Панічних настроїв немає: про ситуацію в Луганській області говоримо з головою ОДА Сергієм Гайдаєм

Сергій Гайдай. Фото: kanaldom.tv

17 та 18 лютого прифронтова частина Луганської області зазнала масових обстрілів з боку незаконних збройних формувань (НЗФ). У смт Станиця Луганська снаряд потрапив у будівлю дитячого садка, у смт Врубівка — у двір ліцею. Під обстрілом опинилася залізнична станція "Кондрашівська-Нова". Під мінометний вогонь потрапив контрольний пункт в'їзду-виїзду (КПВВ) "Щастя" та колона Червоного Хреста з гуманітарною допомогою. Обстріли зазнали багато населених пунктів вздовж усієї лінії зіткнення.

Якою є ситуація в області, як ліквідують наслідки обстрілів та підтримують мешканців — у спецефірі "Україна за мир на Донбасі" телеканалу "Дом" розповів голова Луганської обласної державної адміністрації Сергій Гайдай.

Ведучий програми — Олексій Мацука.

— Що відбувається в Луганській області? Яка ситуація, який настрій людей?

— Мою відповідь можна розділити на дві частини. Тому що є моє оточення саме робоче. Щодо працівників облдержадміністрації, департаментів — абсолютно робочий стан. Просто активніше зараз працюють люди у напрямку аналізу обстрілів, швидкої реакції на це, про всяк випадок прораховують варіанти евакуації. Але все злагоджено і все досить спокійно, без жодної паніки.

Щодо мешканців. Я сьогодні (18 лютого, — ред.) був у Станиці Луганській. Ми з головою Станично-Луганської військово-цивільної адміністрації проїхалися саме місцями вчорашнього обстрілу. Були в дитячому садку, в який потрапив снаряд, поговорив із керівником цього садка. Потім — житлові будинки, куди були прямі влучення, де були [прильоти] у двори. Там, звісно, тривога. Звичайно, їм тривожно, звичайно, вони говорять про те, що це повертається 2015 рік, бо з 2015 року вони не ночували ще в підвалах. Тобто це тільки зараз відбуваються такі речі.

Але загалом у області панічних настроїв немає.

— А ось всі ці істеричні історії з боку Росії, з боку окупаційних адміністрацій, що нібито ми тут готуємося до наступу, готуємо провокації… Як це викривати? Як ви з цим працюєте в Луганській області?

— Звичайно, що російська пропаганда працює дуже добре. Все-таки вісім років вони промивали мозок людям, які залишилися на окупованих територіях. До того ж вони керуються нацистською формулою: що страшніша брехня, то швидше у неї повірять люди. Наприклад, у тому ж YouTube вони поширюють ролики, що, скажімо, у Сєвєродонецьку будується військово-морська база. Про яке море взагалі йдеться?! І багато такої інформації, жорстких фейків.

Щодо вчорашнього обстрілу в дитячому садку, то ми зробили навіть скріни, коли у Facebook вони опублікували наші ж фотографії, але з підписами, що українські війська обстріляли садок, який перебуває у так званій "ЛНР". Тобто брешуть безбожно.

Тому вони й не відкривають усі контрольні пункти в'їзду-виїзду (КПВВ), я впевнений у цьому. Повноцінно [на всьому Донбасі] працює лише один КПВВ у Станиці Луганській. Адже люди, які переходять до нас із тимчасово окупованої території, бачать зміни та зміни бачать скрізь. Вони бачать гарні дороги європейської якості. Вони бачать нові стадіони, нові спортивні майданчики, нові приймальні відділення [лікарень], ліхтарі із сонячними елементами, відремонтовані садки, школи. Справді, дуже багато робиться і дуже багато всього змінюється.

У будь-якому разі залишилися родинні зв'язки, хтось не захотів виїхати з окупованої території, бо вже вік не дозволяв. Хтось не зміг за станом здоров'я. Різні ситуації. Але люди все ж таки спілкуються.

Я на своїй Facebook-сторінці виходжу в прямі ефіри та спілкуюся з людьми. Я навіть у себе в коментарях читаю такі пости від людей, які мешкають на лінії розмежування: "А чому наші не відповідають?". Наші військові дійсно максимально дотримуються режиму тиші. Тому що всі чудово розуміють, що те, що відбувається, — це провокації.

Наразі ще вся ця істерія з евакуацією Донецька, Луганська. "Терміново всіх вивозимо!" На 99% — готується просто провокація, з можливістю може навіть розстріляти свої ж автобуси, щоб потім звинуватити нас.

Але люди таки вміють користуватися інтернетом. Я розумію, що інтернет — це таке світове звалище інформації. Проте тут можна знайти об'єктивну інформацію. Можна звірити час, інформацію, звірити місця, фотографії, ілюстрації.

Тому ми також намагаємося максимально достукатися до всіх, хто чує, хто хоче чути. І головний меседж — ми не маємо жодних агресивних намірів, ми постійно демонструємо свої добрі наміри щодо наших українців, які тимчасово живуть на окупованій території.

Ми робимо, оснащуємо, модернізуємо КПВВ. Тут можна пройти тестування на коронавірус, безкоштовно вакцинуватися. Тобто всюди йдемо людям назустріч. Ми намагаємося людям показати, що інформацію, яку вони одержують там [в ОРДЛО], це просто банальна пропаганда. І сподіваємося, що коли вони повертаються, то вже вмикається "сарафанне радіо". Тобто вони передають своїм родичам, сусідам, знайомим, що таки їхній ящик із російською пропагандою та українські реалії — це різні речі.

— 19 лютого до Луганської області прибуде делегація з Києва. Високопосадовці, журналісти національних каналів та медіа. Що ви хочете показати їм?

— Ми хочемо показати те, що відбувалося під час та після цих обстрілів. Щоб вони поговорили з людьми. Щоб люди розповіли, що відбувалося насправді. Тому що зараз росіяни їхні спільники розповсюджують багато фейкової інформації, що мало не самі садки свої розстрілюємо.

Але ось побачать усе на власні очі, поспілкуються з людьми, побувають на КПВВ. Ми нічого не зупиняємо, навіть на КПВВ усе працює. Ми намагаємося максимально швидко відреагувати на всі ці обстріли.

Ось [віцепрем'єр-міністерка — міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України] Ірина Андріївна Верещук приїжджає з групою журналістів. Сподіваюся, вони максимально об'єктивно та всебічно знімуть усі кадри, поспілкуються з людьми й потім зможуть це донести до всіх і до тимчасово окупованої території теж — що у нас справді відбувається. Паралельно ми проговоримо робочі речі, бо ми з пані Іриною в абсолютно нормальних, у робочих стосунках. У нас величезна кількість планів розвитку області. Хочу зауважити: саме щодо розвитку області, а не будівництва якихось військових об'єктів, як постійно там говорить російська пропаганда. Ми це обов'язково промовлятимемо.

Бо життя не зупиняється. Ми далі працюємо, розвиваємо, покращуємо. Робимо все, щоб Луганщина, яка й так дуже постраждала від окупації, таки показала, що ми — частина України, європейської України. Тому що коли люди з того боку приходять до нас, вони кажуть: "Хлопці, ось у вас ми бачимо зміни. Ми розуміємо, що ви тут щось робите, а в нас ну якось зовсім сумно і застій". Ось у цьому напрямку теж спробуємо попрацювати.

Читайте також: Будинки розбиті снарядами: керівник місії "Проліска" розповів, чого найбільше потребують люди на лінії зіткнення

Прямий ефір