Знайти воду під Азовським морем — на кшталт її пошуку на Марсі, — геолог про нову ідею РФ щодо Криму

Руслан Гаврилюк. Фото: Facebook

Ідея видобутку прісної води під Азовським морем для забезпечення нею окупованого Криму — неможлива через низку причин. Про це в програмі "На самом деле: Крым" телеканалу "Дом" заявив вчений секретар Інституту геологічних наук НАН України Руслан Гаврилюк.

Він зазначив, що в цілому весь південь України характеризується гострим дефіцитом прісних підземних вод.

"Це стосується не тільки Криму, це стосується всієї південної частини — Херсонська область, Миколаївська, Запорізька. У цьому регіоні майже відсутні прісні підземні води. Є невеликі прошарки, скажімо так, геологічного розрізу, де можуть бути відносно прісні підземні води, але це понад 1 г на 1 л, і все одно — мінералізація", — повідомив Гаврилюк.

Воду під Азовським морем можна знайти, але питання в її якості — мінералізації (показнику змісту розчинених речовин) і придатності до використання для водоспоживання. Адже підземні води все одно змішуються з солоною морською водою, додає експерт.

"А вода в Азовському морі взагалі має мінералізацію більшу, ніж потрібна для цілей водопостачання, це близько 14-18 г на 1 л", — уточнив він.

У пошуках води дослідники з Росії розраховують на поховані долини річок, які розташовані під Азовським морем.

"Це стосується річки Дон і Кубань. Але ми ж розуміємо, що ці річки, ці поховані долини розташовані досить далеко від Керченського півострова і від Криму загалом. Теоретично води в цих похованих долинах можуть бути прісного складу, малої мінералізації, але це тільки теоретично", — продовжив Руслан Гаврилюк.

Крім того, потрібно враховувати, що стік цих річок сильно зарегульований, що не дасть на підземному рівні в районі Азовського моря необхідного обсягу води. Та ж річка Кубань досить активно використовується для цілей зрошення, тому її субмаринне розвантаження (коли підземні прісні води з континенту виходять під поверхнею моря) буде мінімальним, пояснив експерт.

"Знайти воду під Азовським морем, не знаю, напевно, не легше, ніж знайти воду десь на Марсі, припустімо", — оцінив Гаврилюк ідею Росії щодо забезпечення півострова водою.

Тому він вважає, що ця ідея — "це фантазія, яка створена для жителів Криму, для того, щоб показати, що є якийсь вихід із ситуації".

Повна версія інтерв'ю: Прісна вода з Азовського моря: геолог розвінчав надії окупаційної влади Криму

Нагадаємо, ситуація з водопостачанням в окупованому Криму залишається критичною. Тому "влада" півострова має намір витратити 70 млн руб. на пошук прісної води в Азовському морі.

Прямий ефір