе таким емоційним, напевне, не бачив.

А зараз — відсипаємось, оскільки підготовка була дуже і дуже виснажливою. 3 хвилини на сцені й понад місяць підготовки. День у день — репетиція за репетицією, прогон за прогоном. Це все доволі-таки в нещадному графіку. Тому от зараз є декілька днів, щоб відіспатися.

— А коли ваша мама почула цю пісню, що вона сказала?

— Була рада. Почула перший раз, коли інтернетом гуляли частинки пісні. Була рада, особливо рада вже тоді, коли пісня, яка присвячена їй, виграла на Євробаченні в Європі. Тому це дуже для неї вагомо.

— Олег, а вашу маму впізнають? Їй подобається така увага?

— Ну, так, насправді трохи є. З нею фотографуються в місті, не дають деколи проходу. Не дуже їй це подобається, бо вона ж не публічна людина. Але це, напевно, для неї цікавий досвід.

Ви готувались до Євробачення, коли в Україні вже тривала війна. Були думки, що в Італії гурту все ж таки не вдасться виступити?

— Від початку війни, так, не було змоги навіть зустрітися всім разом. Тому вже після того, як ми зустрілися за день до виїзду в Турин, доводилось проводити репетиції в такому екстреному режимі. І так, спочатку було неясно, чи вдасться виїхати, чи буде в нас дозвіл, чи взагалі, як ми представлятимемо країну. Можливо, ми просто резервне відео скинемо. Але добре, що все вирішилось саме таким чином.

Як ви готували номер? Були зміни? І як вас сприймали інші учасники конкурсу?

— Звичайно, що нам треба було себе обмежувати в деяких ідеях, які би ми могли зробити через таку штуку як політизація конкурсу. Тому треба було бути дуже обережними та обачними. Стосовно лояльності, то велика подяка за те, що нас не дискваліфікували за нашу промову.

Пісня "Стефанія" стала ще одним гімном проти війни в Україні. І ви зняли дуже проникливий кліп.

— Зйомки тривали всього три дні. Це була спільна ідея команди — показати Україну зараз. Ми не знаємо як інакше, а хочеться показати саме актуальною.

І так як ми знали, що цей кліп можуть побачити багато європейців, то це стало нашою місією— показати широкій аудиторії побільше реальних актуальних подій. Продемонструвати, що ми бачимо Україну зараз саме такою, українську матір ми також бачимо зараз такою. Тому і вирішили зробити такий сценарій.

— Як тривали зйомки, чия ідея сюжету?

— Знімався переважно кліп в Ірпені, в Бучі. Дуже багато різних кадрів бачили на власні очі, і можу сказати, що, хто там не був, на свої очі побачити це все ще більш жорстоко, ніж через екран кліпу.

Які плани на майбутнє у вашого гурту?

— Ми плануємо провести промотур на підтримку України, збирати кошти на офіційні фонди для підтримки країни. Скоро ми оголосимо всі деталі: які міста, де можна буде завітати на концерт. Всі деталі оголосимо в наших соцмережах.

Олеже, щиро дякуємо, що ви знайшли час для нашого ефіру. І ще раз вітаємо вас з перемогою!

— Щасливо!

Прямий ефір