Оборона та виробництво озброєння: гарантії безпеки для України обговорюємо з Олександром Мусієнком

Олександр Мусієнко. Фото: kanaldom.tv

Росія планує вторгнення до України 24 грудня. Про це пише британський таблоїд Daily Star. Згідно з інформацією видання, керівники британської розвідки попередили міністрів про "дуже реальну можливість" вторгнення Росії до України напередодні Різдва. Міністерство оборони та Міністерство закордонних справ Британії відмовилися коментувати журналістам, яких дій Лондон може вжити у разі вторгнення Росії.

А видання Medium оприлюднило супутникові знімки та фотографії місць дислокації військових Росії. На них зафіксовано скупчення бронетехніки, артилерії та російських військових під Курськом та Брянськом. Згідно з новими даними, також рух Росії помічений поблизу кордону з Білоруссю, неподалік від північного кордону України.

Російська військова техніка рухається до Курська. Фото: medium.com

Україна сама захищатиметься у разі вторгнення Росії, проте для цього потрібні не лише оборонні, а й наступальні озброєння. Про це повідомив міністр оборони України Олексій Резніков. Він упевнений, що якщо в Москві розуміють, що ціна вторгнення до України є надмірною, то там відмовляться від цих планів.

"Економічні санкції, політичні, фінансові санкції проти Росії та, головне, допомога зброєю Збройним силам України. Захищатимемося ми самі, але допоможіть нам", — заявив Резніков.

Імовірність повномасштабного вторгнення РФ до України, а також способи протидії російській загрозі у програмі "Украина на самом деле" телеканалу "Дом" обговорюють з експертом Центру військово-правових досліджень Олександром Мусієнком.

Ведуча програми — Альона Чорновол.

— Ескалація з боку Російської Федерації на наших кордонах. Різні джерела називають різні дати — середина зими, кінець зими. І ось нова дата — 24 грудня. Як на це все реагувати?

— Те, що публікують Daily Star та інші видавництва, не означає, що це якийсь остаточний сценарій. Це дуже умовно. Є офіційна позиція України. Було інтерв'ю секретаря РНБО щодо цього, де він сказав, що Україна робить, аби запобігти вторгненню. Я думаю, що це має заспокоїти багатьох.

Згідно з українськими даними, поки що якихось дій, які б свідчили про повномасштабне вторгнення, тим паче цього тижня, немає.

Це не означає, що це питання остаточно знято з порядку денного. Але це означає, що не варто нагнітати ситуацію. Я гадаю, що таке інформаційне нагнітання чинить дуже серйозний психологічний тиск.

Плюс у тому, що ми поінформовані. Але мінус у тому, коли це вже переходить усі межі, всі про це говорять, дають якісь дані про вторгнення і таке інше. З одного боку — це мобілізує, можливо, західну політику. Але це сіє панічні настрої.

— Міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що Україна сама захищатиметься у разі вторгнення Росії, проте для цього потрібне не лише оборонне, а й наступальне озброєння. Він зазначив, що якщо в Москві розумітимуть, що ціна вторгнення до України є надмірною, то відмовляться від своїх планів. На вашу думку, якою є імовірність такого типу озброєння?

— Поки що, на жаль, про це не йдеться. З українського боку давно сформовано запит на теми, що нам потрібні. Зазвичай він формується в межах бюджету та асигнувань, які виділяють нам у США. Але ми бачимо, що із цим складно.

Я інакше поставив би запитання. Нам потрібна спільна військово-технічна співпраця та виробництво озброєння. Можливо, тут, на території України.

Ми маємо потенціал, ми цікаві нашим партнерам, наприклад, у галузі ракетних технологій, літакобудування та іншого. Вони нам цікаві, мають практику, технічні засоби, технології, інноваційне виробництво і таке інше. Реалізувати вже підписані меморандуми про військово-технічну співпрацю в оборонній промисловості, щоб спільно виробляти певні системи озброєння, які нам необхідні.

— Багато перекручень у цій темі лунає, і навіть деякі представники експертної спільноти кажуть: "А навіщо нам зброя, якщо ми йдемо політико-дипломатичним шляхом, хіба ми самі маємо намір наступати?".

— Я не сприймаю таку думку. Вважаю, що зброя нам потрібна як засіб стримування. Крім того, якщо Росія ставить питання таким чином, що вони хочуть перегляду системи безпеки після розпаду Радянського Союзу, то я хочу нагадати, що у нас був підписаний Будапештський меморандум, згідно з яким Україна зробила чи не найбільший внесок у систему світової безпеки після розвалу Радянського Союзу. Ніхто не зробив стільки.

Якщо нам були надані гарантії, то ці гарантії мають виконуватися, зокрема наданням озброєння. Тому я гадаю, що в ситуації, коли порушено територіальну цілісність, коли проти нас ведеться війна і є загроза посилення цієї конфронтації, нам потрібне озброєння. І це абсолютно справедлива та аргументована вимога.

Україна сприймає надання озброєння чи розробку озброєння всередині країни винятково з оборонною метою. Ми ведемо війну фактично оборонну. Тому ті, хто кажуть "наступальна", — це маніпулювання.

Російська військова техніка рухається до Курська. Фото: medium.com

— Чула від експертів у військовій сфері, що вони зважають не лише на ці супутникові знімки та повідомлення ЗМІ, а й на переміщення цілих армій. Тобто, якби не просто змінювали дислокацію ті чи інші підрозділи, а якби до цього підключили армії РФ у повному чисельному масштабі, тоді б вони, можливо, вже думали про вторгнення Росії до України. Ваша думка?

— Версій і теорій може бути багато. Переміщення армії — вони й без того переміщуються батальйонами та дивізіями. Наприклад, переміщення підрозділів 20-ї та 8-ї армії відбувається не в повному обсязі. Опосередковано, частинами.

Щоб вести повномасштабні наступальні дії та окупувати більшу частину України, необхідно близько 300-400 тис. військовослужбовців, за різними оцінками. Такої кількості наразі немає.

І ще один момент. Передбачити на 100%, маючи лише дані з відкритих джерел, теоретично можливо, але не завжди. Оскільки, наприклад, така якість, як розгортання мобільних госпіталів, може свідчити як про плани наступу, так і про дезінформацію. Наприклад, у 2014 році було таке розгортання, у квітні цього року було таке розгортання. Але не було повномасштабного вторгнення. Все це у спільній оцінці не дає підстав стверджувати, що це обов'язково веде до агресії. Противник може використовувати маневри для дезінформації, щоб посіяти паніку, обдурити.

Тому це все необхідно оцінювати у комплексі, маючи й розвіддані. Не лише з відкритих джерел. Тому важко сказати точно, про що той чи інший факт може свідчити.

Прямий ефір