Відхід від дипломатичного такту виправданий — учасники форуму YES-2021 про виступ Зеленського

Сергей Лещенко и Джон Хербст. Коллаж: kanaldom.tv

У Києві 10-11 вересня проходив черговий форум "Ялтинська європейська стратегія" (YES). Це міжнародний дискусійний майданчик, на якому щорічно обговорюється європейське майбутнє України в глобальному контексті.

YES булав заснований ще у 2004 році, до 2013 року щорічні зустрічі проводилися в символічному місці — Лівадійському палаці в Ялті. І таким чином місце, в якому у 1945 році було ухвалено рішення про поділ Європи, стало майданчиком для об'єднання широкої Європи. Внаслідок окупації Криму Російською Федерацією ось уже 7 років захід проходить в Києві.

Щорічні зустрічі YES об'єднують керівників держав і урядів, політиків і експертів, представників бізнесу, громадянського суспільства і ЗМІ.

Високий рівень представництва був і на YES-2021. В цьому році до Києва прибули майже 100 учасників з 20 країн, переважно — топпосадовці, дипломати та чиновники.

Форум відкрив президент України Володимир Зеленський. У виступі глава держави озвучив багато важливих меседжів. Зокрема:

  • існує ймовірність повномасштабної війни з Росією: "Потенціал у цій теми є. Вважаю, що це буде найбільша помилка саме РФ... Це найстрашніше, що я як людина, громадянин, українець можу собі уявити. Але, на жаль, така можливість є";
  • єдиний спосіб припинити бойові дії на Донбасі — примусити Росію говорити про деокупацію: "Росія сьогодні не хоче, вони не бачать в цьому сенсу — розв'язати питання, завершити війну, конфліктне питання розв'язати швидко. Вони цього не хочуть";
  • не тільки Україна зацікавлена в ЄС і НАТО: "Без України НАТО буде втрачати, без України ЄС буде потроху послаблюватися";
  • чому Україна в останні роки активно займається будівництвом доріг: "Ми почали будувати дороги, щоб не впадати в депресію. Як США у 30-ті";
  • стратегічні підприємства залишаться під контролем держави: "Бізнес бізнесом, а безпека — безпекою. У нас є такі випадки";
  • Україна — реальна діджитал-столиця Європи: "Ми найпотужніші в Європі з цього приводу. А там, де цифра, — там немає корупції".

У коментарі телеканалу "Дом" виступ президента України прокоментували учасники форуму.

Джон Гербст, директор Євразійського центру при Atlantic Council:

— Зеленський — здатний оратор. Він позначив деякі з найважливіших проблем, з якими стикається Україна. Йому також довелося відповідати на досить складні питання від ведучого, і відповідати йому було нелегко. Але це, як мені здається, відбивання його політики.

Майкл Боцюрків, політолог-міжнародник:

— Мені сподобалося те, що він сказав в кінці. Зеленський, певною мірою, актор. Як і більшість політиків. Однак, одним з найважливіших питань, на які потрібно звернути увагу, є питання припинення витоку мізків, питання повернення українців, які вирушають за тридев'ять земель у пошуках високого прибутку. І він сказав про це.

Так, коли починаєш працювати на українську державу, потрібно бути готовим до низької зарплати. Здається, він згадав 1300 дол. на місяць, або щось на зразок того. Однак, я сподіваюся, Зеленський говорив серйозно про роботу з молодими українцями. Бо їх від'їзд за кордон в пошуках кращого життя — це одна з найбільших проблем України.

І найсумніше те, що ті, хто залишає країну, сюди вже не повернуться. І якщо він зуміє змінити ситуацію до закінчення своєї каденції — це стане його великим досягненням.

Сергій Лещенко, журналіст, депутат Верховної Ради VIII скликання:

— Що стосується зустрічі з Путіним. Думаю, тут важливо виходити з гуманітарного аспекту. Якщо ця зустріч наближає нас до звільнення наших громадян, то на таку зустріч потрібно йти, тому що вона здатна розв'язувати конкретне питання.

Якщо ж ця зустріч такого плану, що Путін поставить у своєму щоденнику галочку про те, що зустрівся із Зеленським, то таких пасів йому давати не потрібно. Для Путіна це буде додатковий аргумент в комунікації з Німеччиною, Францією, США. Де він буде говорити, мовляв, я і з Зеленським зустрічався, і почув від нього ті відповіді, які суперечать якимось минулим заявами. Тобто це створює для нього додаткову тему більш вигідного позиціювання. Таких подарунків робити не потрібно.

Але на сьогоднішні, наскільки я розумію, зустріч інтенсивно не готується. Поки ця заява про наміри, й не більше.

Україна повинна отримати визначеність, якої їй не вистачає, зокрема, з питань ЄС та НАТО — такий основний посил президента України Володимира Зеленського у виступі.

Це більше спроба відповісти на глобальні виклики. Йшлося про ситуацію у світі після COVID-19. І чітко простежувалась теза: "Якщо ви хочете бути сучасним об'єднанням, будь то ЄС або НАТО, ви повинні відповідати на сучасні виклики. А один із сучасних викликів — це російська агресія. Якщо ви хочете, щоб ваш союз був сильним, то вам потрібно мати країну, яка показала на ділі, як вона може протистояти російській агресії — це Україна. Ми — готові. Чи готові ви нас прийняти?". Це його посил, який розрахований не тільки на внутрішню аудиторію, а й на зовнішню.

Посил Зеленського, вважаю, правильний. Ми повинні отримати ту визначеність, якої нам не вистачає. Якщо ми відповідаємо критеріям апріорі, тобто: європейська сторона, ми хочемо в НАТО і Євросоюз. У нас є досягнуті стандарти, наприклад, українська армія. Сім років здатності стримувати російську агресію. Потрібна вам така країна в НАТО або у вас буде НАТО як дискусійний майданчик, клуб за інтересами країн, які не проходили через бойові умови останні півстоліття? Який вам потрібен варіант НАТО? Ми як ефективна країна готові бути частиною НАТО.

Це активна позиція, яка не завжди комфортна. У традиційній дипломатії заведено кивати головою і плескати один одного по плечу. Але не переходити в наступальну позицію. У Зеленського відсутність дипломатичного такту в цій ситуації — виправдано. Бо Україна не може перебувати десятиліттями в підвішеному стані. А якщо не брати Україну до НАТО, це призведе до посилення Росії. При цьому у виступі президента не було "брязкання зброєю" і обіцянок наступальних операцій.

Прямий ефір