Національний інститут раку представив проєкт "ОНКОсвідомість"

Олена Єфіменко. Фото: kanaldom.tv

Національний інститут раку запускає цикл відеопрограм "ОНКОсвідомість". Фахівці прагнуть поінформування українців про онкозахворювання, їх профілактику та лікування. Цикл програм допоможе не лише пацієнтам, а й лікарям та медсестрам первинної ланки, які повинні покращити профілактичну складову. Долучитися до навчання можна на платформі YouTube. Про це у "Ранку Вдома" розповіла керівниця "Національного інституту раку" Олена Єфіменко.

Ведучі — Ірина Хоменко та Костя Октябрський.

— Розкажіть, як виникла ідея створити проєкт "ОНКОсвідомість" та на кого він розрахований?

—  Щороку щонайменше у 120 тисяч людей в Україні вперше діагностується онкозахворювання, з них кожна четверта людина не проживає і року після діагностики. Тож тепер треба говорити з людьми не лише про ранню діагностику і лікування, а й про те, що таке діагностика, чим відрізняється комп'ютерна томографія від магнітно-резонансної, що таке хімієтерапія, які протоколи застосовують при лікуванні онкозахворювань.

Тобто пояснювати людям, що ця хвороба лікується, як вона лікуються, коли й до кого звертатись, як родичам поводитися з онкохворими, як підтримувати людей, у яких діагностували рак. Все це у сукупності і є онкосвідомість.

Ініціювали цей проєкт попередні керівники інститут раку, і я зроблю все можливе, щоб він приніс користь українцям. Проєкт потрібен, щоб люди отримували з перших вуст інформацію, щоб вони слухали фахівців, а не сусідку, яка буде говорити, що і як потрібно робити та чим лікувати онкологію.

Тобто у програмі "ОНКОсвідоміть" ми зберемо лише правдиву інформацію, фахівці пояснять все зрозумілою мовою. Ми прагнемо також розробити маршрути пацієнтів з онкозахворюваннями: від первинного огляду до звернення пацієнта в установу, яка лікує онкологію.

— Перший цикл передачі "ОНКОсвідомість" присвячений конкретній проблемі — колоректальному раку. Чому починали саме з цього захворювання?

— За даними Національного канцер-реєстру, в Україні дедалі частіше виявляють рак молочної залози, легенів, колоректальний рак та рак передміхурової залози.

Почали ми з циклу передач про колоректальний рак. Випустили цикл програм якраз напередодні березня — місяця обізнаності про колоректальний рак. На YouTube-каналі проєкту вже опубліковані сім відео.

Наступним буде цикл передач про рак молочної залози. Ми хочемо також зняти цикл про хімієтерапію, щоб люди розуміли про що ця історія. Також там будуть підказки сім'ям, зокрема про те, що необхідно робити на кожному етапі такого лікування.

— У якому форматі записані ці відео?

— Кожна передача — це інтерв'ю з лікарем, який спілкується з радіологом, кардіологом з онкологом, хімієтерапевтом. Ми намагалися робити так, щоб простими словами, розповів про ту частку лікування, до якої дотичний той чи інший фахівець. Там буде інформація і про лабораторну діагностику, і види лікування. Ми розбили весь цей річний шлях лікування на періоди та вузьких фахівців.

— Чому важливо долучитися до такого онлайн навчання?

— З огляду на війну обстежуватися та виявляти онкологію стало складніше, а для декого доступ до медицини обмежений узагалі. Впливає і відсутність достатніх знань про онкологічні захворювання, тому важливо долучитися до навчання.

Придумали цей курс наші лікарі, які розуміли, що у людей дуже багато зайвої інформації. Інтернет не дає вичерпних знань та конкретних відповідей на запитання, які хвилюють родичів або й самого хворого. На проєкті навчатимуть усього, що необхідно знати про діагностування, лікування, а також буде багато іншої корисної інформації.

Також цікаві гості "Ранку Вдома": Про безплатні медичні послуги для військових та цивільних говоримо із представниками клініки "Добробут"

Медіа-партнери
Прямий ефір